Menu

Rola odżywiania w psychozie i schizofrenii

25 lutego, 2019 - Psychoza, Schizofrenia
Rola odżywiania w psychozie i schizofrenii

Niedawny przegląd naukowy i metaanaliza 28 badań wykazały, że w psychozie i schizofrenii istotna jest rola odżywiania. gdyż pacjenci cierpiący na te choroby posiadali niedobory żywieniowe. Opublikowane dane w czasopiśmie Schizophrenia Bulletin przez badaczy z Wielkiej Brytanii, Australii i Belgii, pokazują, że nowo zdiagnozowani pacjenci z psychozą w porównaniu do osób nie psychiatrycznych, mają znacząco obniżony poziom kwasu foliowego, witaminy D i witaminy C.

Badanie to objęło 1221 pacjentów, u których zdiagnozowano pierwszy epizod psychozy, a także 1391 osób nie psychiatrycznych. Warto zauważyć, że wielu pacjentów doświadczających epizody psychozy mieli braki żywieniowe, głównie brak witaminy D.

Wypowiadając się na temat ustaleń w “Sydney Morning Herald”, główny autor dr Joseph Firth zwrócił uwagę, że: “Osoby, które zaczynają mieć objawy psychozy, mają również niski poziom kwasu foliowego – co jest bardzo ważne dla zdrowia mózgu oraz niską zawartość witaminy D, który jest także neuroprotekcyjnym składnikiem odżywczym”. Dodał, że oba te składniki odżywcze są” kluczowymi czynnikami w nastroju ludzi i poziomach ich energii. “W swoim wniosku do publikacji naukowej, dr Firth i jego współpracownicy stwierdzają, że istnieje wyraźna potrzeba wykonania badań klinicznych mających na celu ocenę zastosowania interwencji dietetycznych i odżywczych u osób cierpiących na początkowe objawy psychozy.

Witaminy z grupy B zmniejszają objawy psychozy i schizofrenii

Przegląd “Biuletynu Schizofrenia” stanowi uzupełnienie wyników wcześniejszej metaanalizy opublikowanej przez dr. Firtha i jego współpracowników. Zawiera on informację o stosowaniu wysokich dawek witamin z grupy B w schizofrenii i stwierdził, że mogą znacznie zmniejszyć objawy choroby, o wiele skuteczniej niż standardowe leki przeciwpsychotyczne stosowane samodzielnie.

Opublikowane badania w “Psychological Medicine”, jednym z wiodących dzienników psychologicznych na świecie, mówią o tym, że podawanie witamin grupy B w wyższych dawkach były skuteczne w zmniejszaniu objawów psychiatrycznych. Niższe dawki były nieskuteczne.

Leki nie rozwiązują problemu

Jak zauważa Dr Firth w “Sydney Morning Herald”, wielu pacjentów ze schizofrenią doświadcza również takich problemów jak: odrzucenie społeczne, niska motywacja i złe funkcjonowanie poznawcze. Leki przeciwpsychotyczne, jak mówi Dr Firth, nie robią nic, aby poprawić te objawy. Zamiast zwiększać zdolność pacjentów do prowadzenia satysfakcjonującego życia, leki te mogą powodować nieprzyjemne, a nawet niebezpieczne skutki uboczne, które często pogarszają sytuację. Jest zatem oczywiste, że pilnie potrzebne są nowe podejścia w tej ważnej dziedzinie medycyny.

Podobnie jak w przypadku innych dziedzin medycyny, główną barierą w kierunku zrewolucjonizowania leczenia zaburzeń zdrowia psychicznego, jest przemysł farmaceutyczny, dla którego sprzedaż leków w celu leczenia tych chorób w 2015 r. była warta ponad 34 miliardy dolarów na całym świecie. Podobnie jak w przypadku chorób wiążących się z fizycznymi problemami zdrowotnymi, firmy farmaceutyczne postrzegają naturalne podejście do kontrolowania chorób psychicznych jako bezpośrednie zagrożenie dla przychodów z ich działalności.

Jednak wraz z rosnącymi dowodami naukowymi wspierającymi rolę składników odżywczych w zapobieganiu i kontrolowaniu problemów ze zdrowiem psychicznym, psychiatria żywieniowa coraz częściej postrzegana jest jako nadzieja na przyszłość. Im prędzej lekarze i naukowcy zrozumieją, że lepiej jesteśmy w stanie kontrolować problemy ze zdrowiem psychicznym poprzez stosowanie bezpiecznych naturalnych podejść, tym szybciej będziemy postępować w kierunku zdrowszego, szczęśliwszego świata.

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2018/04/growing-evidence-for-the-role-of-nutrition-in-psychosis-and-schizophrenia

Polecam również artykuł “Witaminy grupy B zmniejszają objawy schizofrenii.”

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet.
Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x