Menu

Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko nieregularnego bicia serca

22 czerwca, 2020 - Choroby serca
Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko nieregularnego bicia serca

Nowa metaanaliza wykazała, że ​​niedobór witaminy D związany jest ze zwiększonym ryzykiem nieregularnego bicia serca (migotania przedsionków). Analiza opublikowana w Nutrition Journal przez naukowców z Chin dokonana została na bazie 13 badań z udziałem 6519 przypadków migotania przedsionków wśród 74 885 uczestników. Na podstawie wyników naukowcy stwierdzili, że niedobór witaminy D związany jest ze zwiększonym ryzykiem migotania przedsionków zarówno w populacji ogólnej, jak i wśród pacjentów poddawanych operacjom obejścia serca.

Zauważając, że niedobór witaminy D jest obecnie powszechny w wielu krajach, naukowcy opisują, że mniej niż jedna czwarta populacji w Stanach Zjednoczonych ma stężenie w surowicy 25-hydroksywitaminy D [25 (OH) D] powyżej 30 ng/ml. Badania wskazują, że poziom witaminy D w organizmie wynoszący 30 ng/ml może być minimalnym stężeniem wymaganym dla optymalnego zdrowia. Chociaż trwa wiele debat na temat optymalnego stężenia, istnieje rosnąca zgoda co do tego, że obecne zalecenia dotyczące spożycia witaminy D ustalone przez rządowe służby zdrowia są niewystarczające.

Związek między niedoborem witaminy D a ryzykiem migotania przedsionków

Naukowcy odkryli, że stężenie witaminy D w surowicy mniejsze niż 20 ng/ml zwiększa ryzyko migotania przedsionków o 23 procent, podczas gdy stężenie mniejsze niż 30 ng/ml zwiększa ryzyko o 14 procent. Podsumowując, wyniki analizy wykazują związek między niskim stężeniem witaminy D a ryzykiem migotania przedsionków.

Naukowcy zauważyli również, że niedobór witaminy D związany jest ze zwiększonym ryzykiem migotania przedsionków u pacjentów poddawanych operacjom obejścia serca. Podczas gdy związek między poziomem witaminy D w surowicy a pooperacyjnym migotaniem przedsionków po obejściu serca był przedmiotem wielu dyskusji, naukowcy twierdzą, że ich odkrycie nie jest zaskakujące. Poprzednie badania sugerowały już, że niedobór witaminy D związany jest np. ze zwiększoną częstością nieprawidłowości w elektrokardiografie. W badaniu opublikowanym w 2015 r. stwierdzono, że pacjenci poddawani operacjom serca z niskim stężeniem 25 (OH) D, związani byli ze znacznie wyższym ryzykiem poważnych niepożądanych zdarzeń sercowych i naczyniowo-mózgowych.

Podejście Medycyny Komórkowej do migotania przedsionków

Badania przeprowadzone przez Instytut Medycyny Komórkowej dr Ratha wykazały, że do najbardziej skutecznej kontroli migotania przedsionków potrzebne jest podejście wieloskładnikowe.

Oprócz przestrzegania podstawowych zaleceń dotyczących zdrowia komórek, dr Rath zaleca, aby pacjenci cierpiący na migotanie przedsionków przyjmowali następujące mikroelementy w większych dawkach:

WITAMINA C

Witamina C – niezwykle ważny składnik odżywczy, dostarcza energii do metabolizmu każdej komórki. Zaopatruje również cząsteczki nośnika bioenergii witamin grupy B w energię komórkową ratującą życie.

WITAMINY B1, B2, B3, B5, B6, B12 i BIOTYNA

Witaminy z grupy B są nośnikami bioenergii metabolizmu komórkowego, szczególnie dla komórek mięśnia sercowego, które wytwarzają i przewodzą impulsy elektryczne wymagane do prawidłowego bicia serca.

KOENZYM Q10

Znany również jako ubichinon, ten składnik odżywczy jest najważniejszym elementem w „łańcuchu oddechowym” każdej komórki. Odgrywa istotną rolę w metabolizmie energetycznym komórek mięśnia sercowego.

KARNITYNA

Kolejny ważny składnik odżywczy, przyczynia się do efektywnego wykorzystania bioenergii komórkowej w „elektrowniach” (mitochondriach) komórek mięśnia sercowego.

MAGNEZ I WAPŃ

Wraz z potasem minerały magnez i wapń są niezbędne do optymalnego przewodzenia impulsów elektrycznych podczas cyklu bicia serca.

Demonstrując skuteczność podejścia do medycyny komórkowej, naukowcy z Instytutu Badawczego dr Rath ocenili jego zalety w podwójnie ślepym, kontrolowanym placebo badaniu klinicznym z udziałem 131 pacjentów ze zdiagnozowanym migotaniem przedsionków.

Aby przeprowadzić badanie, pacjentów w 35 ośrodkach zdrowia podzielono na dwie grupy. Jedna grupa otrzymała program mikroskładników odżywczych, a druga otrzymała identycznie wyglądającą tabletkę placebo zawierającą nieaktywne składniki.

Naukowcy zaobserwowali, że wśród pacjentów biorących program mikroskładników odżywczych liczba doświadczających częstych epizodów migotania przedsionków znacznie się zmniejszyła, im dłużej przyjmowali oni mikroelementy. Do końca sześciomiesięcznego okresu próbnego tylko 27 procent z nich stwierdziło, że wciąż doświadczają częstych epizodów. Co więcej, już po 3 miesiącach 22,7 procent pacjentów przyjmujących mikroskładniki odżywcze zgłosiło brak epizodów. Pod koniec procesu liczba ta prawie podwoiła się do 43 procent.

Ogólnie rzecz biorąc, naukowcy odkryli, że przestrzeganie programu mikroskładników odżywczych przez cały 6-miesięczny okres badania zmniejszyło częstotliwość epizodów migotania przedsionków u pacjentów średnio o 30 procent. Co najważniejsze, wyniki te zostały osiągnięte bez żadnych skutków ubocznych u pacjentów.

Biorąc pod uwagę nieskuteczność i niebezpieczne skutki uboczne leków farmaceutycznych stosowanych w leczeniu migotania przedsionków, z pewnością nadszedł czas, aby terapie oparte na mikroskładnikach odżywczych znalazły się w centrum uwagi. Od tego zależy życie milionów pacjentów na całym świecie.

Polecam również artykuł: “Jak naturalnie zapobiegać i korygować nieregularne bicie serca.”

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2019/11/new-meta-analysis-finds-vitamin-d-deficiency-linked-to-increased-risk-of-irregular-heartbeat

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Print Friendly, PDF & Email
Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x