Menu

11 naturalnych związków, które pomagają budować nowe komórki mózgowe

4 stycznia, 2023 - Komórki mózgowe
11 naturalnych związków, które pomagają budować nowe komórki mózgowe

Twój mózg jest zdolny do tworzenia nowych komórek, ale ta zdolność spada wraz z wiekiem. Możesz jednak temu zapobiec, wykorzystując strategie stylu życia i zaopatrując organizm w związki neuroprotekcyjne występujące w naturze.

Nie tak dawno temu uważano, że mózg nie jest niezdolny do regeneracji. Uważano, że neurony, z którymi się urodziłeś, muszą przetrwać całe życie, a kiedy znikną lub zostaną uszkodzone, ucierpi na tym funkcjonowanie mózgu. Teraz wiadomo, że Twój mózg jest jedną z wielu tkanek w twoim ciele zdolnych do niesamowitej regeneracji.

Wraz z wiekiem mózg może nadal budować nowe komórki mózgowe lub neurony w procesie znanym jako neurogeneza. Twój mózg zawiera około 100 miliardów komórek mózgowych. Tempo neurogenezy spada wraz z wiekiem, ale szacuje się, że w hipokampie wytwarzana jest większość komórek mózgowych, gdzie wytwarzana od 700 do 1 500 nowych neuronów dziennie.

Przyjmując praktyki znane ze wspierania neurogenezy, możesz zapewnić, że Twój mózg zbuduje jak najwięcej nowych neuronów, utrzymując silne funkcjonowanie mózgu do późnej starości.

11 naturalnych związków do budowy nowych komórek mózgowych

Regularne ćwiczenia, sen, zarządzanie stresem, stawianie wyzwań swojemu umysłowi poprzez uczenie się nowych rzeczy i utrzymywanie silnych więzi społecznych – wszystko to odgrywa rolę w tym procesie, ale istnieją również naturalne związki znane ze wspierania neurogenezy.

1. Astragalus

Ceniony w tradycyjnej medycynie chińskiej od tysiącleci, astragalus (Astragalus membranaceus) jest adaptogennym ziołem znanym z ochrony organizmu przed fizycznym, psychicznym i emocjonalnym stresem. Radix Astragali (RA), specyficzna odmiana astragalusa, znana w języku chińskim jako “Huangqi”, zawiera aktywny składnik astragalozyd IV (AS-IV), który ma właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne i antyapoptotyczne, które chronią przed urazami mózgu.

W badaniach na zwierzętach stwierdzono, że astragalozyd IV zwiększa neurogenezę, angiogenezę i neurologiczną poprawę czynności, a także stymuluje neurogenezę hipokampa po udarze, potencjalnie pomagając mózgowi w przebudowie i naprawie.

2. Żeń-szeń

Żeń-szeń (Panax ginseng) zawiera ginsenozydy, które mają właściwości neuroprotekcyjne. Oprócz działania antyoksydacyjnego i przeciwzapalnego, szczególnie ginsenozyd-Rb1 i ginsenozyd Rd promują neurogenezę.

3. Kwas alfa-liponowy

Kwas alfa-liponowy, znany ze swoich właściwości przeciwutleniających, jest powszechnie stosowany w zaburzeniach neurologicznych, ponieważ wiadomo, że przekracza barierę krew-mózg i pozytywnie wpływa na wiele procesów komórkowych. Ma również działanie neuroprotekcyjne i neuroregenerujące, zwłaszcza jeśli jest podawany natychmiast po urazie niedokrwiennym. W badaniu na szczurach kwas alfa-liponowy wzmocnił neurogenezę, promując regenerację funkcjonalną po udarze.

4. Kurkumina

Kurkumina, aktywny składnik przyprawy kurkumy, promuje zdrowie mózgu poprzez zwiększenie lub przynajmniej stabilizację neurogenezy u osób dorosłych. Nawet po urazowym uszkodzeniu mózgu kurkumina złagodziła zapalenie nerwów, poprawiła pamięć przestrzenną i wzmocniła neurogenezę hipokampa u szczurów.

Ten silny związek chroni również przed neurotoksycznymi substancjami, takimi jak bisfenol A (BPA), substancją chemiczną zaburzającą gospodarkę hormonalną, o której wiadomo, że upośledza proces neurogenezy w hipokampie, szczególnie w macicy. W rozwoju szczurów kurkumina odwróciła wiele neurotoksycznych efektów BPA, zwiększając neurogenezę i zapewniając neuroprotekcję.

Co więcej, u dorosłych myszy kurkumina znacznie zwiększyła liczbę nowo wygenerowanych komórek w hipokampie, co doprowadziło naukowców do wyjaśnienia: “Nasze odkrycia sugerują, że kurkumina może stymulować rozwojową i dorosłą neurogenezę hipokampa, a także aktywność biologiczną, która może zwiększyć plastyczność i naprawę neuronów”.

5. Resweratrol

Resweratrol znajdujący się w winogronach, kakao, winie i jagodach, indukuje neurogenezę. Wśród szczurów narażonych na ołów resweratrol zmniejszał uszkodzenia poznawcze i promował neurogenezę poprzez regulację szlaku sirtuiny (SIRT1), co zwiększa długowieczność i funkcję mitochondriów w zapobieganiu chorobom.

6. Astaksantyna

Astaksantyna jest karotenoidem, który został szeroko zbadany pod kątem jego roli w chorobach serca i zespole metabolicznym, które mają wspólne cechy stresu oksydacyjnego i stanu zapalnego, które również przyczyniają się do dysfunkcji neuronów. Wiadomo również, że astaksantyna ma działanie neuroprotekcyjne, a badania sugerują, że może również zwiększać neurogenezę i plastyczność neuronalną, co odnosi się do zdolności układu nerwowego do modyfikowania się w odpowiedzi na doświadczenia i urazy.

Astaksantyna może nie tylko zwiększać proliferację komórek macierzystych w hipokampie, co może poprawić pamięć przestrzenną, ale spożywanie jej może również zwiększać czynnik neurotroficzny pochodzenia mózgowego (BDNF), który odgrywa rolę w rozwoju, wzroście i funkcji neuronów.

Badania opublikowane w Proceedings of National Academy of Sciences ujawniły również, że astaksantyna ma “korzystny wpływ na neurogenezę hipokampa i funkcję pamięci”.

7. Gotu Kola

Gotu kola (Centella asiatica), znana również jako wąkrota indyjska, jest wieloletnią rośliną, która stymuluje syntezę kolagenu i wspomaga gojenie się ran. Zawiera jednak również kwas azjatycki, triterpenoid, który hamuje stres oksydacyjny. W modelu zwierzęcym stwierdzono, że związek tem przeciwdziała regulacji neurogenezy spowodowanej przez leki chemioterapeutyczne.

Wykazano również, że kwas azjatycki poprawia zdolność uczenia się oraz pamięć w modelu zwierzęcym, a korzyść ta była związana ze wzrostem neurogenezy hipokampa.

8. Bacopa

Bacopa, wieloletnia roślina popularna w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej, jest korzystna w przypadku różnych zaburzeń pracy mózgu, w tym choroby Alzheimera, udaru, padaczki i depresji. Wśród jej właściwości neuroprotekcyjnych jest zdolność do modulowania neurogenezy wraz z plastycznością neuronów.

Jedno z badań ekstraktu z bakopy na szczurach wykazało, że związek ten wywiera działanie neuroprotekcyjne, potencjalnie poprzez promowanie neurogenezy hipokampa poprzez ochronę przed stresem oksydacyjnym i wzrostem czynnika neurotroficznego pochodzenia mózgowego (BDNF).

9. Miłorząb japoński

Miłorząb zawiera związki, które korzystnie wpływają na czynnik neurotroficzny pochodzenia mózgowego (BDNF), pomagając regulować wzrost i przetrwanie komórek mózgowych. Stwierdzono, że ekstrakt z miłorzębu japońskiego promuje przetrwanie nerwowych komórek macierzystych, a także zachęca do różnicowania nerwowych komórek macierzystych, przy czym naukowcy zauważają: “Co więcej, wzrost neurytów jest również dramatycznie zwiększony po leczeniu ekstraktem z miłorzębu japońskiego”.

Stwierdzono, że ekstrakt z miłorzębu japońskiego znacznie zwiększa neurogenezę w hipokampie, jednocześnie zwiększając poziom czynnika neurotroficznego pochodzenia mózgowego (BDNF) i zachęcając do różnicowania komórek macierzystych w komórki nerwowe.

10. Sulforafan

Sulforafan znajdujący się w warzywach bogatych w siarkę, takich jak brokuły i kiełki brokułów, epigenetycznie wzmacnia czynnik neurotroficzny pochodzenia mózgowego (BDNF), który wspiera przetrwanie istniejących neuronów i zachęca do wzrostu nowych neuronów. Według recenzji opublikowanej w czasopiśmie Brain Circulation:

“Sulforafan zwiększa ekspresję neuronalną czynnika neurotroficznego pochodzenia mózgowego, który promuje generowanie neuronów i reguluje sygnalizację Wnt w nerwowych komórkach macierzystych, co następnie zwiększa proliferację komórek macierzystych i ich różnicowanie w neurony.”

11. Melatonina

W badaniu przeprowadzonym na zwierzętach, hormon melatonina nie tylko działał jak antydepresant, poprawiając zachowanie zestresowanych myszy, ale także zwiększał neurogenezę u zwierząt.

Melatonina zwiększyła również proliferację komórek w hipokampie po trzech, sześciu i dziewięciu miesiącach leczenia w innym badaniu na myszach, opóźniając typowy spadek neurogenezy, który występuje wraz z wiekiem. W rzeczywistości naukowcy zauważyli w Neuroscience Letters: “Razem, dane wspierają melatoninę jako jeden z pozytywnych endogennych regulatorów neurogenezy podczas starzenia się”.

Polecam również artykuł: “Coraz więcej dowodów na to, że witaminy z grupy B zapobiegają demencji.”

Źródło: https://greenmedinfo.com/blog/these-11-natural-compounds-help-build-new-brain-cells

Zapisz się do naszego newslettera

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x