Menu

Mikroskładniki odżywcze hamują wzrost komórek białaczkowych

11 września, 2019 - Białaczka, Nowotwór, Rak
Mikroskładniki odżywcze hamują wzrost komórek białaczkowych

Publikacja naukowa Instytutu Badawczego dr Ratha, dostępna w czasopiśmie Experimental Oncology, zwiększa naszą wiedzę na temat tego, jak mikroskładniki odżywcze mogą oddziaływać na białaczkę. Jest to bardzo agresywny nowotwór krwi.

Badanie przeprowadzono na ludzkiej linii komórkowej białaczki U-937, która jest szeroko stosowana w badaniach komórkowych białaczki szpikowej. Ten typ nowotworu dotyczy nie tylko białych krwinek, ale także czerwonych krwinek i płytek krwi.

Instytut zbadał kluczowe przeciwnowotworowe działanie mikroelementów na te komórki, mierząc ich wpływ na:

Ponadto zbadany został wpływ mikroskładników odżywczych na ekspresję cyklooksygenazy (COX)-2. Jest enzymem indukowanym przez cytokiny, mediatory prozapalne oraz czynniki wzrostu, odpowiada za rozwój reakcji zapalnej i uczestniczy w kancerogenezie.

Mikroskładniki odżywcze hamują wzrost komórek białaczkowych

Wyniki pokazały, że MMP-9, którego podwyższone poziomy stwierdzono w surowicy i na powierzchni komórki w monocytarnej postaci białaczki, był skutecznie hamowany przez mikroskładniki odżywcze (nawet o 58%), co skutkowało zmniejszoną zdolnością inwazyjną tych komórek. W rzeczywistości mikroskładniki odżywcze mogą hamować penetrację komórek białaczkowych przez model tkanki łącznej (Matrigel) o 68% przy 100 μg/ml, 97,6% przy 250 μg/ml i 100% przy 500 μg/ml. Mikroskładniki odżywcze stosowane w niskich stężeniach (100 μg / ml) indukowały niewielką apoptozę w tych komórkach nowotworowych. Bardziej wyraźną śmierć komórek obserwowano przy stężeniach składników odżywczych 500 μg / ml i 1000 μg / ml. Mikroskładniki odżywcze znacząco hamowały wzrost komórek białaczkowych o 42% przy stężeniu 500 μg/ml i o 55% przy stężeniach 1000 μg/ml.

Krytycznym procesem wzrostu i progresji nowotworów litych i hematologicznych jest stan zapalny i angiogeneza (tworzenie nowych naczyń krwionośnych z istniejących). Indukowalny enzym COX-2 jest ważnym mediatorem zarówno angiogenezy, jak i wzrostu guza. Nadekspresję COX-2 odnotowano w różnych hematologicznych modelach raka, takich jak chłoniak Burkitta (RAJI) i ostry model białaczki promonocytowej (U937). W tym badaniu Instytut wykazał, że ekspresja COX-2 może być skutecznie hamowana przez mikroelementy w sposób zależny od dawki.

Wyniki te stanowią dalsze potwierdzenie uniwersalnego działania mikroskładników odżywczych w kontrolowaniu kluczowych mechanizmów raka.

Polecam również artykuł “Zwycięstwo nad rakiem!” – internetowy dostęp do książki.

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2013/10/micronutrients-inhibit-growth-and-inflammation-factors-in-human-leukemia-cells

Zapisz się do naszego newslettera

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x