Menu

Rola witamin w organizmie

Sierpień 17, 2019 - Mikroskładniki odżywcze
Rola witamin w organizmie

Witamina C

Witamina C jest kluczowym składnikiem odżywczym dla stabilności naczyń krwionośnych, serca i wszystkich innych narządów w naszym ciele. Odpowiada za optymalną produkcję i funkcjonowanie kolagenu, elastyny ​​i innych cząsteczek tkanki łącznej, które nadają stabilność naszym naczyniom krwionośnym i całemu naszemu ciału. Witamina C jest ważna dla szybkiego gojenia się ran w całym ciele, w tym leczenia milionów drobnych ran i zmian w ścianach naczyń krwionośnych. Jest najważniejszym przeciwutleniaczem w organizmie. Optymalne ilości witaminy C skutecznie chronią układ sercowo-naczyniowy i ciało przed biologiczną korozją. Witamina C jest także bardzo ważna dla poprawy metabolizmu cholesterolu i trójglicerydów, pomagając zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Jest to ważna cząsteczka energii potrzebna do naładowania nośników energii wewnątrz komórek.

Witamina B1 (Tiamina)

Tiamina działa jako kofaktor ważnego biokatalizatora zwanego pirofosforanem. Katalizator bierze udział w metabolizmie fosforanów w naszych komórkach. Jest to kluczowe źródle energii, które optymalizuje miliony reakcji w układzie sercowo-naczyniowym i innych komórkach.

Witamina B2 (Ryboflawina)

Ryboflawina jest kofaktorem dinukleotydu flawinowo-adeninowego (FAD), jednej z najważniejszych cząsteczek nośnika energii komórkowej w maleńkich centrach energetycznych (elektrowniach) wszystkich komórek.

Witamina B3 (Niacyna)

Niacyna jest ważnym składnikiem odżywczym, niezbędnym jako kofaktor dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego (NAD) i powiązanych cząsteczek nośnika energii. Ta cząsteczka nośnika energii jest jednym z najważniejszych systemów transportu energii w całym ciele. Miliony tych nośników są tworzone i ładowane (przez witaminę C) wewnątrz centrów energii komórkowej układu sercowo-naczyniowego i ciała. Życie komórki nie byłoby możliwe bez tego nośnika energii.

Witamina B5 (kwas pantotenowy)

Kwas pantotenowy jest kofaktorem koenzymu A, centralnej cząsteczki paliwa w metabolizmie naszych komórek serca, komórek naczyń krwionośnych i wszystkich innych komórek. Metabolizm węglowodanów, białek i tłuszczów wewnątrz każdej komórki prowadzi do pojedynczej cząsteczki, acetylo-koenzymu A. Ta cząsteczka jest kluczową cząsteczką, która pomaga przekształcić całą żywność w energię komórkową. Ta ważna cząsteczka składa się częściowo z witaminy B5, a znaczenie jej uzupełnienia jest oczywiste. Życie komórki nie byłoby możliwe bez tej witaminy.

Witamina B6 (pirydoksyna)

Witamina B6 jest kofaktorem fosforanu pirydoksalu, ważnego kofaktora metabolizmu aminokwasów i białek w układzie sercowo-naczyniowym i innych komórkach. Jest potrzebna do produkcji czerwonych krwinek, które są nosicielami tlenu do komórek układu sercowo-naczyniowego i wszystkich innych komórek w ciele. Jest również niezbędna dla optymalnej struktury i funkcji włókien kolagenowych.

Witamina B12 (kobalamina)

Kobalamina jest potrzebna do prawidłowego metabolizmu kwasów tłuszczowych i niektórych aminokwasów w komórkach naszego ciała. Jest również wymagana do produkcji czerwonych krwinek. Poważny niedobór witaminy B12 może powodować chorobę zwaną niedokrwistością złośliwą, która charakteryzuje się niewystarczającą produkcją komórek krwi.

Kwas foliowy

Kwas foliowy jest bardzo ważnym składnikiem odżywczym do produkcji czerwonych krwinek i zaopatrzenia w tlen. Bez odpowiedniego transportu tlenu do wszystkich komórek ich funkcja byłaby zaburzona, bez względu na to, ile innych witamin możesz przyjąć. Dlatego ważne jest, aby uzupełnić dietę o właściwe niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach.

Biotyna

Biotyna jest potrzebna do metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białek.

Beta-karoten

Beta-karoten nazywany jest również prowitaminą A i jest kolejną ważną witaminą przeciwutleniającą rozpuszczalną w tłuszczach. Podobnie jak witamina E, jest transportowany głównie w cząsteczkach lipoprotein we krwi do milionów komórek ciała. Również jak witamina E, zapobiega biologicznej korozji tych cząstek tłuszczu i uszkodzeniu układu sercowo-naczyniowego. Beta-karoten został udokumentowany w szybko rosnącej liczbie badań klinicznych, jako kolejny środek ochronny przeciwko chorobom sercowo-naczyniowym.

Witamina D3

Witamina D jest niezbędna do optymalnego metabolizmu wapnia i fosforanów w organizmie. Jest potrzebna do wzrostu i stabilności kości i zębów. Przez stulecia niedobór witaminy D był częstym stanem dzieci, powodując opóźniony wzrost i wady rozwojowe. Dlatego w wielu krajach mleko jest wzbogacane witaminą D. Jest ona również niezbędna do optymalnego metabolizmu wapnia w ścianach tętnic, w tym do usuwania wapnia ze złóż miażdżycowych.

Witamina E

Witamina E jest najważniejszą rozpuszczalną w tłuszczach witaminą przeciwutleniającą. Chroni zwłaszcza błony komórek w naszych układach sercowo-naczyniowych. Witamina E zapobiega także atakom wolnych rodników i uszkodzeniom oksydacyjnym. Jest ona przenoszona w lipoproteinach o niskiej gęstości (LDL) i innych cząstkach transportujących cholesterol i tłuszcz. Przyjmowana w optymalnych ilościach może zapobiec utlenianiu się tych cząstek tłuszczu (korozja biologiczna) i uszkodzeniu wnętrza ścian naczyń krwionośnych.

Witamina K1 (filochinon)

Prawidłowe funkcjonowanie układu krzepnięcia zależy od witaminy K1 i witaminy K2. Wytwarzanie protein odbywa się w wątrobie, w stężeniach umożliwiających utrzymanie równowagi w układzie krzepnięcia. Stanowi to ochronę przed zagrażającą życiu zatorowością i zakrzepicą, a także przed krwotokami i uszkodzeniami naczyń krwionośnych. Witamina K1 jest niezbędna do aktywacji białek, by mogły prawidłowo pełnić swoje funkcje w organizmie.

Witamina K2 (menachinon)

Witamina K2 karboksyluje białka, które biorą udział w regulacji gospodarki wapniowej, wpływają na stan kości i zapobiegają wapnieniu tkanek miękkich, np. naczyń krwionośnych. Należą do nich: osteokalcyna, białko S, białko Gla macierzy (MPG), białko bogate w Gla (GRP) i periostyna. Witamina K2 wraz z witaminą D3 reguluje gospodarkę wapniowo – fosforanową, przez co usprawnia mineralizację kości i stanowi ważny element profilaktyki osteoporozy.

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2005/05/list-of-micronutrients

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Poniżej zapraszam do dyskusji i zadawania pytań.

Spread the love
avatar
  Subscribe  
Powiadom o