Menu

Mikroskładniki odżywcze wspomagają funkcję mięśnia sercowego

18 kwietnia, 2019 - serce
Mikroskładniki odżywcze wspomagają funkcję mięśnia sercowego

Około 30-40% masy ciała człowieka składa się z masy mięśniowej. W ciele występują trzy typy mięśni: szkieletowe, gładkie i mięsień sercowy, z których każda ma bardzo wyspecjalizowaną strukturę i funkcje.

Mięśnie szkieletowe

To najliczniejsze rodzaje mięśni. Przymocowane do szkieletu pomagają w ruchu kości. Są one również nazywane prążkowanymi lub działającymi zależnie do woli, ponieważ ruchy mięśni szkieletowych mogą być kontrolowane za pomocą woli. Każdy z mięśni szkieletowych posiada określony nerw dla koordynowania zgodnego z wolą ruchu. Zazwyczaj trzeba wielu mięśni dla wykonania konkretnego ruchu. .

Mięśnie gładkie

Są obecne w wydrążonych wewnątrz narządach, takich jak żołądek, jelita oraz naczynia krwionośne. Ich główną funkcją jest poruszanie substancji wewnątrz narządu. Mięśnie gładkie są również nazywane nieprążkowanymi i mimowolnymi mięśniami, ponieważ ich ruch jest kierowany przez autonomiczny układ nerwowy i nie znajduje się pod kontrolą naszej woli

Mięsień sercowy

Jest to wyspecjalizowany mięsień, strukturalnie podobny do mięśni szkieletowych (poprzecznie prążkowanych). Jednakże funkcjonalnie, ze względu na swój automatyzm działania, jest on podobny do mięśni gładkich. Mięsień ten jest obecny tylko w sercu i jest odpowiedzialny za pompowanie krwi. Inną unikalną cechą mięśnia sercowego jest to, że rytm jego skurczu i rozkurczu znaj duje się pod kontrolą “naturalnego stymulatora” znajdującego się w sercu (węzeł zatokowo-przedsionkowy), który jest również zbudowany z tkanki mięśnia sercowego. Z powodu tej właściwości mięsień sercowy jest traktowany jako autorytmiczny w układzie przewodzącym serca.

Mięsień sercowy, w przeciwieństwie do mięśni szkieletowych i gładkich, jest jedynym, który musi stale pracować w tym samym miejscu w ciągu całego naszego życia. Ludzkie serce przepompowuje około 5 litrów krwi w całym ciele w ciągu jednej minuty. Nic więc dziwnego, że mięsień sercowy potrzebuje stałego dopływu składników odżywczych, aby mógł działać w sposób ciągły i optymalny. Gdy ciało doświadcza przewlekłego niedoboru niezbędnych mikroskładników odżywczych, skutki są wyraźnie widoczne w funkcjonowaniu serca poniżej optymalnego poziomu. Przejawia się to w postaci różnych chorób, takich jak choroba mięśnia sercowego, choroby zastawek serca, nieregularne bicie serca (arytmia) i niewydolność serca. Kardiomiopatia jest chorobą, w której mięsień sercowy staje się zapalny, powiększony i usztywniony, zasadniczo tracąc swoją elastyczność. Powoduje to zmniejszenie dopływu krwi do wszystkich narządów w organizmie i wynikających z tego konsekwencji.

Chroniczny niedobór składników odżywczych przyczyną chorób układu sercowo-naczyniowego

Zgodnie z badaniami Instytutu dr. Ratha, większość chorób układu sercowo-naczyniowego występuje z powodu chronicznego niedoboru pewnych składników odżywczych. Można temu zapobiec poprzez odpowiednią suplementację. W szczególności witaminy z grupy B, karnityna, tauryna i koenzym Q-10 są krytycznymi mikroskładnikami odżywczymi wspomagającymi metabolizm. Wytwarzają one niezbędną bioenergię wymaganą do optymalnej funkcji serca. Jednak te mikroskładniki odżywcze muszą być również wspomagane przez inne mikroskładniki odżywcze, które działają w synergii ze sobą i nasilają działanie tych podstawowych. Taką synergię można osiągnąć łącząc powyższe składniki odżywcze z witaminą C, kwasem alfa-liponowym,
kwasem alfa-ketoglutaranowym i innymi składnikami. Badania kliniczne Instytutu Dr. Ratha wykazały, że specyficzna kombinacja mikroskładników odżywczych wspiera zdrową funkcję komórek serca. Ponadto zapewnia optymalne wsparcie i produkcję bioenergii w mięśniu sercowym.

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2017/10/micronutrients-support-the-function-of-heart-muscle

Zapisz się do naszego newslettera

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Poniżej zapraszam do dyskusji i zadawania pytań.

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x