Menu

Naturalne leczenie ADHD

24 lutego, 2019 - ADHD
Naturalne leczenie ADHD

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) jest zaburzeniem mózgu charakteryzującym się stałym brakiem uwagi i / lub nadaktywnością. To poważnie zakłóca funkcjonowanie i rozwój dziecka. Według Narodowego Centrum Zasobów Departamentu Edukacji Stanów Zjednoczonych, około 129 milionów dzieci na całym świecie cierpi na ADHD. Stowarzyszenie ADHD w Niemczech szacuje, że 4,4% wszystkich dorosłych choruje na tę chorobę, a większość z nich jest niezdiagnozowana.

Objawy ADHD

Deficyt uwagi: Dzieci mają problem z utrzymaniem koncentracji na zadaniu lub zabawie, łatwo się rozpraszają.

Nadpobudliwość: Dzieci nie potrafią usiedzieć w spokoju, także w sytuacjach, w których nie jest to właściwe. Wiercą się nadmiernie, stukają lub ciągle coś mówią. Dorośli pacjenci mogą stać się niezwykle niespokojni.

Impulsywność: Pacjenci działają pośpiesznie, nie myśląc o konsekwencjach swoich działań. Mają problem z czekaniem w kolejce, wtrącają się i przerywają wypowiedzi innym.

U dzieci objawy ADHD często mogą być mylone z problemami emocjonalnymi lub dyscyplinarnymi. U cichych i zwykle dobrze wychowanych dzieci często diagnoza jest niewykrywalna. Dorośli z niezdiagnozowanym ADHD mogą mieć słabe wyniki w nauce, problemy w pracy lub wiele nieudanych relacji.

Przyczyny ADHD

ADHD występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Kobiety z ADHD częściej mają problemy z nieuwagą, podczas gdy mężczyźni mają skłonność do nadpobudliwości.

Podobnie jak w przypadku wielu innych chorób, wiele czynników może przyczynić się do ADHD. Obejmują one:

Składniki genetyczne: Wykazano, że ADHD często występuje w rodzinach. Podejrzewa się, że może to wynikać z podobnych nawyków żywieniowych i narażenia na toksyny środowiskowe wśród członków rodziny.

Toksyny środowiskowe: Uważa się, że podczas ciąży toksyny środowiskowe wpływają negatywnie na rozwój mózgu. U małych dzieci wysokie poziomy ołowiu stanowią poważne zagrożenie dla komórek nerwowych.

Konwencjonalne leczenie ADHD

Terapia behawioralna jest często stosowana w leczeniu ADHD i obejmuje praktyczną pomoc, np. w organizacji zadań lub ukończeniu prac szkolnych. Uczy pacjenta, jak monitorować własne zachowanie, a także jak wychwalać się za działanie w pożądany sposób, na przykład kontrolując gniew i impulsywność.

Najczęstsze leczenie ADHD obejmuje stosowanie leków na receptę, takich jak Ritalin i Adderall.

Ritalin jest stymulantem ośrodkowego układu nerwowego i okazuje się, że powoduje poważne skutki uboczne, takie jak nerwowość, pobudzenie, niepokój, bezsenność, nudności, zwiększone tętno, wysokie ciśnienie krwi, a nawet psychozy.

Adderall jest legalną amfetaminą, która jest bardzo uzależniająca przy długotrwałym stosowaniu. Jego poważne skutki uboczne obejmują drżenia, halucynacje, skurcze mięśni, wysokie ciśnienie krwi, szybkie lub nieregularne bicie serca, zmiany osobowości i ekstremalne wahania nastroju.

Naturalne leczenie ADHD

Biorąc pod uwagę skutki uboczne leków na receptę, jasne jest, dlaczego coraz większa liczba pacjentów poszukuje skutecznych naturalnych środków na ADHD. Dobroczynne działanie mikroelementów w ADHD zostało udowodnione naukowo. Najlepsze podejście do leczenia obejmuje wyłączenie niektórych rodzajów żywności z codziennej diecie i przyjmowanie kombinacji dodatkowych mikroelementów.

Najważniejsze dla pacjentów z ADHD, jest wykluczenie z diety cukru i glutenu. Cukier jest ogromnym problemem, ponieważ może powodować skoki cukru we krwi, które u pacjentów z ADHD powodują utratę koncentracji, gdy poziom cukru we krwi gwałtownie spada.

Poza wyłączeniem cukru i glutenu pomocne jest również unikanie produktów mlecznych, sztucznych barwników żywnościowych, dodatków do żywności, takich jak glutaminian sodu i hydrolizowane białko roślinne, azotanów, kofeiny, soi, aspartamu i inny sztucznych słodzików. Uważaj na trucizny środowiskowe i kupuj produkty organiczne, kiedy tylko możesz.

Mikroskładniki odżywcze, które są skuteczne w ADHD

Kwasy tłuszczowe omega-3
Suplementy Omega-3 są niezwykle korzystne dla pacjentów z ADHD. Te niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe są bardzo ważne dla funkcjonowania mózgu i służą jako silny ogólny środek przeciwzapalny. Wykazano, że zapewnienie wystarczającego zaopatrzenia w organizmie znacznie zmniejsza objawy i poprawia uczenie się.

Witaminy z grupy B.
Dzieci z ADHD mogą potrzebować dodatkowych witamin z grupy B – zwłaszcza witaminy B6 – aby pomóc w tworzeniu serotoniny (ważny neuroprzekaźnik). Badania sugerują, że niższe stężenia witamin B2, B6 i kwasu foliowego w organizmie są związane z rozpoznaniem ADHD, przy czym B2 i B6 są również powiązane z nasileniem objawów.

Cynk, magnez i żelazo
Cynk, magnez i żelazo odgrywają ważną rolę w rozluźnieniu układu nerwowego. Niedobór któregokolwiek z tych minerałów może zaostrzyć objawy. Badania pokazują, że poziomy tych minerałów są znacznie niższe u dzieci z ADHD.

Probiotyki
ADHD jest ściśle związane z układem trawiennym. Przyjmowanie dobrej jakości probiotyku dziennie pomoże utrzymać zdrowie jelit. Badania wykazały, że suplementacja probiotykami we wczesnym okresie życia może zmniejszyć ryzyko rozwoju zaburzeń neuropsychiatrycznych w późniejszym okresie dzieciństwa.

Witamina D
“Witamina słońca” jest bardzo pomocna w leczeniu ADHD. Według badania z 2018 r. suplementacja witaminy D u dzieci z ADHD może poprawić funkcje poznawcze.

Badania wyraźnie potwierdzają związek pomiędzy mikroelementami a rozwojem ADHD. Niedobór mikroskładników jest powszechny w ADHD i jest prawie powszechny u dzieci autystycznych.

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2018/06/treating-adhd-naturally

Polecam również artykuł Zrozumienie autyzmu: dowody naukowe i naturalne strategie na rzecz zdrowego życia.”

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet.
Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x