Menu

Jeden na pięć zgonów spowodowany jest sepsą

14 sierpnia, 2020 - Sepsa
Jeden na pięć zgonów spowodowany jest sepsą

Jeden na pięć zgonów na świecie spowodowany jest sepsą, znaną również jako zatrucie krwią. Z raportu wynika, że na sepsę umiera 11 milionów ludzi rocznie – więcej niż zabija rak.

Naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie stwierdzili, że są to alarmujące dane, bo aż dwukrotnie wyższe od poprzednich szacunków. Większość przypadków śmiertelnych miała miejsce w krajach ubogich i o średnich dochodach.

Co to jest sepsa

Sepsa jest znana jako “ukryty zabójca”, ze względu na to, że jest trudny do wykrycia. Sepsa powoduje, że system immunologiczny przechodzi w nadpobudliwość. Zamiast walczyć z infekcją, zaczyna też atakować inne organy ciała, ostatecznie powodując ich niewydolność. Nawet osoby, które przeżyją sepsę, mogą doznać długotrwałych uszkodzeń, a nawet kalectwa. Bakterie i wirusy, które powodują infekcje biegunkowe lub choroby płuc, są głównymi czynnikami wywołującymi sepsę.

Skąd taki skok w liczbach

Okazuje się, że poprzednie globalne szacunki, które wskazywały na 19 milionów przypadków sepsy i 5 milionów zgonów rocznie, opierały się tylko na kilku krajach zachodnich. Nowa analiza opublikowana w Lancet i oparta na dokumentacji medycznej z 195 krajów, wskazuje na 49 milionów przypadków rocznie oraz 11 milionów zgonów z powodu sepsy, co stanowi jedną piątą wszystkich zgonów na całym świecie.

“Pracowałam na wsi w Ugandzie i sepsę obserwowałam każdego dnia” – powiedziała badaczka, adiunkt Kristina Rudd. “Moi koledzy, którzy codziennie leczą pacjentów w krajach o niskich i średnich dochodach, od lat mówią, że sepsa jest tam poważnym problemem. Więc w pewnym sensie nie byłam zaskoczona, choć nie spodziewałam się, że będzie ona dwukrotnie większa od poprzednich szacunków.”

Grupa ryzyka

Zdecydowana większość przypadków (85%) występuje w krajach o niskich i średnich dochodach. Dzieci były najbardziej narażone na ryzyko choroby – cztery na dziesięć przypadków u dzieci poniżej piątego roku życia.

Jednak nawet w Wielkiej Brytanii sepsa stanowi poważny problem. Wskaźnik zgonów jest tam wyższy niż w takich krajach, jak Hiszpania, Francja i Kanada. Jak wynika z raportu, w Wielkiej Brytanii co roku odnotowuje się około 48 000 zgonów z powodu sepsy. W służbie zdrowia nastąpiła duża presja, aby szybciej identyfikować objawy sepsy i rozpocząć leczenie.

Objawy sepsy

U dorosłych:

U dzieci:

Podejście Medycyny Komórkowej

Sepsa jest stanem zagrażającym życiu. Występuje, gdy infekcja wymyka się spod kontroli i wywołuje przytłaczającą odpowiedź immunologiczną. Może to prowadzić do niewydolności organów, amputacji oraz śmierci.

Sepsa, odpowiedzialna za śmierć ponad 250 000 osób w Stanach Zjednoczonych i do 11 milionów rocznie na całym świecie, jest główną przyczyną zgonów wśród hospitalizowanych pacjentów i poważnym wyzwaniem dla szpitalnych oddziałów intensywnej terapii. W ciągu ostatnich 3 dekad żadne leki nie poprawiły wyników leczenia pacjentów z sepsą. Śmiertelność we wstrząsie septycznym wynosi aż 50 procent. Dopiero podejście wykorzystujące synergiczne połączenie witaminy C, witaminy B1 i hormonu hydrokortyzonu pokazuje niezwykłe wyniki.

Opracowane leczenia przez dr Paula Marika, lekarza intensywnej terapii w szkole medycznej Eastern Virginia w Norfolk w Wirginii, w Stanach Zjednoczonych, polega na podawaniu witamin i hormonu dożylnie. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Chest w 2017 roku, Marik i jego współpracownicy opisują, jak ich podejście doprowadziło do zaledwie 4 zgonów wśród 47 pacjentów, którzy je otrzymali. Inspirujące nagranie wideo z udziałem niektórych pielęgniarek z zespołu opisuje, w jaki sposób leczenie okazało się tak skuteczne, że umierający pacjenci osiągają poprawę w ciągu 12 godzin i wracają do pełnej sprawności.

Od czasu publikacji badania w 2017 roku sepsa stała się problemem, który można kontrolować na szpitalnych oddziałach intensywnej terapii. Rok po tym, jak na początku 2016 roku Marik leczył swojego pierwszego pacjenta zgodnie z protokołem, poinformował, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy on i jego zespół nie widział ani jednego pacjenta umierającego na tę chorobę.

Zapisz się do naszego newslettera

Polecam również artykuł: “Witaminy C i B1 związane są z niższą śmiertelnością dzieci w sepsie.”

Źródła:

Swobodny dostęp do zdrowia naturalnego musi stać się prawem człowieka!

Wraz ze złożeniem mojego podpisu domagam się od mojego własnego rządu oraz rządów wszystkich krajów świata:

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x