Menu

Nowe badania dowodzą, że miażdżyca jest wczesną formą szkorbutu

13 czerwca, 2019 - Miażdżyca
Nowe badania dowodzą, że miażdżyca jest wczesną formą szkorbutu

25 kwietnia 2015 r. naukowcy z Instytutu Badawczego dr Ratha, opublikowali w Kalifornii przełomowe badanie potwierdzające, że miażdżyca jest wczesną formą szkorbutu wywołana niedoborem witaminy C. Publikacja ta stanowi poważny cios dla teorii cholesterolu w chorobach serca. Tym bardziej, że ze sprzedaży opatentowanych leków statynowych obniżających poziom cholesterolu, branża farmaceutyczna wypracowuje zysk wynoszący 30 miliardów dolarów w skali roku.

Dr Rath w swoim pierwszym odkryciu ujawnił, że choroba niedokrwienna serca występuje z powodu niedoboru witaminy C w komórkach tworzących ścianę tętnicy. Ludzie, w przeciwieństwie do zwierząt, rozwijają choroby serca, ponieważ ich ciała nie są w stanie wytwarzać witaminy C. Przeciętna dieta człowieka zapewnia wystarczającą ilość witaminy C, aby zapobiec szkorbutowi, ale nie na tyle, aby zagwarantować stabilne ściany tętnic. W wyniku niedoboru witaminy C w ścianach tętnic rozwijają się miliony drobnych pęknięć i uszkodzeń. Następnie cholesterol i lipoproteiny przenikają do uszkodzonych ścian tętnic w celu naprawy tych zmian.

Lipoproteina (a) jako cząsteczka naprawcza ściany tętnic

Ze wszystkich tych czynników ryzyka najważniejsza jest molekuła znana jako lipoproteina (a). Lipoproteina (a) występuje przede wszystkim u ludzi jako cząsteczka naprawcza kompensująca strukturalne upośledzenie ściany naczyń. Ogólnie zwierzęta, które produkują witaminę C w swoich ciałach, nie wytwarzają lipoprotein (a).

U ludzi, w przypadku przewlekłego niedoboru witaminy C, proces naprawy tętnic staje się ciągły. W ciągu wielu lat rozwijają się depozyty miażdżycowe, które ostatecznie prowadzą do zawałów serca i udarów.

W najnowszych badaniach wykorzystano myszy transgeniczne, które naśladują ludzki metabolizm w odniesieniu do dwóch różnych cech genetycznych: niezdolności do produkcji witaminy C i zdolności do produkcji lipoprotein (a). Stwierdzono, że stopień, w jakim rozwinęły się choroby serca, był odwrotnie proporcjonalny do spożycia witaminy C. Myszy z najwyższym spożyciem witaminy C miały najniższe odkładanie lipoproteiny (a) w ich tętnicach i najmniejszy rozwój zmian miażdżycowych.

Wraz z publikacją tego badania mocno wierzymy, że jest teraz możliwe wyeliminowanie chorób serca jako przyczyny śmiertelności u ludzi.

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2015/04/end-of-heart-disease-now-possible-new-study-proves-atherosclerosis-is-early-form-of-scurvy

Zapisz się do naszego newslettera

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Poniżej zapraszam do dyskusji i zadawania pytań.

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x