Menu

13 zagrożeń chemicznych, które należy usunąć z domu

12 stycznia, 2022 - Zagrożenie dla zdrowia
13 zagrożeń chemicznych, które należy usunąć z domu

Chociaż ludzie świadomi są zagrożeń dla zdrowia spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza na zewnątrz, niewielu z nich bierze pod uwagę fakt, że jakość powietrza w pomieszczeniach może mieć również negatywny wpływ na ich zdrowie. Chociaż wiele z tych produktów jest powszechnie stosowanych w domu, dostępne są zdrowsze opcje.

Według EPA (Agencja Ochrony Środowiska w USA) poziomy zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach mogą być od 2 do 5 razy wyższe niż poziomy zanieczyszczeń na zewnątrz. W rzeczywistości zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach są zaliczane do pięciu największych zagrożeń środowiskowych dla zdrowia publicznego. Ponieważ spędzamy dużo czasu w pomieszczeniach zamkniętych, ważne jest, aby były one wolne od toksyn i bezpieczne dla wszystkich.

1. Naczynia nieprzywierające – Minęło 40 lat, odkąd wprowadzono patelnie zapobiegające przywieraniu. Chociaż koncepcja ta jest atrakcyjna dla większości kucharzy, to jednak zagrożenia nie są tego warte. Powłoka zapobiegająca przywieraniu wykonana jest z politetrafluoroetylenu, który uwalnia toksyczne gazy, które związane z nowotworami, niewydolnością narządów, uszkodzeniami układu rozrodczego i innymi zagrożeniami dla zdrowia.

Zdrowsze opcje:  Rozważ używanie patelni ze stali nierdzewnej, żeliwa lub porcelany.


2. Konwencjonalne środki czyszczące – Uniwersalne środki czyszczące często zawierają toksyczne chemikalia, takie jak amoniak, który jest bardzo silnym środkiem drażniącym, który może powodować uszkodzenie wątroby i nerek, lub wybielacz, który może poparzyć skórę i oczy oraz podrażnić płuca. Środki do czyszczenia piekarników i środki do czyszczenia kanalizacji mogą powodować oparzenia chemiczne i emitować toksyczne opary, które uszkadzają płuca. 

Zdrowsze opcje:  Rozważ nietoksyczne środki czyszczące lub stwórz własne ze składników znajdujących się w domu, takich jak soda oczyszczona i ocet


3. Odświeżacze powietrza – Z upływem czasu coraz więcej negatywnych skutków wiąże się z tymi niezwykle toksycznymi produktami. Nie ma znaczenia, czy są to substancje stałe, aerozole, automatyczne rozpylacze, dyfuzory, czy wtyczki. Odświeżacze powietrza na bazie petrochemii nasilają i mogą wywoływać problemy z oddychaniem, problemy z układem rozrodczym, wady wrodzone, a obecnie są powiązane z nowotworem piersi, chorobami serca i cukrzycą.

Zdrowsze opcje:  Rozważ otwieranie okien, poszukaj źródła nieprzyjemnego zapachu i usuń je.

4. Żarówki CFL – Ludzie mogą docenić wydajność tych żarówek, ponieważ zużywają mniej energii elektrycznej. Jednak żarówki te zawierają rtęć. Jeśli używasz tych żarówek, EPA zaleca, aby te żarówki były zabierane do specjalnych zakładów w przypadku ich zniszczenia lub recyklingu. 

Zdrowsze opcje:  Rozważ pozostanie przy „starego typu” żarówkach lub ewentualnie LED, dopóki nie pojawi się coś lepszego.

5. Chemiczne środki owadobójcze i chwastobójcze – Szkodniki i chwasty mogą być problematyczne, jednak ryzyko zdrowotne związane z ich stosowaniem może skłonić Cię do ponownego rozważenia ich stosowania. Wiadomo, że Roundup powoduje wiele choróbSpraye na owady zwykle zawierają cypermetrynę, znany środek drażniący oczy, skórę i drogi oddechowe oraz wiadomo również, że ma negatywny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. 

Zdrowsze opcje: Rozważ Ziemię Okrzemkową lub miętowe mydło kastylijskie na owady i czysty ocet jako środek do zwalczania chwastów


6. Nawozy chemiczne — Gdy pada deszcz lub podlewasz trawnik, ścieki chemiczne przedostają się do kanalizacji burzowych. Ta chemiczna zupa ostatecznie trafia do rzek i mórz, zabijając dzikie zwierzęta i niszcząc jakość wody .

Zdrowsze opcje:  Rozważ nawóz organiczny i kompost, a jeżeli masz taką możliwość, zamień trawę na ogródek warzywny.


7. Środki zmniejszające palność – Są stosowane w poduszkach, materacach, poduszkach piankowych, suszarkach do włosów, telewizorach, komputerach, dywanach, sprzęcie AGD, tkaninach, a nawet w telefonie. Środek zmniejszający palność stosowany w materacach, polibromowane etery difenylowe (PBDE) gromadzą się we krwi, mleku matki, tkance tłuszczowej i są powiązane z problemami wątroby, tarczycy i rozwoju neurologicznego.

Zdrowsze opcje: Ponieważ większość ludzi śpi w swoim łóżku średnio 6-8 godzin, można rozważyć zakup materaca organicznego.


8. Płyn do zmiękczania tkanin i arkusze do suszarek – W płynach do zmiękczania tkanin i arkuszach do suszarek znajduje się wiele substancji chemicznych, w tym octan benzylu, alkohol benzylowy, etanol, limonen, A-terpineol, octan etylu, kamfora, chloroform, linalol i pentan. Wiele z tych substancji chemicznych jest związanych z zaburzeniami centralnego układu nerwowego, infekcjami górnych dróg oddechowych i różnymi nowotworami, wywołują one również reakcje astmatyczne.

Zdrowsze opcje:  Rozważ użycie wełnianych kulek do suszenia, które nadają puszystość Twoim ubraniom. Inną opcją jest dodanie ½ szklanki octu do przegródki na zmiękczacz tkanin w pralce. Poziom kwasowości octu neutralizuje mydło do prania, ubrania stają się bardziej miękkie. Ocet usuwa również wszelki zapach z ubrań. 


9. Produkty antybakteryjne – Od czasu ich powszechnego stosowania obserwujemy nowe “super-bakterie”, które są odporne na antybiotyki. Centrum Kontroli Chorób wyraża zaniepokojenie, że te antybakteryjne produkty mogą zakłócać system odpornościowy małych dzieci. Istnieją również obawy dotyczące gromadzenia się triklosanu w naszych ciałach i naszych zasobach wodnych.

Zdrowsze opcje:  Rozważ częstsze mycie rąk zwykłą wodą z mydłem.


10. Plastikowe torby na zakupy – Plastik jest długowieczny. W Stanach Zjednoczonych tylko 2% toreb plastikowych jest poddawanych recyklingowi, pozostałe 98% trafia na wysypiska śmieci lub do oceanu.

Zdrowsze opcje:  Rozważ torby z tkaniny lub tkaniny wielokrotnego użytku.


11. Plastikowe butelki – Większość plastikowych butelek jest wykonana z Bisfenolu A (BPA), substancji chemicznej, która naśladuje hormony szkodliwe dla układu hormonalnego. Pod wpływem ciepła, butelki szybciej wypłukują te chemikalia do wody.

Zdrowsze opcje: Rozważ butelki ze stali nierdzewnej lub szklane.


12. Pachnące detergenty – Prawie wszystkie detergenty zawierają substancje zapachowe, nawet te, które są wymienione jako bezzapachowe, zazwyczaj mają składnik maskujący, aby ukryć zapach. 95% substancji chemicznych używanych w substancjach zapachowych pochodzi z produktów ropopochodnych. Wiadomo, że wiele z nich powoduje raka, wady wrodzone oraz uszkodzenia płuc, mózgu i nerwów. Substancje zapachowe nie są regulowane przez żaden rząd ani agencję zdrowia. Nie istnieje prawo, które wymaga, aby składniki zapachowe były umieszczane na etykietach produktów.

Zdrowsze opcje:  Rozważ pranie ubrań w sodzie oczyszczonej lub poszukaj bezzapachowych detergentów do prania bez maskującego zapachu.


13. Perfumy i pachnące mydła – Podobnie jak w przypadku pachnących detergentów, 95% substancji chemicznych stosowanych w perfumach pochodzi z produktów ropopochodnych. Wiadomo, że wiele z nich powoduje raka, wady wrodzone oraz uszkodzenia płuc, mózgu i nerwów. Niektóre substancje chemiczne powszechnie stosowane w substancjach zapachowych, takie jak toluen, znajdują się na liście odpadów niebezpiecznych na całym świecie. Substancje zapachowe nie są regulowane przez żaden rząd ani agencję zdrowia. Nie istnieje prawo, które wymaga, aby składniki zapachowe były umieszczane na etykietach produktów.

Zdrowsze opcje:  Na rynku dostępnych jest wiele organicznych, bezzapachowych mydeł. 

Polecam również artykuł: “Brak skuteczności i niekorzystne skutki stosowania masek na twarzy potwierdzone badaniami naukowymi.”

Źródło: https://www.greenmedinfo.com/blog/13-chemical-threats-remove-your-home

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x