Menu

Jak przetrwać sezon imprezowy – poradnik

27 listopada, 2019 - Styl życia
Jak przetrwać sezon imprezowy – poradnik

Sezon imprezowy na koniec roku to czas, w którym nawet najbardziej dbający o zdrowie osoby, przyznają się do nadmiernego spożywania zbyt dużej ilości kalorii i alkoholu. Co ciekawe, badania wykonane w wielu krajach wykazują wyraźną sezonową tendencję chorób sercowo-naczyniowych, przy czym najwyższy wskaźnik chorób występuje w chłodniejszych miesiącach zimowych.

Jednym z powodów, dla których jemy więcej, gdy na zewnątrz jest zimno, jest to, że temperatura wewnętrzna naszego ciała spada. Naszą naturalną odpowiedzią na spadek temperatury ciała jest głód, a spożywanie kalorii rozgrzewa nasze ciało. Sezon imprezowy zazwyczaj przekłada się na spożywanie niezdrowych produktów spożywczych, na przykład zawierających tłuszcze trans; wysoki poziom cukru, soli i sztucznych dodatków; a przy tym małe ilości niezbędnych mikroelementów.

Większość stołów na imprezach pełna jest pizzy, frytek, chipsów ziemniaczanych. krakersów, ciast i różnego rodzaju słodyczami. Produkty te spożywane w nadmiarze niewątpliwie jednak zwiększają ryzyko cukrzycy typu 2 i chorób serca. Wraz z brakiem ćwiczeń fizycznych i nadmiernym spożywaniem alkoholu, dieta złej jakości znacznie zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Podejście medycyny komórkowej do detoksykacji

Detoksykacja jest procesem, w którym organizm naturalnie przechodzi w stan usuwania szkodliwych substancji z organizmu. Jednak, aby przeprowadzić go skutecznie, musimy spożywać odpowiedniej jakości żywność, aby wydobyć z miej niezbędne mikroelementy i przeciwutleniacze.

Sezon imprezowy jest okresem, w którym wskazane jest przeprowadzanie detoksykacji organizmu, na podstawie zaleceń dotyczących zdrowia komórkowego dr Ratha. Optymalne spożycie odpowiednich witamin, minerałów, aminokwasów, przeciwutleniaczy i pierwiastków śladowych, może pomóc zmniejszyć ryzyko uszkodzenia układu sercowo-naczyniowego i zwiększyć szanse na wyjście z imprezy bez szwanku!

Sezon imprezowy – zalecane mikroskładniki odżywcze

Witamina C

Jest to witamina rozpuszczalna w wodzie, która jest najważniejszym przeciwutleniaczem w organizmie. Witamina C jest kluczowym składnikiem odżywczym dla stabilności naczyń krwionośnych, serca i wszystkich innych narządów. Ponadto jest odpowiedzialna za optymalną produkcję i funkcjonowanie kolagenu, elastyny ​​i innych cząsteczek tkanki łącznej. Badania Instytutu dr Ratha udowodniły, że przewlekły niedobór witaminy C jest główną przyczyną chorób układu krążenia. Badania pokazują również, że alkohol zwiększa wydalanie witaminy C z moczem.

Witamina E

Jest najważniejszą rozpuszczalną w tłuszczach witaminą przeciwutleniającą w organizmie, która pomaga chronić błony komórkowe w układzie sercowo-naczyniowym. Pomaga również zapobiegać stresowi oksydacyjnemu i uszkodzeniom spowodowanym przez wolne rodniki, które mogą wynikać ze spożycia alkoholu.

Beta-karoten

Znany również jako prowitamina A, jest kolejną ważną rozpuszczalną w tłuszczach witaminą przeciwutleniającą. Wraz z witaminą E pomaga zapobiegać rdzewieniu cząstek tłuszczu i uszkodzeniu układu sercowo-naczyniowego.

Witamina B1

Jest kofaktorem ważnego biokatalizatora zwanego pirofosforanem, który pomaga zoptymalizować miliony reakcji zachodzących w komórkach serca i innych narządach. Osoby nadużywające spożycie alkoholu narażone są na niedobór witaminy B1.

Witamina B2

Jest kofaktorem dinukleotydu flawinoadeninowego (FAD), jednej z najważniejszych cząsteczek nośnika energii komórkowej w mitochondriach (elektrowniach) komórek organizmu. Witamina B2 odgrywa ważną rolę w metabolizmie białek, tłuszczów i węglowodanów. Osoby nadużywające spożycie alkoholu narażone są na niedobór witaminy B2.

Witamina B3

Jest kofaktorem substancji zwanej dinukleotydem nikotynamidoadeninowym (NAD), który jest jednym z najważniejszych systemów transportu energii w organizmie. Witamina B3 odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu funkcji każdej komórki w organizmie. Sezon imprezowy naraża osoby nadużywające spożycie alkoholu, na niedobór witaminy B3.

Witamina B5

Jest kofaktorem koenzymu A, centralnej cząsteczki paliwa w metabolizmie komórek organizmu. Witamina B5 odgrywa kluczową rolę w wielu reakcjach z udziałem węglowodanów, tłuszczów i aminokwasów. Osoby nadużywające spożycie alkoholu narażone są na niedobór witaminy B5.

Witamina B6

Jest kofaktorem fosforanu pirydoksalu, który odgrywa ważną rolę w metabolizmie aminokwasów i białek w komórkach organizmu. Witamina B6 bierze również udział w metabolizmie cukru, metabolizmie niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz metabolizmie niektórych minerałów, takich jak magnez. Osoby nadużywające spożycie alkoholu narażone są na niedobór witaminy B6.

Witamina B12

Potrzebna do prawidłowego metabolizmu kwasów tłuszczowych i niektórych aminokwasów w organizmie. Witamina B12 odgrywa istotną rolę w produkcji czerwonych krwinek i utrzymaniu ośrodkowego układu nerwowego. Sezon imprezowy naraża osoby nadużywające spożycie alkoholu, na niedobór witaminy B12.

Witamina D3

Niezbędna jest do optymalnego metabolizmu wapnia i fosforanów w organizmie oraz do wzrostu i stabilności kości oraz zębów. Witamina D3 w formie cholekalcyferolu jest wytwarzana przez organizm, gdy skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych. Badania sugerują, że nadużywanie ochrony przeciwsłonecznej spowodowało gwałtowny wzrost liczby osób z niedoborem lub niewystarczającym poziomem witaminy D. W miesiącach zimowych, kiedy nie ma dużo słońca i ludzie spędzają więcej czasu w pomieszczeniach, suplementacja staje się wręcz niezbędna.

Kwas foliowy

Jest ważnym składnikiem odżywczym do produkcji czerwonych krwinek w organizmie. Kwas foliowy pomaga również w wytwarzaniu DNA, budulca ludzkiego ciała, który przenosi informacje genetyczne. Ludzie, którzy jedzą dużo śmieciowego jedzenia, są szczególnie narażeni na niedobór tego składnika odżywczego.

Biotyna

Odgrywa ważną rolę w metabolizmie węglowodanów, tłuszczów i białek. Biotyna wpływa korzystnie na włosy i skórę. Sezon imprezowy naraża osoby nadużywające spożycie alkoholu, na niedobór biotyny.

Wapń

Jest ważny dla prawidłowego skurczu komórek mięśniowych, w tym serca. Wapń jest również niezbędny do utrzymania stabilności naszych kości i zębów. Jest także potrzebny do prawidłowej komunikacji biologicznej między komórkami, w tym komórkami układu sercowo-naczyniowego. Badania pokazują, że stężenie wapnia we krwi obniża się wraz ze wzrostem spożycia alkoholu.

Magnez

Znany jako „naturalny antagonista wapnia”, wpływa korzystnie dla układu sercowo-naczyniowego. Badania kliniczne wykazały, że magnez jest szczególnie ważny dla normalizacji wysokiego ciśnienia krwi i nieregularnego bicia serca. Badania pokazują, że stężenie magnezu we krwi obniża się wraz ze wzrostem spożycia alkoholu.

Potas

Jest najważniejszą dodatnio naładowaną cząstka elektryczną w komórkach organizmu i jest ważny dla wytwarzania energii. Jest również potrzebny do normalnego skurczu mięśni, w tym serca. Badania pokazują, że wysokie spożycie potasu wiąże się z niższym ryzykiem udaru mózgu.

Fosfor

Jest obecny we wszystkich komórkach organizmu, szczególnie jednak w kościach i zębach. Fosfor odgrywa ważną rolę w metabolizmie węglowodanów i tłuszczów. Pomaga również ciału wytwarzać trifosforan adenozyny (ATP), cząsteczkę służącą do magazynowania energii. Fosfor działa również z witaminami z grupy B i pomaga w funkcjonowaniu nerek, skurczach mięśni, biciu serca i sygnalizacji nerwowej.

Cynk

Stosowany jest przez układ odpornościowy jako czynnik pomocniczy. Niedobór cynku może prowadzić do zaburzeń wzrostu, chorób skóry i zwiększonej podatności na infekcje. Ludzie, którzy spożywają diety bogate w fast foody, są szczególnie narażeni na niedobór tego składnika odżywczego.

Mangan

Mangan aktywuje enzymy, które odgrywają rolę w metabolizmie DNA, który przenosi informacje genetyczne. Długotrwały poważny niedobór manganu powoduje zahamowanie wzrostu, bezpłodność i inne poważne zaburzenia organizmu.

Miedź

Potrzebna jest do tworzenia struktury sieci kolagenu w ścianach naczyń krwionośnych. Miedź stymuluje również wchłanianie żelaza i produkcję hemoglobiny, która ważna jest dla czerwonych ciałek krwi. Potrzebny jest również do enzymu, który odgrywa kluczową rolę w produkcji melaniny (pigment nadający kolor skórze, włosom i oczom).

Selen

Jest ważnym przeciwutleniaczem, który chroni organizm przed uszkodzeniem przez wolne rodniki i wspomaga jego system obronny. Badania kliniczne wykazały, że selen odgrywa ważną rolę w walce z rakiem i chorobami układu krążenia.

Chrom

Odgrywa ważną rolę w metabolizmie węglowodanów w organizmie, szczególnie w połączeniu z glukozą i insuliną. W większości krajów uprzemysłowionych niedobór chromu jest drugorzędnym czynnikiem przyczyniającym się do coraz częstszego występowania cukrzycy.

Molibden

Działa jako kofaktor niektórych reakcji enzymatycznych w metabolizmie komórek. Badania sugerują, że molibden może uczestniczyć w inaktywacji niektórych toksycznych substancji w organizmie.

Lizyna

Główny budulec białek stabilności kolagenu i elastyny. Aminokwas lizyna jest bardzo ważny dla zapewnienia zdrowia ścian naczyń krwionośnych, a także mięśni mięśni, ścięgien, więzadeł, skóry i kości.

Prolina

Podobnie jak lizyna, jest głównym budulcem białek stabilności kolagenu i elastyny. Jest to bardzo ważne dla zapewnienia zdrowia ścian naczyń krwionośnych, a także mięśni mięśni, ścięgien, więzadeł, skóry i kości.

Karnityna

Jest bardzo ważnym składnikiem odżywczym, który potrzebny jest do konwersji tłuszczów w energię. Wiele badań klinicznych udokumentowało wielką wartość suplementacji karnityny w poprawie funkcji pompowania i wydajności serca.

Arginina

Dzięki swojej roli w produkcji cząsteczki zwanej tlenkiem azotu, aminokwas arginina odgrywa ogromną rolę w utrzymaniu zdrowia sercowo-naczyniowego. Tlenek azotu rozluźnia ściany naczyń krwionośnych i pomaga znormalizować wysokie ciśnienie krwi.

Cysteina

Jest aminokwasem, który pełni wiele ważnych funkcji w organizmie, szczególnie w układzie sercowo-naczyniowym. Jako budulec glutationu, jednego z najważniejszych przeciwutleniaczy wytwarzanych w organizmie, cysteina pomaga chronić wnętrze ścian krwi przed wolnymi rodnikami i innymi rodzajami uszkodzeń.

Inozytol

Jest nie tylko ważny dla metabolizmu cukru i tłuszczu w komórkach organizmu, ale również ważny dla biologicznego procesu komunikacji między komórkami i narządami.

Koenzym Q10

Znany również jako ubichinon, działa jako niezwykle ważny katalizator centrum energetycznego każdej komórki. Szczególnie duże zapotrzebowanie tego mikroelementu wykazują komórki mięśnia sercowego. Niedobór koenzymu Q10 często występuje u pacjentów z niedostateczną funkcją pompowania serca. Niezaprzeczalna liczba badań klinicznych udokumentowała wielką wartość koenzymu Q10 w leczeniu niewydolności serca i optymalizacji pracy serca.

Bioflawonoidy

Mają silne działanie przeciwutleniające. Wspólnie z witaminą C i E pomagają poprawić układ odpornościowy, chronić organizm przed wolnymi rodnikami i hamować stany zapalne.

Podstawowe zalecenia dr Ratha dotyczące zdrowia komórkowego znajdziesz tutaj

Polecam również artykuł “Mikroskładniki wspomagają układ odpornościowy.”

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2018/12/our-cellular-medicine-guide-to-surviving-the-year-end-party-season

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Print Friendly, PDF & Email
Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x