Menu

Powszechny lek na nadciśnienie tętnicze może zwiększać ryzyko samobójstwa

14 listopada, 2019 - Nadciśnienie
Powszechny lek na nadciśnienie tętnicze może zwiększać ryzyko samobójstwa

Nowe opublikowane badanie sugeruje, że powszechny rodzaj leków stosowanych na nadciśnienie tętnicze, może być związany ze zwiększonym ryzykiem samobójstwa.

Naukowcy odkryli, że osoby przyjmujące antagonisty receptora angiotensyny II (ARB) częściej umierają w wyniku samobójstwa, niż ci, którzy biorą inhibitory ACE.

Jak wykazały wyniki, u pacjentów stosujących ARB ryzyko samobójstwa wzrosło o 63% w porównaniu do osób przyjmujących inhibitory ACE. Ale badanie nie wykazało związku przyczynowo-skutkowego.

„Istnieją powody do niepokoju” – powiedział główny badacz Muhammad Mamdani, dyrektor szpitala w Toronto. „Czy teraz poszedłbym masowo i zmienił recepty wszystkich? Nie, jeszcze nie teraz. Powinniśmy wykonać więcej pracy w tej dziedzinie”. „Ale z pewnością gdybym miał wybór jako pacjent, wybrałbym inhibitor ACE zamiast ARB”, podsumował Mamdani.

Zarówno ARB, jak i inhibitory ACE działają poprzez zakłócanie działania angiotensyny II, hormonu w organizmie, który powoduje zwężenie naczyń krwionośnych.

ARB działają poprzez blokowanie zdolności angiotensyny II do wiązania się z receptorami i nakazania zwężenia naczyń krwionośnych. Natomiast inhibitory ACE obniżają ilość hormonu wytwarzanego w organizmie.

Oba leki są stosowane na nadciśnienie tętnicze, przewlekłą chorobę nerek, niewydolność serca oraz cukrzycę.

Badania na pacjentach stosujących lek ARB

Mamdani i jego koledzy kontynuowali nowe badania w oparciu o wcześniejsze badania sugerujące, że ARB mogą być powiązane z ryzykiem samobójstwa. Korzystając z kanadyjskich baz zdrowia, badacze zidentyfikowali 964 osoby, które zmarły w wyniku samobójstwa w ciągu 100 dni od przepisania im ARB lub inhibitora ACE. Następnie porównali te wyniki z grupą kontrolną wynoszącą ponad 3000 osób, które również przyjmowały leki na nadciśnienie. Wyniki wykazały, że osoby przyjmujące ARB miały statystycznie istotnie wyższe ryzyko samobójstwa niż osoby przyjmujące inhibitory ACE.

“Niektóre osoby, zwłaszcza podatne na zaburzenia nastroju, mogą być jeszcze bardziej zagrożone ryzykiem samobójstwa” – powiedział Mamdani. Zauważył również, że ARB mogą powodować wzrost poziomu angiotensyny II w mózgu. „Może to być związane z zaburzeniami nastroju i może wywołać zachowania samobójcze” – zasugerował Mamdani.

Jednak obecnie nie ma dowodów na to, że angiotensyna II ma coś wspólnego z nastrojami lub skłonnościami samobójczymi, powiedział dr Robert Carey, emerytowany dziekan z “University of Virginia School of Medicine”.

Carey zauważył, że na ryzyko samobójstwa mogą wpływać inne czynniki i mogły mieć one związek z tymi pacjentami. Na przykład niektórzy brali leki przeciwdepresyjne lub benzodiazepiny, „które mogły mieć wpływ na wskaźnik samobójstw”, powiedział.

Badanie nie oceniało również uzależnienia od substancji odurzających, hospitalizacji ze względu na zdrowie psychiczne ani wcześniejszych wizyt na oddziale ratunkowym.

Dodatkowe informacje na temat naturalnych metod likwidacji wysokiego ciśnienia krwi znajdziesz tutaj.

Źródło: https://medicalxpress.com/news/2019-10-blood-pressure-meds-tied-suicide.html

Zapisz się do naszego newslettera

Poniżej wysokiej jakości naturalny produkt, wspomagający prawidłową funkcję naczyń krwionośnych i mięśni. Badania są podstawą opracowywania formuł produktów dr Ratha i ich jakości.

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x