Menu

Nowe badania dostarczają dowodów, że niedobór witaminy C jest powszechny na całym świecie

1 sierpnia, 2021 - Niedobór mikroelementów
Nowe badania dostarczają dowodów, że niedobór witaminy C jest powszechny na całym świecie

Nowy przegląd dostępnych dowodów naukowych wskazuje, że niedobór witaminy C jest powszechny na całym świecie. Opublikowany w czasopiśmie Nutrients, analizuje globalne badania nad statusem witaminy C i częstość występowania niskich i niedostatecznych jej poziomów wśród populacji. W przeciwieństwie do często słyszanych twierdzeń, że niedobór witaminy C jest rzadki, naukowcy odkryli, że jest on powszechny w krajach o niskich i średnich dochodach i nie jest rzadki w krajach o wysokich dochodach. Uznając to, co opisują jako “potencjalne działanie ochronne” witaminy C przed chorobami układu krążenia, rakiem, zaćmą i wieloma chorobami zakaźnymi, badacze stwierdzają, że poprawa spożycia witaminy C może okazać się tanią i skuteczną interwencją w zakresie zdrowia publicznego.

W artykule opisano, w jaki sposób witamina C musi być regularnie spożywana, aby zapobiec jej niedoborom. Zauważono również, że mając na uwadze rosnącą liczbę dowodów na to, że wyższe jej spożycie ma korzystny wpływ na zdrowie, w ostatnich latach wiele organów regulacyjnych zwiększyło zalecane dzienne spożycie (RDA). Pomimo tego, wyniki badań wskazują, że niskie i niedostateczne poziomy witaminy C wśród populacji nadal wydają się być powszechne.

Niedobór witaminy C w krajach o wysokim dochodzie

Wielu lekarzy błędnie uważa, że niedobory witamin są rzadkie w krajach o wysokim dochodzie. Takie przekonania nie są oczywiście zaskakujące, ponieważ zostały one wbite w studentów medycyny od dziesięcioleci. Chociaż prawdą jest, że niektóre badania szeroko wspierają to stanowisko, ustalenia innych badań różnią się dość znacznie. Badania cytowane w dokumencie Nutrients pokazują, że niedobór witaminy C nie jest rzadkością w krajach o wysokich dochodach.

W jednym z przykładów jest badanie przeprowadzone w Glasgow w 1992 roku, w którym objęto osoby w wieku od 25 do 74 lat. Stwierdzono, że 26 procent mężczyzn i 14 procent kobiet miały niedobór witaminy C. Co ważne, biorąc pod uwagę udowodniony związek między niedoborem witaminy C i chorobami układu krążenia, nie dziwi fakt, że ludzie w Glasgow mają wysokie wskaźniki zawałów serca.

Globalny status witaminy C u dorosłych. Obszar bąbelka reprezentuje rozmiar badania. Niebieskie bąbelki reprezentują kraje o wysokim dochodzie; pomarańczowe bąbelki reprezentują kraje o niskim i średnim dochodzie. Status witaminy C: czerwony – niedobór; pomarańczowy – hipowitaminoza C; żółty – niewystarczający; zielony – wystarczający. / Źródło: mdpi.com

W Stanach Zjednoczonych, Krajowe badania ankietowe dotyczące zdrowia i żywienia już od prawie czterech dekad raportują dane dotyczące statusu witaminy C. Najnowsze badanie zostało przeprowadzone w latach 2003-2004 i wykazało, że 10 procent mężczyzn i 6,9 procent kobiet cierpiało na niedobór witaminy C.

Wysokie wskaźniki niedoboru witaminy C zostały również odkryte w bogatszych krajach azjatyckich. Na przykład w Singapurze 17 procent mężczyzn i 6 procent kobiet okazały się mieć jej niedobór. Jednak wśród krajów o niskich i średnich dochodach niedobór witaminy C jest jeszcze bardziej rozpowszechniony.

Niedobór witaminy C w krajach o niskich i średnich dochodach

Badania przeprowadzone na meksykańskich kobietach wykazały, że aż 39 procent z nich nie ma odpowiedniego poziomu witaminy C, podczas gdy badania przeprowadzone na starszych osobach w Ekwadorze wykazały, że 60 procent mężczyzn i 33 procent kobiet miało jej niedobór. Badanie przeprowadzone na 117 ciężarnych kobietach przyjętych do szpitala w Sao Paulo w Brazylii wykazało, że 31 procent z nich miało niewystarczający poziom witaminy C.

Badania ujawniły również powszechny niedobór witaminy C w Afryce. Badanie oceniające stężenie witaminy C u 285 starszych osób w RPA wykazało, że 84 procent mężczyzn i 62 procent kobiet miało niski jej poziom. W Nigerii badanie przeprowadzone na 400 kobietach uczęszczających do kliniki prenatalnej wykazało, że aż 80 procent z nich miało niewystarczający poziom witaminy C. Podobne wyniki zostały dokonane w Ugandzie, gdzie badania stanu przedrzucawkowego w szpitalu w Kampali wykazały, że 70 procent kobiet miało niedobór witaminy C. Być może nie jest to zaskakujące, ale przegląd naukowy opublikowany w czasopiśmie Nutrients podkreśla, że kliniczne ogniska szkorbutu nadal występują w Afryce.

Wysokie wskaźniki niedoboru witaminy C stwierdzono wśród osób dorosłych w wieku powyżej 60 lat w Indiach / Źródło: Adam Jones z Kelowna, BC, Kanada (CC BY-SA)

Wysokie wskaźniki niedoboru witaminy C zostały potwierdzone również w Indiach. W badaniu osób dorosłych w wieku powyżej 60 lat, niedobór zaobserwowano u 74 procent ludzi w północnych Indiach i 46 procent w południowych Indiach. Badania przeprowadzone w Rosji wykazały, że 90 procent dorosłych mężczyzn ma niski poziom tego mikroskładnika odżywczego, a 79 procent ma jego całkowity niedobór. W Afganistanie poważne epidemie szkorbutu odnotowano w miesiącach zimowych.

Ile witaminy C potrzebujemy?

W dokumencie Nutrients opisano, że zalecane spożycie witaminy C różni się znacząco w zależności od kraju, przy czym zalecane dzienne ilości wahają się od 40 mg do około 200 mg. Najwyraźniej najniższy z tych zaleceń wydaje się być zaprojektowany jedynie w celu zapobiegania jawnego niedoboru, a nie do optymalizacji zdrowia. To rodzi ważne pytania dotyczące tego, jak powinniśmy definiować niedobór i ile witaminy C potrzebujemy dla optymalnego zdrowia.

Dokument Nutrients sugeruje, że spożycie witaminy C w ilości 100-200 mg dziennie utrzyma stężenie we krwi na poziomie “odpowiedniego do nasycenia statusu”, który definiuje jako poziom pomiędzy 50-75 µmol/L (mikromoli na litr). Hipowitaminozę, czyli niski poziom witaminy C, definiuje się jako poziom poniżej 23 µmol/L, a niedobór jako mniej niż 11 µmol/L. Jednak dla optymalnego zdrowia, w tym zapobiegania chorobom sercowo-naczyniowym i innym problemom zdrowotnym, nawet spożycie 200 mg dziennie jest niewystarczające.

W swojej książce “Dlaczego zwierzęta nie dostają zawałów serca …tylko my ludzie“, Dr Rath zaleca dzienne spożycie witaminy C w ilości 600-3000 mg. Ponadto stwierdza, że pacjenci i osoby o szczególnych potrzebach żywieniowych mogą potrzebować dwa lub trzy razy tyle i radzi, że witamina C powinna być przyjmowana jako część synergistycznie zaprojektowanej kombinacji witamin, minerałów, aminokwasów i pierwiastków śladowych. Zalecenia te opierają się na jego ponad trzydziestoletnich badaniach potwierdzających korzyści zdrowotne mikroelementów w zwalczaniu wielu chorób.

W swoim wniosku do dokumentu Nutrients autorzy radzą, że klinicyści powinni zachować czujność na niedobór witaminy C jako przyczyny lub czynnika przyczyniającego się do wspólnych problemów zdrowotnych. Uznają one również wartość suplementacji i opisują, jak badania wykazały, że biodostępność witaminy C z suplementów jest porównywalna do tej z owoców i warzyw. Ich dokument powinien być niezbędną lekturą dla każdego lekarza, który nadal wierzy, że niedobór witaminy C jest rzadki lub że suplementy nie mają miejsca w zapobieganiu chorobom.

Polecam również artykuł: “Witamina C: Historia „wszechstronnej” witaminy i jej ogromnego znaczenia dla naszego zdrowia.”

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2020/07/new-study-provides-evidence-showing-vitamin-c-deficiency-is-common-worldwide/

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestracja do niczego nie zobowiązu
je!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x