Menu

Suplementy mikroskładników odżywczych – która forma lepsza?

18 września, 2020 - Skuteczność suplementów
Suplementy mikroskładników odżywczych – która forma lepsza?

Rynek suplementów oferuje różnorodne produkty w postaci tabletek, kapsułek, żeli miękkich, płynów, żelków do żucia i proszków. Każdy z nich ma konkretne zastosowania, ale nie ma pewności co do jego zalet i wad. Edukacja konsumentów może przynieść lepsze zrozumienie postępu w badaniach nad suplementami i dzisiejszej, znacznie lepszej technologii ich produkcji. Uzbrojeni w wiedzę konsumenci mogą dokonywać wyborów suplementów w oparciu o to, co jest najlepsze dla ich potrzeb zdrowotnych, a nie na podstawie marketingu czy opakowania.

Jednym z głównych obszarów zamieszania jest wchłanianie suplementów – na przykład lepsze są tabletki, płyny czy może proszek. Wysokiej jakości suplementy wykorzystują “nieaktywne” składniki lub “substancje pomocnicze”, które pomagają w rozpadaniu i wchłanianiu tabletek. Naturalna powłoka na tabletce może ułatwić jej lepsze rozpuszczanie. Chociaż istnieje kilka czynników decydujących o wchłanianiu, renomowani producenci testują swoje produkty pod kątem akceptowalnej jakości, skuteczności i czasu rozpuszczania, oceniając je zgodnie ze standardami US Pharmacopeia.

Szybsze rozpuszczanie nie zawsze jednak jest lepsze. Suplementy opracowane z synergistycznie współdziałającymi składnikami są lepiej wchłaniane, ponieważ mikroelementy mogą się wzajemnie uzupełniać podczas ich tranzytu i wchłaniania przez przewód pokarmowy. Istnieją ograniczenia szybkości wchłaniania poszczególnych substancji odżywczych. Kiedy drogi wchłaniania zostają przytłoczone nagłym wprowadzeniem mikroelementów, ich nadmiar jest po prostu wydalany. Ogólnie rzecz biorąc, wolniejsze wchłanianie jest bardziej korzystne, jeśli chodzi o niezbędne mikroelementy. Inne czynniki wpływające na wchłanianie składników odżywczych to zdolność jednostki do trawienia i wchłaniania danego składnika – może to dotyczyć osób starszych lub cierpiących na przewlekłe choroby układu pokarmowego, gdzie wchłanianie jest już słabe.

Formy suplementów

Tabletki – Ogólnie rzecz biorąc, są one najbardziej opłacalną formą, ponieważ producent może pomieścić najwięcej materiału na danej przestrzeni. Ich rozmiar może być wadą i może być trudny do przełknięcia, a także nie oferuje elastyczności dozowania, jaką mają ciecze i proszki.

Kapsułki – są szeroko stosowane w produkcji suplementów. Są one łatwe do przełknięcia i szybko rozpadają się w żołądku, choć nie zawsze może to być zaletą odżywczą. Kapsułki mogą być otwierane w celu zmieszania całości lub części zawartości w proszku w miękkich produktach spożywczych lub płynach. Jest to zaletą dla dzieci lub innych osób, które mają trudności z przełykaniem. Wadą jest to, że kapsułki są drogie i mają znaczne ograniczenia przestrzenne i siły działania, ponieważ zawartość w proszku nie może być kompresowana jak tabletki i ma krótszy okres przydatności do spożycia niż tabletki.

Żele miękkie – są prawie wyłącznie stosowane do preparatów płynnych lub na bazie oleju. Są łatwe do przełknięcia i mają dłuższy okres ważności w porównaniu z innymi formami. Produkcja miękkiego żelu jest specjalistyczna i produkty te są droższe niż tabletki czy kapsułki.

Żelki do żucia – mają mniejszą moc w porównaniu z tabletkami lub kapsułkami i muszą mieć dodany cukier i substancje smakowe, co może być czynnikiem odstraszającym dla osób świadomych zdrowia konsumentów. Żelki do żucia są najczęściej produkowane dla dzieci lub osób, które nie mogą połykać tabletek lub kapsułek.

Proszki – są bardzo ekonomiczne i oferują dużą elastyczność w dozowaniu. Proszki są bardziej praktyczne w przypadku suplementów, które powinny być przyjmowane w większych ilościach.

Płyny – ich elastyczność w dozowaniu jest łatwiejsza do przyjęcia dla dzieci i osób starszych. Są one wprowadzane na rynek w oparciu o przekonanie, że są szybciej wchłaniane i dlatego są lepsze. Jednakże, jak wcześniej stwierdzono, niezbędne składniki odżywcze mogą być lepsze, gdy są wolniej wchłaniane. Płynne suplementy są drogie, ich termin przydatności do spożycia jest krótszy i często wymagają chłodzenia. Ważne jest, aby przeczytać etykiety przed zakupem, ponieważ wiele z nich zawiera dodane smaki i inne szkodliwe składniki.

Większość producentów suplementów koncentruje się na marketingu, a nie na badaniach i skuteczności kombinacji składników. To właśnie jakość, ilość i kombinacja mikroelementów w suplementach robi różnicę. Najlepiej jest wybrać suplement w oparciu o jego skuteczność, taką jak wsparcie immunologiczne, ochrona struktur komórkowych, zwiększony potencjał antyoksydacyjny i wsparcie syntezy kolagenu.

Zapisz się do naszego newslettera

Polecam również artykuł: “Czy suplementy diety, które bierzesz, są skuteczne?

Źródło: https://www.drrathresearch.org/latest-news/item/88-tablets-vs-capsules

Swobodny dostęp do zdrowia naturalnego musi stać się prawem człowieka!

Wraz ze złożeniem mojego podpisu domagam się od mojego własnego rządu oraz rządów wszystkich krajów świata:

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestr
acja do niczego nie zobowiązuje!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x