Menu

Codzienna suplementacja kwasu foliowego zmniejsza ryzyko cukrzycy ciążowej

9 sierpnia, 2020 - Ciąża
Codzienna suplementacja kwasu foliowego zmniejsza ryzyko cukrzycy ciążowej

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez National Institutes of Health, codzienne przyjmowanie suplementu kwasu foliowego przed okresem zajścia w ciążę, zmniejsza ryzyko cukrzycy ciążowej.

Kwasu foliowy (witamina B9) występuje w zielonych warzywach liściastych, orzechach, grochu i fasoli. Amerykańska Grupa Zadaniowa ds. Usług Prewencyjnych zaleca, aby wszystkie kobiety w wieku rozrodczym przyjmowały codziennie suplement zawierający od 400 do 800 mikrogramów kwasu foliowego, aby zmniejszyć ryzyko poczęcia dziecka z wadą cewy nerwowej, klasą wad wrodzonych wpływających na mózg i rdzeń kręgowy.

Cukrzyca ciążowa występuje, gdy poziom cukru we krwi lub glukozy wzrasta zbyt wysoko. Zwiększa szanse kobiety na cesarskie cięcie i zaburzenia ciśnienia krwi podczas ciąży. Zwiększa także ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy typu 2 w późniejszym życiu. U niemowląt cukrzyca ciążowa zwiększa ryzyko dużych urodzeń i otyłości w dzieciństwie i dorosłości.

W obecnym badaniu naukowcy przeanalizowali dane pochodzące od prawie 15 000 kobiet zapisanych do “Studium Zdrowia Pielęgniarek II”. Wzięli pod uwagę długoterminowe badania diety, czynniki stylu życia i wyniki leczenia pielęgniarek. Wśród 20 000 kobiet w ciąży odnotowało 824 przypadki cukrzycy ciążowej. Kobiety, które przyjmowały codziennie kwas foliowy w dawce mniejszej niż 400 mikrogramów, były o 22 procent mniej narażone na rozwój cukrzycy ciążowej, w porównaniu z kobietami, które nie przyjmowały w ogóle suplementu. Natomiast w przypadku kobiet, które przyjmowały 600 mikrogramów na dobę, prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę było o 30 procent mniejsze.

Starszy autor badania, dr n. Med. Cuilin Zhang .D. z NIH NICHD Division of Intramural Population Health Research (DIPHR) powiedział „Oprócz zmniejszenia ryzyka wad cewy nerwowej, nasze odkrycia sugerują, że przyjmowanie suplementów kwasu foliowego przed okresem zajścia w ciążę, może stanowić tani sposób na zmniejszenie ryzyka cukrzycy ciążowej”.

Naukowcy zauważyli również, że niewystarczająca ilość kwasu foliowego związana jest z opornością na insulinę (trudności w stosowaniu insuliny w celu obniżenia poziomu glukozy we krwi), co może powodować rozwój cukrzycy typu 2.

Podejście Medycyny Komórkowej

Chociaż cukrzyca ciążowa na ogół ustępuje po urodzeniu dziecka, nigdy nie należy jej lekceważyć. Nie tylko zwiększa ryzyko problemów zdrowotnych zarówno matki, jak i jej rozwijającego się dziecka, ale również zwiększa u kobiet ryzyko cukrzycy typu 2 w późniejszym życiu.

Medycyna konwencjonalna ogranicza się do leczenia objawów cukrzycy typu 2 poprzez obniżanie podwyższonego poziomu cukru we krwi. Jednak choroby sercowo-naczyniowe i inne powikłania cukrzycowe występują nawet u pacjentów, u których poziom cukru we krwi jest kontrolowany. Można zatem zauważyć, że obniżanie poziomu cukru we krwi jest tylko cząstkowym leczeniem zaburzeń cukrzycowych.

Główną przyczyną cukrzycy typu 2, wykazaną w medycynie komórkowej dr Ratha, są długotrwałe niedobory pewnych mikroelementów w komórkach trzustki, ścianach naczyń krwionośnych, wątrobie i innych narządach. Badania kliniczne jasno udokumentowały rolę witaminy C, witaminy E, witamin z grupy B, magnezu i chromu w zapobieganiu cukrzycy i normalizacji poziomu cukru we krwi. Jedno z badań opublikowane już w 1937 roku wykazało, że pacjenci z cukrzycą przyjmujący 300-500 mg witaminy C dziennie mogą znacznie poprawić bilans glukozy. Naukowcy odkryli, że poziom cukru we krwi można obniżyć średnio o 30 procent, dzienne zapotrzebowanie na insulinę o 27 procent, a wydalanie cukru z moczem można prawie całkowicie wyeliminować.

Więcej informacji na temat kontrolowania cukrzycy w sposób naturalny można znaleźć w rozdziale 7 książki dr Ratha „Dlaczego zwierzęta nie dostają zawału serca… tylko my ludzie”. Dokładne przestrzeganie zaleceń medycyny komórkowej zawartych w tej przełomowej książce pozwala nie tylko zapobiegać wystąpieniu cukrzycy typu 2, ale także skutecznie kontrolować istniejące schorzenia cukrzycowe i ich powikłania.

Źródła:

  • https://medicalxpress.com/news/2019-05-daily-folic-acid-supplement-gestational.html
  • https://www.dr-rath-foundation.org/2019/05/daily-folic-acid-supplement-may-reduce-risk-of-gestational-diabetes

Print Friendly, PDF & Email
Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x