
Osteoporoza jest chorobą dotykającą 200 milionów ludzi na całym świecie. Liczba ta obejmuje zarówno kobiety, jak i mężczyzn po 50 roku życia. Około 75 milionów osób dotkniętych tą chorobą znajduje się w USA, Europie i Japonii. Mimo że u kobiet po menopauzie występuje większe prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy, to również u co piątego mężczyzny w ciągu całego życia wystąpi również znaczne osłabienie struktury kości. Osteoporoza jest chorobą, w której kości tracą gęstość i siłę, co zwiększa ryzyko złamań i osłabienia. Osteoporoza jest najczęstszym zaburzeniem metabolizmu kostnego. Siedzący tryb życia, stosowanie leków na receptę, takie jak kortykosteroidy, leki zobojętniające oraz leki psychiatryczne mogą powodować nadmierną utratę gęstości kości prowadzącą do osteoporozy. U osób w podeszłym wieku cienkie kości podatne są na złamania i mogą zwiększać ryzyko przedwczesnej śmierci.
Popularne jest przekonanie, że wapń i witamina D są niezbędnymi składnikami odżywczymi dla zdrowych kości są włókna kolagenowe – włókna tkanki łącznej. Tworzą one podstawową strukturę w formie siatki, w którą wbudowane zostają mikroelementy. Witamina C wspomaga tworzenie sieci kolagenowej, co wpływa na funkcję kości. Dzięki gromadzeniu minerałów i pierwiastków śladowych między tymi strukturami tkanki łącznej kości uzyskują swoją stabilność i twardość. Wapń, magnez i mangan pomagają w zachowaniu prawidłowej budowy kości.
Tworzenie zdrowego kolagenu, który jest podstawą budowy mocnych kości, wymaga optymalnego zaopatrzenia w niezbędne mikroelementy, w tym witaminę C, lizynę, prolinę, witaminy D i K2 oraz minerały takie jak wapń i inne. Stosowanie poszczególnych mikroskładników odżywczych, takich jak tylko witamina D i wapń, nawet w mega dawkach, nie zapewnia optymalnych korzyści dla zdrowia kości. Te dwa mikroskładniki odżywcze muszą być połączone w synergicznych proporcjach z innymi mikroelementami dla zwiększenia skuteczności.
Około połowa wszystkich kobiet zaczyna wykazywać wczesne objawy osteoporozy już w wieku 35-40 lat. Ze względu na to, że osteoporoza nie ma specyficznych objawów, większość z nich jest rozpoznawana dopiero w momencie pierwszego złamania. Jednak gdy pojawiają się objawy, mogą one obejmować takie problemy, jak ból pleców, utratę wzrostu i pochyloną postawę. Jednak zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet nasze badania potwierdzają znaczenie silnej tkanki łącznej oraz wykorzystania synergicznego połączenia mikroelementów jako pełnego wsparcia metabolizmu kostnego dla utrzymania zdrowego i silnego układu kostnego przez całe życie.
Oprócz podstawowych zaleceń dotyczących zdrowia komórkowego, dr Rath zaleca, aby pacjenci cierpiący na osteoporozę lub zagrożeni rozwojem tej choroby przyjmowali następujące mikroelementy w wyższych dawkach:
WITAMINA C
Odgrywa istotną rolę w promowaniu powstawania kolagenu dla normalnego funkcjonowania kości. Badania wykazują, że poziomy witaminy C w surowicy są niższe u pacjentów ze złamaniami osteoporotycznymi. Uzupełniającą witaminę C należy przyjmować jako część synergistycznej formuły, która zawiera aminokwasy Lizynę i Prolinę. Odgrywają one, podobnie jak witamina C, istotną rolę w tworzeniu kolagenu.
WITAMINA A
Jest niezbędna do wzrostu kości i odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu osteoblastów (komórek, które budują nową kość) i osteoklastów (komórek, które rozkładają kości, aby można je było naprawić i przebudować).
WITAMINA E
Badania wykazują, że niskie spożycie i niskie stężenie witaminy E w surowicy są związane ze zwiększoną częstością złamań kości u starszych kobiet i mężczyzn.
WITAMINA D3 i WITAMINA K2
Badania pokazują, że witaminy D3 i K2 odgrywają synergiczną rolę w utrzymaniu zdrowych kości.
KWAS FALIOWY
Badania wykazują, że osoby starsze o niskim poziomie witaminy B i kwasu foliowego mają zwiększone ryzyko wystąpienia złamań osteoporotycznych.
WAPŃ
Badania wykazują, że zwiększone spożycie wapnia i wysoki stosunek wapnia do fosforu w diecie mają korzystny wpływ na masę kości. W połączeniu z witaminą D3 wykazano, że uzupełniający wapń zmniejsza ryzyko złamań w stawie biodrowym i innych złamań bezkręgowych.
MAGNEZ
Magnez odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowych kości. Bierze udział w metabolizmie wapnia, syntezie witaminy D3 i integralności tworzenia szkieletowych kości kostnych. Badania pokazują, że suplementacja magnezu może zapobiec złamaniom i znacząco zwiększyć gęstość kości.
POTAS
Badania wykazują pozytywny związek między spożyciem potasu a gęstością kości, co sugeruje, że uzupełniający potas może odgrywać rolę w zapobieganiu osteoporozie.
CYNK
Badania pokazują, że w porównaniu do osób zdrowych pacjenci z osteoporozą mają niższy poziom cynku w surowicy. Przeprowadzone w Iranie randomizowane badanie kliniczne z podwójnie ślepą próbą i placebo wykazało, że kobiety po menopauzie z osteoporozą powinny korzystać z suplementacji cynku.
MANGAN
Mangan wpływa na powstawanie osteoblastów i osteoklastów. To sprawia, że jest niezbędny do prawidłowego wzrostu kości.
BOR
Bor ma duży wpływ na metabolizm wapnia. Badania sugerują, że u kobiet po menopauzie, suplementacja niskiej zawartości boru zapobiega utracie wapnia i demineralizacji kości.
JOD
Niezbędny element do mineralizacji kości. Badania pokazują, że poziom jodu w moczu jest znacznie niższy u kobiet z osteoporozą po menopauzie.
KRZEM
Rosnąca liczba literatury naukowej uznaje, że krzemionka odgrywa istotną rolę w tworzeniu i utrzymywaniu kości. Wykazano, że suplementacja krzemu zwiększa gęstość mineralną kości i poprawia wytrzymałość kości. Krzem może zatem odgrywać ważną rolę w naturalnej profilaktyce i leczeniu osteoporozy.
Polecam również artykuł: “Zapobieganie i naturalna kontrola osteoporozy.”
Źródło: https://www.drrathresearch.org/latest-news/item/92-healthy-connective-tissue-is-the-foundation-of-healthy-bones
Poniżej wysokiej jakości naturalny produkt, do zapobiegania i kontroli osteoporozy. Badania są podstawą opracowywania formuł produktów dr Ratha i ich jakości.

- Odpowiednie mikroskładniki odżywcze dla kobiet i mężczyznNa poziomie komórkowym ludzie są tacy sami. Każda komórka w ludzkim organizmie działa tak samo i ma takie same zapotrzebowanie na mikroskładniki. Jeśli jednak spojrzeć na mężczyzn i kobiety na poziomie hormonalnym, staje się jasne, że obie płcie mają zróżnicowane potrzeby w zakresie mikroelementów. Zapotrzebowanie kobiet na składniki odżywcze zmienia się znacznie w ciągu życia ze względu […]
- Synergia mikroskładników odżywczych najlepszym podejściem do zdrowia, potwierdzona badaniami naukowymiWieloskładnikowa mieszanka witaminy C, witaminy E, karotenoidów, selenu, cynku, aminokwasów i glikozaminoglikanów, ekstraktu z jagód i piknogenolu poprawia widoczne oznaki starzenia u kobiet w wieku 45-73 lat Tytuł: Suplementacja Evelle poprawia gładkość i elastyczność skóry w podwójnie ślepym, kontrolowanym badaniu placebo z udziałem 62 kobiet. Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15764035/ Wniosek: Stwierdzono, że elastyczność skóry, mierzona za pomocą […]
- Korzyści zdrowotne fitoskładników w walce z koronawirusemRośliny są bogatym źródłem wielu fitoskładników, które chronią je przed chorobami, ciepłem, promieniowaniem, truciznami i zanieczyszczeniami. Takie fitoskładniki mają również wiele zalet zdrowotnych dla ludzi, ponieważ zapewniają ochronę komórkom organizmu przed wolnymi rodnikami, zwalczają stany zapalne i mogą wzmocnić działanie układu odpornościowego. W krajach rozwiniętych wykazano, że aktywne składniki roślin są skuteczne w zwalczaniu głównych problemów zdrowotnych, […]
- Czy otrzymujesz w diecie wystarczająco dużo siarkiSiarka jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla funkcjonowania komórek. Może nie znajdować się na szczycie listy suplementów, ale jest to minerał, bez którego nie można żyć. Siarka jest trzecim co do wielkości stężeniem minerałów w organizmie człowieka (po wapniu i fosforze) i jest uważana za fundamentalnie ważną dla zdrowia człowieka. Chociaż nie ma zalecanego dziennego zapotrzebowania […]
- Zdrowa tkanka łączna to podstawa zdrowych kościOsteoporoza jest chorobą dotykającą 200 milionów ludzi na całym świecie. Liczba ta obejmuje zarówno kobiety, jak i mężczyzn po 50 roku życia. Około 75 milionów osób dotkniętych tą chorobą znajduje się w USA, Europie i Japonii. Mimo że u kobiet po menopauzie występuje większe prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy, to również u co piątego mężczyzny w ciągu […]
- Ochronne działanie kwercetyny na nasze zdrowieFitoskładniki to naturalne związki pochodzenia roślinnego. Ich ważne funkcje obejmują ochronę roślin przed owadami, chorobami, promieniami słonecznymi i zanieczyszczeniami. Do niedawna fitoskładniki nie były uważane za ważne składniki odżywcze dla ludzi, jednak obecnie uważa się je za niezbędne do podtrzymania życia ludzkiego. Wykazano, że niektóre fitoskładniki mogą zmniejszać częstość występowania chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, […]
- Ochronne działanie kurkuminy na nasze zdrowieKurkumina jest najczęstszym naturalnym fenolem (kurkuminoidem) występującym w kurkumie, indyjskiej przyprawie curry, i nadaje jej żółty kolor. Uzyskana z kłączy rośliny Curcuma longa, kurkuma w proszku jest szeroko stosowana w południowo-azjatyckiej kuchni. Ze względu na różne właściwości lecznicze kurkuma jest nadal stosowana w medycynie ajurwedyjskiej przy dolegliwościach skórnych, oddechowych i żołądkowo-jelitowych, zaburzeniach wątroby, urazach mięśni, […]
- W Chinach gwałtowny wzrost popytu na suplementy witaminy CChiński gigant handlu elektronicznego – JD, poinformował, że sprzedaż suplementów w postaci witaminy C wzrósł na ich platformie aż pięciokrotnie, po ogłoszeniu nowego koronawirusa (COVID-19). Wyraźny wzrost sprzedaży witaminy C zanotowała firma DSM, która prowadzi zakład produkcyjny witaminy C w Jiangshan w Chinach. Dr Jiang Weiming, prezes firmy DSM, powiedział: “Popyt był silny, ponieważ witamina […]
- Zanieczyszczenie powietrza może spowodować uszczerbek kościNiektóre skutki zanieczyszczenia powietrza zostały dobrze udokumentowane. Są to np. rak płuc, udar mózgu i choroby układu oddechowego. Mniej jest natomiast dowodów naukowych na występowanie innych skutków spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza. Tak jest w przypadku schorzeń kości: istnieje bowiem tylko kilka badań, a ich wyniki są niejednoznaczne. Obecnie prowadzone badanie w Indiach przez Instytut Zdrowia Globalnego […]
- Znaczenie mikroelementów dla wydajności sportowejSportowcy skupiają się na zwiększaniu wytrzymałości, zmniejszaniu zmęczenia i kontuzji mięśni oraz maksymalizowaniu wydajności. Choć zdają sobie sprawę z roli makroskładników odżywczych, takich jak białka, węglowodany i tłuszcze, znaczenie mikroskładników odżywczych jest często zaniedbywane. Niewystarczająca ilość mikroskładników często prowadzi do szybkiego zmęczenia, urazów mięśni i kości oraz innych dolegliwości, takich jak np. zapalenie stawów. Intensywny […]