Menu

Pigułki antykoncepcyjne mogą zmniejszać mózg, zwiększać gniew i powodować depresję

26 października, 2021 - Antykoncepcja
Pigułki antykoncepcyjne mogą zmniejszać mózg, zwiększać gniew i powodować depresję

Stosujesz lub rozważasz stosowanie antykoncepcji hormonalnej? Pigułki i zastrzyki antykoncepcyjne, mają znane skutki uboczne, o których mało się mówi. Szokujące badania ujawniły inne potencjalne konsekwencje, które nie są jeszcze oficjalne.

Kobiety, które realizują receptę na Ortho Tri-Cyclen®, popularną formę doustnej antykoncepcji zauważyły, że do opakowania tabletek dołączona jest długa ulotka opisująca poważne zagrożenia, a także skutki uboczne, które są uważane za „niepoważne”, takie jak nudności, wymioty, krwawienie między cyklami miesiączkowymi, przyrost masy ciała, tkliwość piersi i trudności w noszeniu soczewek kontaktowych.

Badanie pigułek antykoncepcyjnych wykazało ryzyko, które nie zostało jeszcze szczegółowo opisane w tych ulotkach, ale jest na tyle poważne, że każda kobieta je stosująca lub rozważająca zażywanie pigułek, powinna pomyśleć o ich odstawieniu. Niepublikowane jeszcze badanie, zaprezentowane w grudniu 2019 r. na dorocznym spotkaniu Towarzystwa Radiologicznego Ameryki Północnej (RSNA) wykazało, że kobiety przyjmujące tabletki antykoncepcyjne miały znacznie mniejszą objętość podwzgórza w porównaniu z kobietami, które ich nie zażywały.

Znajdujące się u podstawy mózgu, nad przysadką mózgową, podwzgórze odpowiada za krytyczne funkcje organizmu, w tym produkcję hormonów, regulację nastroju, apetytu i temperatury ciała, jakości snu i rytmu serca. Ten niewielki, ale ważny obszar mózgu jest również odpowiedzialny za regulację reakcji emocjonalnych lub nastroju, a także popędu seksualnego.

Badanie wykazuje związek między tabletkami antykoncepcyjnymi a kurczeniem się mózgu

W tym otwierającym oczy badaniu, zespół naukowców kierowany przez dr med. Michaela L. Liptona, profesora radiologii w Gruss Magnetic Resonance Research Center w Albert Einstein College of Medicine i dyrektora medycznego MRI Services w Montefiore Medical Center w Nowym Jorku, zebrał 50 zdrowych kobiet, z których 21 przyjmowało doustne środki antykoncepcyjne.

Uczestnicy wykonali badanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI), co pozwoliło naukowcom analizować efekty strukturalne zewnętrznych hormonów płciowych, takich jak pigułki antykoncepcyjne istotę szarą mózgu. Według dr Liptona w komunikacie prasowym: “Zatwierdziliśmy metody oceny objętości podwzgórza i potwierdzamy, po raz pierwszy, że obecne stosowanie doustnych tabletek antykoncepcyjnych jest związane z mniejszą objętością podwzgórza.”

W swojej prezentacji dr Lipton ogłosił, że stwierdzono „drastyczną różnicę” w wielkości struktur mózgu podwzgórza między kobietami, które przyjmowały doustne środki antykoncepcyjne, a tymi, które tego nie robiły.

Dalej wyjaśnił, że brakuje badań nad wpływem środków antykoncepcyjnych na tę “małą, ale istotną część żywego ludzkiego mózgu”, ale jego badanie pokazuje „silne powiązanie i powinno motywować do dalszych badań nad wpływem doustnych środków antykoncepcyjnych na strukturę mózgu i ich potencjalny wpływ na funkcjonowanie mózgu.”

Niebezpieczne historie związane z pigułkami

Komercyjne środki antykoncepcyjne mają w Stanach Zjednoczonych krótką i niepokojącą historię. Pierwsze wersje wkładek domacicznych (IUD) i pigułek antykoncepcyjnych zostały wprowadzone w latach 60-tych XX wieku, a następnie wycofane z rynku z powodu obaw o bezpieczeństwo i problemów prawnych ze strony kobiet, które je stosowały i doznały uszczerbku na zdrowiu. Powikłania, takie jak zakrzepy krwi, infekcje, a nawet udokumentowane zgony, doprowadziły do procesów sądowych i kolejnych reformulacji tych oryginalnych metod masowej kontroli urodzeń.

W pierwotnych formułach doustnych środków antykoncepcyjnych kobiety otrzymywały hormony w dawkach wynoszących nawet 150 mikrogramów (µg) estrogenu i 10 miligramów (mg) progestyny. W 1989 r. w następstwie zalecenia Komitetu Doradczego ds. Leków Płodności i Zdrowia Matki, amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nakazała wycofanie z rynku wszystkich doustnych środków antykoncepcyjnych o zawartości estrogenu większej niż 50 µg. W obecnych formułach stosuje się od 20 do 35 µg estrogenu i 1,5 mg lub mniej progestyny.

Chociaż skuteczność tych “niskodawkowych” środków antykoncepcyjnych jest wysoka, nadal istnieje poważne ryzyko związane z przyjmowaniem hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Potencjalne powikłania od pigułki obejmują raka piersi, zakrzepy krwi, zawał serca, udar mózgu, migreny, wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę i choroby wątroby.

Badania potwierdzają negatywny wpływ pigułek na nastrój

W badaniu pojawiły się również inne niepokojące odkrycia, które dr Lipton określił jako „wstępne”, łączące mniejszą objętość podwzgórza z negatywnymi stanami emocjonalnymi, a konkretnie ze zwiększonym gniewem i depresją. Podczas gdy rygorystyczna nauka nakazuje, by korelacja nie była związkiem przyczynowym, wcześniejsze badania medyczne zgromadziły dowody wspierające negatywne efekty hormonalnej kontroli urodzeń na zmianę nastroju.

Dalsze potwierdzenie negatywnego wpływu hormonalnej kontroli urodzeń na nastrój pochodzi z badania z 2019 r. opublikowanego w czasopiśmie Current Psychiatry Reports, zatytułowanego „ Wpływ hormonalnych środków antykoncepcyjnych na nastrój: rozpoznawanie emocji i reaktywność, przetwarzanie nagród i reakcja na stres”.

Recenzowany artykuł potwierdza te niepokojące odkrycia, podsumowując: „Obecne dowody potwierdzają negatywne nastawienie w rozpoznawaniu emocji i reaktywności u osób po hormonalnej antykoncepcji”.

Badanie z 2018 roku opublikowane w Frontiers in Neuroscience podsumowuje ponure odkrycia w nazwie raportu, zatytułowanego „Doustne środki antykoncepcyjne upośledzają rozpoznawanie złożonych emocji u zdrowych kobiet”. Autorzy badania ostrzegają, że rosnąca liczba dowodów potwierdzających negatywne skutki hormonalnej antykoncepcji “powinna być brana pod uwagę przy informowaniu kobiet o skutkach ubocznych stosowania doustnych pigułek antykoncepcyjnych”.

Polecam również artykuł: “Depresja – przywracanie zdrowia na podstawie badań naukowych.”

Źródło: https://www.greenmedinfo.com/blog/birth-control-pills-may-shrink-brain-increase-anger-and-depression

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x