Menu

Pięć naturalnych detoksykantów na zdrowy rok

1 maja, 2022 - Detoksykacja
Pięć naturalnych detoksykantów na zdrowy rok

Niezależnie od tego, czy szukasz sposobu na poprawę samopoczucia po świętach, zimowej hibernacji, czy też całorocznej odnowy biologicznej, możesz wzmocnić naturalny system detoksykacji swojego organizmu. Różne pokarmy, w tym warzywa krzyżowe, jagody, czosnek i przyprawy, takie jak kurkuma, są popularne jako wsparcie detoksykacji.

Naturalne kroki, takie jak pocenie się i przyjmowanie probiotyków, są również uważane za pomocne w detoksykacji niebezpiecznych metali i substancji petrochemicznych, które często pozostają cichymi najeźdźcami w codziennym życiu. Przyjrzyjmy się kilku sprawdzonym w czasie i opartym na dowodach naukowych sposobom wykorzystania naturalnych detoksykantów w celu zapewnienia sobie zdrowego roku.

Astaksantyna

Astaksantyna jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów występujących w przyrodzie. Astaksantyna, karotenoid ksantofilowy o krwistoczerwonym pigmencie, jest szeroko badana pod kątem jej właściwości przeciwutleniających, przeciwzapalnych i wzmacniających odporność, a także korzystnego wpływu na naprawę DNA.

Stwierdzono, że suplementacja astaksantyny przez cztery tygodnie podnosi poziom przeciwutleniacza glutationu we krwi aktywnych młodych mężczyzn. W badaniu na zwierzętach ten morski biokomponent okazał się być kluczowym czynnikiem w ochronie mózgu przed zapaleniem układu nerwowego i stresem oksydacyjnym wywołanym przez środowiskowy dym tytoniowy.[iv]

Chlorella

Toksyczność metali ciężkich stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Narażenie na zanieczyszczenia, ksenobiotyki i metale ciężkie, takie jak rtęć i ołów, może wpływać na poziom i aktywność przeciwutleniaczy i enzymów w organizmie. Chlorella z alg zapewnia liczne korzyści odżywcze i pomaga poprawić eliminację tych metali ciężkich.

Skróciła okres półtrwania chlordekonu, insektycydu chloroorganicznego, z 40 do 19 dni i przyczyniła się do usunięcia metali ciężkich u pacjentów z długotrwałymi implantami tytanowymi i wypełnieniami amalgamatowymi (rtęciowymi).

U młodych dorosłych Koreańczyków suplementacja chlorellą usuwała rakotwórcze heterocykliczne aminy aromatyczne (HCA). Badanie z 2015 r. wykazało również, że chlorella pomogła kobietom w detoksykacji rakotwórczych wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (PAH) – klasy związków chemicznych wytwarzanych podczas spalania węgla, gazu, drewna, śmieci lub tytoniu.

Czosnek

Czosnek ma długą historię zastosowania leczniczego, a także historię kulinarną jako podstawowy element gotowania. Uważa się, że jego główny składnik – allicyna, oprócz niezwykłego działania przeciwwirusowego, przeciwgrzybiczego i przeciwbakteryjnego, odgrywa rolę w jej zdolnościach przeciwutleniających i detoksykacji

Czosnek okazał się bezpieczniejszy klinicznie i równie skuteczny jak lek d-penicylamina w leczeniu łagodnego do umiarkowanego zatrucia ołowiem. Poprawa kliniczna była znacząca w przypadku wielu objawów, takich jak drażliwość, ból głowy, średniego skurczowego ciśnienia krwi po zastosowaniu czosnku, ale nie terapii lekowej – napisali badacze.

Wraz z cebulą, czosnek wykazywał również właściwości przeciwnowotworowe, częściowo dzięki swojej zdolności do indukowania enzymów detoksykacyjnych fazy II. Odrębne badanie sugeruje, że efekt ten może być częściowo spowodowany obecnością w czosnku związków siarki organicznej, takich jak 2-propenylotiosiarczan sodu (2PTS).

Kiełki brokułów

Kiełki brokułów, czyli młode rośliny brokułów, to warzywa krzyżowe, które mogą wspomagać naturalną detoksykację organizmu. Brokuły, wraz z zawartym w nich fitochemicznym sulforafanem, mogą aktywować enzymy, które mogą chronić przed toksycznym działaniem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Wyciąg z kiełków brokułów może chronić wątrobę przed różnymi rodzajami substancji ksenobiotycznych poprzez indukowanie enzymów detoksykacyjnych i syntezy glutationu.

Niewielka ilość kiełków brokułów może również pomóc w ochronie przed chemicznymi czynnikami rakotwórczymi. „Niewielkie ilości kiełków mogą chronić przed ryzykiem zachorowania na raka równie skutecznie jak znacznie większe ilości dojrzałych warzyw tej samej odmiany” – napisali autorzy badania z 1997 r.

W badaniach na zwierzętach kiełki brokułów zmniejszyły również stres oksydacyjny wywołany spożyciem alkoholu. Mogą więc chronić wątrobę poprzez zwiększenie zdolności antyoksydacyjnych i zmniejszenie związanego z tym stresu.

Zielona herbata

Zielona herbata to nie tylko kojący napój, ale także tarcza chroniąca przed niektórymi toksynami występującymi na co dzień. Według badań przeprowadzonych na zwierzętach, zielona herbata może zmniejszać negatywne skutki działania ołowiu, a także obniżać wchłanianie z przewodu pokarmowego powszechnie występujących czynników szkodliwych, takich jak polichlorowane bifenyle (PCB), polichlorowane dibenzofurany (PCDF) i dioksyny.

W starzejącym się mózgu modeli zwierzęcych, katechiny z zielonej herbaty chroniły również przed spadkiem poziomu peroksydazy glutationowej i wynikającymi z tego uszkodzeniami oksydacyjnymi związanymi z wiekiem.

Polecam również artykuł: “Dlaczego detoksykacja jest taka ważna.”

Źródło: https://greenmedinfo.com/blog/five-natural-detoxifiers-healthy-year

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x