Menu

Kto finansuje weryfikatorów faktów na Facebooku?

19 listopada, 2020 - Cenzura
Kto finansuje weryfikatorów faktów na Facebooku?

Organizacje zajmujące się weryfikacją faktów w mediach społecznościowych nie są niezależnymi organami ochrony zdrowia publicznego, za które się podają. Weryfikacje faktów dla Facebooka finansowane są przez Fundację Billa i Melindy Gatesów, która przekazała ponad 250 milionów dolarów dotacji na zarządzanie mediami.

W tym, co Facebook opisuje jako zobowiązanie do „walki z rozprzestrzenianiem się dezinformacji”, informuje, że współpracuje z „niezależnymi, zewnętrznymi organizacjami weryfikującymi fakty”, aby przeglądać treści i podejmować działania przeciwko temu, co uznano za „wirusową dezinformację” lub zakłamane wiadomości.

Dyrektor generalny Facebooka Mark Zuckerberg stwierdził, że kiedy post zostanie zidentyfikowany jako dezinformacja, otrzymuje on przez Facebooka etykietę ostrzegawczą, dzięki czemu w 95% przypadków użytkownicy nie klikają na treść etykiety ostrzegawczej.

Przedstawiana jako narzędzie ochrony opinii publicznej, sprowadza się do rażącej cenzury, która może łatwo wyróżnić niektóre artykuły na widok publiczny, a inne uciszyć. Facebook informuje, że jest bezstronny, ale kilku jego partnerów weryfikujących fakty otrzymuje fundusze od Fundacji Billa i Melindy Gatesów, co rodzi poważne pytania dotyczące konfliktu interesów.

Fundacja Gatesa jako „weryfikatorzy faktów”

Kto stoi za weryfikacją faktów na Facebooku? Africa Check to organizacja weryfikująca fakty od 2018 r. w pięciu krajach Afryki Subsaharyjskiej. W 2019 roku ogłosili, że zwiększają zasięg, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się fałszywych wiadomości w 10 kolejnych krajach, w tym w Kenii, Senegalu i RPA.

W sierpniu 2019 r. Fundacja Gatesa zapłaciła firmie Africa Check 1 478 700 USD, aby zwiększyć dokładność oświadczeń zdrowotnych składanych przez osoby publiczne i promować popartych dowodami informacji przez media i inne podmioty w zakresie zdrowia publicznego i problemy rozwojowe. Dodatkowa dotacja w wysokości 445 760 USD została również wypłacona Africa Check przez Fundację Gatesa w 2017 roku

Poynter Institute jest kolejnym beneficjentem Fundacji Gatesa, który otrzymał od Gatesa w listopadzie 2015 r. dotację w wysokości 382 997 dolarów na „poprawę dokładności w światowych mediach oświadczeń związanych ze zdrowiem i rozwojem na świecie”.

Międzynarodowa Sieć Weryfikacji Faktów (IFCN) Instytutu Poyntera przyznaje certyfikaty organizacjom Facebooka do weryfikowania informacji, które muszą przestrzegać ich kodeksu zasad. Dochodzi tutaj jednak do kolejnego konfliktu interesów, bo Facebook jest również głównym darczyńcą firmy Poynter i jej spółki zależnej PolitiFact.

Czy Bill Gates kontroluje media?

Bill Gates okazał się potężną postacią w dziedzinie zdrowia publicznego, mimo że nie posiada dyplomu medycznego. Oprócz tego, że jest głównym fundatorem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), to Fundacja Gatesa finansuje szereg głównych mediów, co daje potencjalnie niepokojący poziom kontroli nad wolną prasą.

Tim Schwab, dziennikarz Columbia Journalism Review, “przeanalizował prawie dwadzieścia tysięcy dotacji charytatywnych, które Fundacja Gatesa przekazała do końca czerwca i znalazł ponad 250 milionów dolarów dotacji na dziennikarstwo”. 

Dotacje finansowe przekazywane mediom oznaczają przychylność prasy, dzięki czemu internet jest zalewany artykułami, które chwalą charytatywne przedsięwzięcia Fundacji Gatesa. Gannett’s USA Today to jeden z przykładów, który szybko obronił Gatesa przed krytyką, w tym twierdzeniami, że nie odniesie on korzyści z leku remdesivir

PolitiFact Instytutu Poyntera, kolejny partner Facebooka zajmujący się weryfikacją faktów, również odrzucił twierdzenia, że ​​fundacja Gatesa odniesie korzyści ze szczepionki COVID-19, stwierdzając: „Fałszywe twierdzenia dotyczące związku Fundacji Gatesa z nowym koronawirusem nie znają granic.” Dodając, że takie „fałszywe wiadomości” w mediach społecznościowych byłyby „oznaczane jako część wysiłków Facebooka mających na celu zwalczanie fałszywych wiadomości i dezinformacji w kanale aktualności”.

Jak daleko sięgają wpływy Gatesa na media, pozostaje to kwestią nieznaną, poinformował Schwab, ponieważ fundacja ujawnia tylko dotacje charytatywne, a nie kontrakty, z wyjątkiem jednego z mediami Vox.

„W ten sam sposób, w jaki media informacyjne udzieliły Gatesowi głosu w pandemii, Fundacja Gatesa od dawna wykorzystuje swoje darowizny charytatywne do kształtowania publicznego zakłamania na temat wszystkiego, od zdrowia na świecie, przez edukację, po rolnictwo – co spowodowało, że Bill Gates znalazł się na liście najpotężniejszych ludzi na świecie”- napisał Schwab.

Facebook pozwany o cenzurę

W pozwie wniesionym przeciwko Facebookowi, Zuckerbergowi i organizacjom weryfikującym fakty tj. Science Feedback, Poynter Institute i jego spółce zależnej Politifact, organizacja non-profit Children’s Health Defense (CHD) twierdzi, że Facebook ocenzurował udostępniane przez niego informacje dotyczące bezpieczeństwa szczepionek i problemów zdrowotnych 5G.

W swoim pozwie porównali Facebooka do pras drukarskich XVII-wiecznej Anglii, za pośrednictwem których rząd kontrolował wolność słowa. Twierdzą, że aktorzy rządowi, a mianowicie amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom oraz WHO, aktywnie współpracowali z Facebookiem, aby cenzurować przemówienie CHD krytyczne wobec polityki rządu.

W odniesieniu do Facebooka i Zuckerberga w pozwie zarzuca się: „W czasie, gdy platforma mediów społecznościowych i jej twórca twierdzą, że są propagatorami wolności słowa i naukowej metody odkrywania prawdy, ta sprawa ujawnia coś przeciwnego: że są oni rzeczywiście cenzorami, i przeciwnikami prawdziwej nauki i otwartej debaty”.

W miarę jak granica między tym, co stanowi prawdziwe i fałszywe wiadomości, coraz bardziej się zaciera, w celu poszukiwania prawdy należy spojrzeć poza media głównego nurtu i promowane artykuły w mediach społecznościowych.

Polecam również artykuł: “Powiązania George Sorosa z Wikipedia.”

Źródło: https://www.greenmedinfo.com/blog/who-funds-facebook-fact-checkers

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestr
acja do niczego nie zobowiązuje!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x