Menu

Odpowiednie mikroskładniki odżywcze dla kobiet i mężczyzn

10 lutego, 2023 - Mikroskładniki odżywcze
Odpowiednie mikroskładniki odżywcze dla kobiet i mężczyzn

Na poziomie komórkowym ludzie są tacy sami. Każda komórka w ludzkim organizmie działa tak samo i ma takie same zapotrzebowanie na mikroskładniki. Jeśli jednak spojrzeć na mężczyzn i kobiety na poziomie hormonalnym, staje się jasne, że obie płcie mają zróżnicowane potrzeby w zakresie mikroelementów.

Zapotrzebowanie kobiet na składniki odżywcze zmienia się znacznie w ciągu życia ze względu na ciągłe oddziaływanie hormonów, co może mieć wpływ na jakość życia wielu kobiet. Mikroelementy takie jak witaminy, minerały, aktywne składniki roślinne i aminokwasy mogą pomóc w utrzymaniu równowagi hormonalnej. Witaminy C, B5 i B6 oraz witamina E i jod wspomagają funkcjonowanie nerwów i przyczyniają się do prawidłowej produkcji hormonów tarczycy. Ponadto zmniejszają objawy zmęczenia i stymulują produkcję substancji przekaźnikowych (neuroprzekaźników). Należą do nich kwas gamma-aminomasłowy, dopamina i serotonina, które z kolei pozytywnie wpływają na estrogeny.

W połączeniu z choliną, kwasem foliowym, ekstraktami roślinnymi: z niepokalanka, rozmarynu, koniczyny czerwonej i z genisteiną  budowane są struktury komórkowe, wspierany jest wzrost komórek i wzmacniana równowaga hormonalna. W ten sposób można zmniejszyć uderzenia gorąca, wywołane hormonami bóle brzucha, bóle głowy i wahania nastroju, a organizm kobiety może przygotować się do ciąży.

Również mężczyźni mogą profitować z naturalnych substancji, zwłaszcza w zachowaniu zdrowia prostaty. Ekstrakty z pestek dyni, palmy sabalowej, korzeń pokrzywy, owoc granatu, genisteina i likopen wspierają zdrowie prostaty.
Ponadto fitosterole, fitoestrogeny i fitoantyoksydanty wspierają męską równowagę hormonalną i wzmacniają metabolizm komórek. Niektóre z tych substancji są prekursorami witamin i hormonów i mają działanie podobne do hormonów. Ponadto wykazują one właściwości przeciwzapalne. Dodatkowo, żadna z tych naturalnych substancji nie wpływa negatywnie na działanie męskich hormonów płciowych (androgenów). Fitosterole są podobne w budowie do cholesterolu i stanowią cząsteczkę prekursorową do tworzenia innych funkcjonalnych struktur.

Zarówno kobiety,  jak i mężczyźni  – potrzebują mocy natury, aby utrzymać funkcje hormonalne i komórkowe w optymalnej równowadze.

Zapisz się do naszego newslettera

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x