Menu

Substancje naturalne wspomagające długowieczność, oparte na dowodach naukowych

2 października, 2021 - Zdrowie naturalne
Substancje naturalne wspomagające długowieczność, oparte na dowodach naukowych

Badania wykazały, że zdrowa dieta bogata w antyoksydanty i naturalne substancje przeciwzapalne mogą zwiększyć długowieczność i zdrowszy proces starzenia się poprzez zmniejszenie ryzyka chorób związanych z wiekiem.

Wraz z wiekiem możesz odczuwać zwiększoną presję, aby zmniejszyć skutki starzenia się skóry poprzez stosowanie kremów lub leków farmaceutycznych. Naukowcy doszli jednak do wniosku, że spożywanie w diecie kilku naturalnych substancji może skutecznie promować długowieczność.

Nie jesteś ofiarą upływu czasu – możesz poprawić swoje zdrowie i długowieczność poprzez codzienną aktywność i interwencje żywieniowe.

Substancje sprzyjające zdrowszemu starzeniu się

To, jak się starzejesz, jest w dużej mierze kwestią wyboru. Oto 13 najlepszych naturalnych substancji, o których udowodniono, że promują zdrowsze starzenie się i długowieczność oraz poprawiają samopoczucie:

1. Witamina E

Witamina E jest rozpuszczalnym w tłuszczach antyoksydantem, który chroni komórki przed stresem oksydacyjnym. Udowodniono, że suplementacja witaminą E zmniejsza częstość występowania chorób sercowo-naczyniowych, chorób stłuszczeniowych wątroby, zapalenia stawów, raka i innych chorób związanych z wiekiem.

Dalsze badania ujawniły dodatkowe korzyści witaminy E niezwiązane z jej wysoką zawartością przeciwutleniaczy i ustaliły, że witamina E może odgrywać rolę w terapii i zapobieganiu zaburzeń poznawczych związanych z wiekiem, takich jak choroba Alzheimera i inne formy demencji.

2. Zielona herbata

Zielona herbata, która pochodzi z Chin, jest bardzo bogata w przeciwutleniacze i znana jest ze swoich właściwości przeciwstarzeniowych. Fitochemikalia w zielonej herbacie są wysoce reaktywne, co czyni ją silnym neutralizatorem wolnych rodników.

Wyniki kilku badań sugerują, że zielona herbata opóźnia proces starzenia się kolagenu, włóknistego białka, które utrzymuje młody wygląd skóry, zmniejszając powstawanie zmarszczek i zmniejszając poziom pentozydyny w skórze.

3. Cynk

Cynk, potężny mikroskładnik odżywczy znajdujący się w skorupiakach, ciemnej czekoladzie i mięsie, jest powszechnie znany jako naturalny środek skracający czas trwania przeziębienia i grypy.

Cynk reguluje pracę układu odpornościowego i wzmacnia działanie przeciwutleniaczy, a jego niedobór u osób starszych może prowadzić do zwiększonej podatności na infekcje i wyższego ryzyka wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych. Niedobór cynku został również powiązany z depresją, chorobą Parkinsona i Alzheimera.

4. Kurkumina

Uważa się, że procesy zapalne niskiego stopnia przyczyniają się do procesu starzenia, a przeciwzapalne korzyści kurkuminy mogą być środkiem przeciwstarzeniowym, którego poszukują naukowcy.

Kurkumina, żółty związek występujący w korzeniu kurkumy, został szeroko przebadany jako potencjalna substancja przeciwstarzeniowa, ale jej główną wadą jest brak biodostępności. Aby wykorzystać przeciwstarzeniowe korzyści z kurkuminy, poszukaj suplementów, które zawierają również czarny pieprz – znany z tego, że poprawia szybkość wchłaniania kurkuminy

5. Witamina C

Zdrowa, młodo wyglądająca skóra zawiera wysokie stężenie witaminy C, a wielu producentów podkreśla, że dodanie witaminy C do preparatów miejscowych jest sposobem na poprawę wyglądu skóry i przeciwdziałanie jej starzeniu się.

Chociaż istnieją pewne dowody na to, że stosowanie miejscowe jest skuteczne, spożycie witaminy C w diecie jest równie ważne, jeśli nie bardziej, dla hamowania zmarszczek i zapobiegania utracie kolagenu w komórkach skóry. Dla skutecznego stosowania miejscowego, szukaj serum lub kremów, które zawierają zarówno witaminę C, jak i witaminę E.

6. Magnez

Magnez – czwarty najbardziej rozpowszechniony minerał w ludzkim ciele, został szeroko zbadany pod kątem jego właściwości przeciwstarzeniowych. Suplementacja magnezem może zmniejszyć częstość występowania stwardnienia rozsianego u osób starszych i zwiększyć sprawność fizyczną u zdrowych pacjentów w podeszłym wieku.

Magnez odgrywa również rolę w zapobieganiu chorób związanych z wiekiem, takich jak cukrzyca, choroby układu krążenia i osteoporoza. Starsze osoby dorosłe powinny spożywać dietę bogatą w magnez, w tym zielone warzywa, awokado i orzech.

7. Oliwa z oliwek

Spożycie oliwy z oliwek, zwłaszcza w kontekście diety śródziemnomorskiej, zostało szeroko zbadane pod kątem potencjalnego zapobiegania chorobom układu krążenia i właściwości przeciwutleniających. Uważa się, że stres oksydacyjny koreluje ze spadkiem funkcji poznawczych – prekursorem demencji u osób starszych, a wysoka zawartość przeciwutleniaczy w oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia poprawia funkcje poznawcze w starszych populacjach.

8. Jagody Acai

Acai – czerwono-purpurowa jagoda pochodząca z Ameryki Południowej, od dawna ceniona jest za swoje silne właściwości antyoksydacyjne. Jednakże ostatnie badania wskazują, że acai może również wykazywać działanie sercowo-naczyniowe, przeciwcukrzycowe, przeciw otyłości i metaboliczne, co czyni jagody acai i suplementy potencjalnymi substancjami promującymi długowieczność.

9. Kwasy tłuszczowe Omega-3

Korzyści płynące z suplementacji kwasów tłuszczowych omega-3 oraz ich spożywania w diecie są dobrze znane. W jednym z badań naukowcy zmierzyli związek między kwasami tłuszczowymi omega-3 a tempem skracania telomerów, dochodząc do wniosku, że istnieje odwrotna zależność między wyjściowym poziomem omega-3 a tempem skracania telomerów.

Telomery tworzą końce ludzkich chromosomów. Istnieje coraz więcej dowodów wskazujących, że skracanie telomerów ogranicza funkcje komórek macierzystych, regenerację i utrzymanie narządów podczas starzenia się. Co więcej, skracanie się telomerów podczas starzenia się i choroby wiąże się z rosnącym ryzykiem nowotworów. Z tego powodu zwiększone spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 ma wpływ na długowieczność, zwłaszcza u starszych osób dorosłych z chorobą wieńcową serca.

10. Żeń-szeń

Zarówno czerwone jak i amerykańskie odmiany żeń-szenia były badane pod kątem ich potencjalnych właściwości przeciwstarzeniowych. Wyniki badania wskazują, że spożywanie amerykańskiego i czerwonego żeń-szenia może zmniejszyć stres oksydacyjny związany z wiekiem i skorygować zaburzenia metabolizmu aminokwasów. Dodatkowe badania wykazały, że czerwony lub czarny żeń-szeń może zmniejszyć deficyty poznawcze związane ze starzeniem się.

11. Siemię lniane

Nasiona lnu są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i błonnika, które mają wiele korzyści dla długowieczności. Spożywanie siemienia lnianego w diecie jest związane ze zmniejszeniem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i raka, a także z poprawą funkcji poznawczych.

Jednak nasiona lnu nie są bardzo biodostępne w postaci nasion i muszą być zmielone, aby zwiększyć wchłanialność. Ponieważ miażdżenie lub mielenie nasion może powodować utlenianie, najlepiej jest poczekać z mieleniem nasion tuż przed spożyciem. Aby jeszcze bardziej wydłużyć okres przydatności do spożycia nasion lnu, przechowuj je w chłodnym, ciemnym miejscu do czasu zmielenia i spożycia.

12. Gorzka czekolada

Korzyści antyoksydacyjne gorzkiej czekolady są dobrze zbadane, ale naukowcy ustalili również, że spożywanie gorzkiej czekolady wiąże się z lepszym zdrowiem psychicznym i zwiększonym optymizmem u osób starszych.

Co więcej, ostatnie badania wykazały korelację pomiędzy spożyciem czekolady a większą długością telomerów, co ma hamować występowanie chorób sercowo-naczyniowych i zakaźnych. Aby włączyć zdrową czekoladę do swojej diety, szukaj produktów z ciemnej czekolady, które są organiczne i etycznie pozyskiwane oraz unikaj nadmiaru cukru i składników wypełniających, a także czekolady mlecznej lub białej.

Polecam również artykuł: “Immunomodulacyjne działanie światła słonecznego.”

Źródło: https://www.greenmedinfo.com/blog/300-evidence-based-longevity-promoting-natural-substances

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestr
acja do niczego nie zobowiązuje!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x