Menu

Ochronne działanie warzyw krzyżowych na nasze zdrowie

18 czerwca, 2020 - Edukacja zdrowotna
Ochronne działanie warzyw krzyżowych na nasze zdrowie

Według najnowszych zaleceń żywieniowych w USA, zdrowe osoby powinny spożywać co najmniej 5-9 (a czasami nawet 13) porcji owoców i warzyw dziennie (jedna porcja równa się 1 szklanka). Szczególnie polecane są kolorowe owoce i warzywa bogate w witaminy i różne roślinne składniki odżywcze.

Istnieje jednak duża różnica między tymi dziennymi zaleceniami a stanem faktycznym. W Stanach Zjednoczonych tylko około 20% ludzi spożywa te zalecaną ilości owoców i warzyw. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w Europie, w ponad połowie krajów, spożycie owoców i warzyw jest niższa niż 400 gram na dzień. Natomiast w większości pozostałych krajów to spożycie jest niższe niż 300 gram na dzień. Szacunki te często obejmują warzywa zawarte w żywności przetworzonej. Spożywanie owoców i warzyw przynosi istotne korzyści zdrowotne i wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia kilku chorób przewlekłych, w tym chorób układu krążenia, nowotworów, cukrzycy i nadciśnienia.

Warzywa krzyżowe, takie jak brokuły, brukselka, kapusta, kalafior, boćwina, jarmuż, gorczyca i rzepa zawierają wysokie ilości błonnika, a także witaminy i minerały, w tym potas, wapń, selen, żelazo, witamin A i C oraz inne związki fitochemiczne. Na przykład, karotenoidy obecne w marchwi to silne związki fitochemiczne o silnych właściwościach przeciwutleniających, które istotne są dla zdrowej skóry, oczu i ochrony układu krążenia. Należy zauważyć, że związki aktywne z warzyw krzyżowych uwalniają się podczas ich przygotowywania (siekanie, rozdrabnianie itp.), a większość ich wartości odżywczych jest tracona podczas gotowania.

Przeciwutleniacze zawarte w warzywach krzyżowych mają zdolność do hamowania wzrostu guza i indukowania apoptozy, dzięki czemu zapewniają ochronę przed nowotworami. W rzeczywistości większe spożycie tych warzyw związane jest z mniejszym ryzykiem wystąpienia nowotworu, w tym raka jelita grubego, płuc i trzustki, a także raka piersi i prostaty.

Nieco ostry smak warzyw krzyżowych wywołany jest związkami siarki zwanym glukozynolanami. Sulforafan jest jednym z najczęściej badanych składników ze względu na swoje działanie antyoksydacyjne i antynowotworowe. Badania wykazały, że może hamować wzrost komórek nowotworowych i spowodować ich śmierć u pacjentów z białaczką.

Nasz instytut badawczy prowadził badania nad rakiem wykorzystując połączenie ekstraktów z różnych warzyw krzyżowych, np. kapusty, kalafiora, brokułów, marchwi i innych związków pochodzenia roślinnego, takich jak kwercetyna, kurkumina, resweratrol i zielona herbata. Powszechnie wiadomo, że czerniak jest niezwykle agresywnym nowotworem. W jednym z badań z wykorzystaniem komórek czerniaka zaobserwowano, że synergia roślinnych mikroskładników odżywczych była w stanie zahamować wzrost komórek czerniaka o 80%, już przy bardzo niskim stężeniu 25μg/ml i że powodowała śmierć komórek nowotworowych (apoptoza). Ta kombinacja również całkowicie zablokowała enzymy metaloproteinazy macierzy (MMP), które ułatwiają przerzuty (metastazę) czerniaka i innych nowotworów do ważnych narządów, takich jak wątroba, płuca, kości i mózg.

Związki fitochemiczne w warzywach krzyżowych, oprócz silnego działania przeciwnowotworowego, badane są również pod kątem ich zalet w neuropatii cukrzycowej, chorobie Alzheimera i Parkinsona oraz uszkodzeniach mózgu. Biorąc pod uwagę ich silne działanie przeciwnowotworowe, antyoksydacyjne i przeciwzapalne, wszystkie rośliny krzyżowe powinny stać się częścią naszej codziennej diety.

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2017/10/health-protective-effects-of-phytonutrients-cruciferous-vegetables

Print Friendly, PDF & Email
Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x