Menu

Naturalny sposób zapobiegania i zwalczania choroby oczu

23 lutego, 2019 - Choroby oczu
Naturalny sposób zapobiegania i zwalczania choroby oczu

Według Światowej Organizacji Zdrowia około 253 milionów ludzi na całym świecie cierpi na choroby oczu, z czego 36 milionów jest niewidomych. Około 81% osób niewidomych lub cierpiących na umiarkowane lub ciężkie zaburzenia widzenia ma 50 i więcej lat. Upośledzenie wzroku jest głównym problemem zdrowotnym na całym świecie, zastosowanie metody Medycyny Komórkowej może pomóc w powstrzymaniu i odwróceniu tej choroby.

Najbardziej powszechne choroby oczu

Jaskra

Jaskra opisuje choroby oczu, które rozwijają się w wyniku podwyższonego ciśnienia śródgałkowego wewnątrz oka. To zwiększone ciśnienie uszkadza nerw wzrokowy i może powodować utratę wzroku. Medycyna konwencjonalna leczy jaskrę za pomocą chemicznych kropli do oczu i pigułek, chirurgii laserowej, tradycyjnej chirurgii lub ich kombinacji.

Zaćma

Zaćma to zmętnienie soczewki w oku, co powoduje niewyraźne widzenie. Jest to typowa choroba zwyrodnieniowa, a większość ludzi, która dożyje starszego wieku, będzie miała pewien stopień zaćmy. Przyczyną tego stanu może być wysokie ciśnienie krwi, uraz oka, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, długotrwałe stosowanie leków kortykosteroidowych lub nadmierne narażenie na światło słoneczne. Zaćma występuje wcześniej i rozwija się szybciej u pacjentów z cukrzycą. Klinika medyczna uważa operację usunięcia zmętniałej soczewki za jedyne skuteczne lekarstwo.

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD)

Jak sama nazwa wskazuje, jest to kolejna choroba zwyrodnieniowa. Powszechnie występujące po 50 roku życia, powoli ale systematycznie niszczy plamkę, część siatkówki odpowiedzialną za ostrość oka. Są to mokre i suche typy AMD: W mokrym AMD, nieprawidłowe naczynia krwionośne za siatkówką zaczynają rosnąć i dochodzi do wycieku krwi i płynu w oku. W bardziej powszechnym suchym AMD na siatkówce tworzą się pod plamką małe osady, powodując z czasem pogorszenie się wzroku. Powszechnym leczeniem klinicznym mokrej postaci AMD jest okresowe wstrzykiwanie do gałki ocznej substancji chemicznej znanej jako czynnik “anty-VEGF” (czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego). Takie substancje chemiczne hamują wzrost nowych naczyń krwionośnych. Jednak, jak wynika z przeglądu opublikowanego w 2013 r., “Wstrzyknięcie doszklistkowe środków przeciw VEGF może wiązać się z druzgocącymi powikłaniami”.

Rozdarta lub oderwana siatkówka

Łzawienie siatkówki lub jej oderwanie to nagły przypadek medyczny, w którym siatkówka odrywa się od tylnej części oka. Odrywanie siatkówki jest w większości bezbolesne. Objawy mogą obejmować migające światła, pływaki lub ciemna “kurtyna” opadającą nad polem widzenia. Zabiegi obejmują laser i inne formy chirurgii. Stosuje się również krioterapię, w której zamrożona jest powierzchnia siatkówki otaczająca łzę. Tworzy to bliznę, która pomaga uszczelnić łzę i przymocowuje siatkówkę do ściany oka.

Zapalenie spojówek (różowe lub czerwone oczy)

Zapalenie spojówek charakteryzuje się zaczerwienieniem i stanem zapalnym oka oraz powiekami, które mogą wydawać się ziarniste, palą się lub swędzą i wytwarzają ropę. Jest powszechnie powodowany przez infekcje bakteryjne, wirusowe lub alergię. Konwencjonalne leczenie obejmuje silne antybiotyczne krople do oczu.

Zapalenie błony naczyniowej oka

Zapalenie błony naczyniowej oka jest stanem zapalnym środkowych warstw oka, które wywołuje tępy ból w oku lub wokół niego. Coraz częściej przepisywane są krople przeciwzapalne lub antybiotykowe, a także leki przeciwbólowe.

Alergie oczu

Alergie mogą powodować przewlekłe zapalenie, które trwale uszkadza rogówkę. Konwencjonalne terapie obejmują leki przeciwhistaminowe i przeciwzapalne.

Jęczmień na oku

Jęczmień na oku zwykle wywoływany jest przez bakteryjne zakażenie gruczołu oleistego w korzeniu rzęs. Wygląda jak duży, czerwony pryszcz na krawędzi powieki i może być wypełniony ropą, powodując ból i obrzęk. Ze względu na obrzęk powieki gałka oczna często jest podrażniona. Medycyna konwencjonalna leczy objawy głównie za pomocą kremu antybiotykowego lub kropli do oczu. Jeśli infekcja rozprzestrzenia się poza powiekę, ewentualnie doustnymi antybiotykami.

Zapalenie powiek

Jest spowodowane reakcją na bakterie Staphylococcus lub przez zablokowane gruczoły powstałe w wyniku łojotokowego zapalenia skóry. Może wpływać na zewnętrzną lub wewnętrzną powiekę. Objawy to pieczenie, swędzenie, obrzęk, strupy powiek i niewyraźne widzenie. Jeśli stan ten nie reaguje na regularne czyszczenie, pacjentowi można przepisać antybiotyk maści, kremów lub kropli do oczu.

Czalazja (torbiel powieki)

Czalazja (torbiel powieki) jest guzem wewnątrz powieki spowodowanym blokadą gruczołem olejowym. Zazwyczaj jest bezbolesny, chyba że stanie się zaogniony. Jeśli stan utrzymuje się lub nawraca, leczenie może obejmować krople przeciwzapalne, antybiotyki, maści, usunięcie chirurgiczne lub wstrzyknięcie kortykosteroidów.

Owrzodzenie rogówki

Jest to mały krater w przedniej części oka, najczęściej spowodowany infekcją bakteryjną, wirusową lub grzybiczą, mogącą powodować niszczącą utratę wzroku. Osoby noszące soczewki kontaktowe są narażone na zwiększone ryzyko. Leczenie obejmuje antybiotyki i środki przeciwzapalne.

Retinopatia cukrzycowa

U osób chorych na cukrzycę występują liczne objawy choroby spowodowane stale podwyższonym poziomem cukru we krwi, które zatruwają całe ciało, a oczy nie są wyjątkiem. W przypadku retinopatii może dochodzić do krwawienia w siatkówce oka i wyciekania krwi lub surowicy do gałki ocznej. Oprócz konwencjonalnego leczenia cukrzycy stosuje się leczenie laserowe, zastrzyki do oczu i zabieg chirurgiczny.

Medycyna komórkowa w leczeniu chorób oczu

Podejście w zakresie medycyny komórkowej do zapobiegania i kontrolowania chorób oczu opiera się na zapewnieniu optymalnego dostarczania niezbędnych mikroelementów do komórek oka i jego różnych elementów anatomicznych.

Oprócz przestrzegania podstawowych zaleceń zdrowotnych dotyczących przewodu komórkowego dr Ratha, szczególnie pomocne okazały się dodatkowe dawki następujących mikroelementów w badaniach naukowych.

Witamina A, C, E i cynk

Wykazano, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, beta-karoten i cynk, pomagają w zaawansowanym
zwyrodnieniu plamki żółtej związanym z wiekiem. Opierając się na badaniu z udziałem ponad 3500 uczestników w wieku 55-80 lat, naukowcy stwierdzili, że osoby w wieku powyżej 55 lat, które wykazywały czynniki ryzyka zaawansowanego zwyrodnienia plamki żółtej, powinny rozważyć wzięcie suplementu zawierającego antyoksydanty i cynk.

Witamina C

Istnieją również istotne dowody na to, że witamina C zmniejsza ryzyko rozwoju zaćmy. Badanie w losowo wybranych wioskach w Indiach, obejmujące 5638 uczestników w wieku 60 lat i więcej, wykazało “silne powiązanie z witaminą C i zaćmą w populacji zubożałej w witaminę C”.

Beta-karoten

Beta-karoten, karotenoid, jest prekursorem witaminy A. Niedobór witaminy A może powodować ślepotę w nocy, zmętnienie przedniej części oka, owrzodzenie rogówki i uszkodzenie siatkówki. Badania wykazały, że osoby z wyższym spożyciem karotenoidów mają długoterminowo zmniejszone ryzyko zaawansowanego zwyrodnienia plamki żółtej.

Polifenole z winogron

Polifenole z winogron są również znane z pozytywnego wpływu na zdrowie oczu.

L-arginina

Badanie wpływu aminokwasu L-argininy na ciśnienie wewnątrzgałkowe w oku ludzkim wykazało, że L-arginina obniża ciśnienie, głównie poprzez tworzenie tlenku azotu.

L-cysteina

W badaniu obejmującym pacjentów po operacji krótkowzroczności, u tych, którzy przyjmowali doustne suplementy L-cysteiny, razem ze specyficznym rodzajem kropli do oczu, wykazano szybsze gojenie rogówki.

Kwas alfa-liponowy

U pacjentów z cukrzycą wykazano, że kwas alfa-liponowy poprawia czułość kontrastu (zdolność widzenia obiektów, które nie wyróżniają się w tle).

Luteina

Luteina odgrywa znaczącą rolę w utrzymaniu zdrowych oczu. W czasopiśmie Nutrients w 2013 r. stwierdzono, że posiada właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i pochłaniające światło niebieskie. Pełni wiele funkcji ochronnych w chorobach oczu, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej i zaćmy.

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2018/08/the-cellular-medicine-approach-to-preventing-and-controlling-common-eye-diseases

Print Friendly, PDF & Email
Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x