Menu

Synergia mikroelementów ogranicza dostarczanie krwi w guzach

17 września, 2021 - Nowotwór
Synergia mikroelementów ogranicza dostarczanie krwi w guzach

Angiogeneza jest fizjologicznym procesem w organizmie, w którym nowe naczynia krwionośne rozwijają się z wcześniej istniejących naczyń krwionośnych. Zdolność do tworzenia nowych naczyń krwionośnych jest niezbędna dla zdrowego funkcjonowania organizmu i jego naprawy (np. gojenia się ran). Jednak proces ten jest podkręcany przez komórki nowotworowe w celu wspierania szybszego wzrostu guzów i rozprzestrzeniania się raka.

Guz nie może rosnąć powyżej 1-2 mm średnicy bez rozwinięcia własnego ukrwienia, które zaspokajałoby jego potrzeby żywieniowe. Dlatego też komórki nowotworowe stymulują otaczające je komórki do produkcji specyficznych czynników angiogennych, które sprzyjają wzrostowi nowych naczyń krwionośnych. Wśród wielu takich czynników biologicznych wyróżnia się czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF) oraz czynnik wzrostu fibroblastów (FGF).

Interesujące jest to, że ponad 40 lat temu pomysł, że angiogeneza guza jest ważna w rozwoju nowotworu był lekceważony i trzeba było prawie dekady, aby został zaakceptowany. Obecnie opracowywanych jest wiele leków hamujących angiogenezę. Podczas gdy leki te mogą początkowo zmniejszać lub stabilizować guzy, ich efekty nie są trwałe, ponieważ rak znajduje inne drogi omijania ich hamującego działania i staje się na nie odporny. Co więcej, niektóre badania wykazały, że leki te mogą nawet promować bardziej inwazyjny wzrost raka. Ponadto są one związane z poważnymi skutkami ubocznymi, takimi jak zawał serca, udar mózgu, niewydolność nerek i perforacja narządów trawiennych.

Ponieważ nadal trwają poszukiwania bezpiecznych i skutecznych inhibitorów angiogenezy, poszukiwano naturalnych rozwiązań, które mogą regulować ten ważny w chorobach nowotworowych proces. Poprzednie badania z Instytutu badań dr Ratha wykazały, że specyficzna kombinacja mikroskładników odżywczych może hamować wzrost guza i hamować inwazję komórek nowotworowych do tkanek. Dlatego wykonano badanie, czy ta kombinacja może również wpływać na tworzenie się naczyń krwionośnych w guzach i różne czynniki zaangażowane w angiogenezę.

Wykazano, że te mikroskładniki pokarmowe mogą silnie hamować angiogenezę wywołaną przez czynnik wzrostu fibroblastów w zarodkach. Wykazano również, że te mikroelementy mogą silnie tłumić angiogenezę indukowaną przez czynnik wzrostu fibroblastów w zarodkach. Ponadto wykazano, że kiedy myszy otrzymują mikroskładniki w diecie, rozwijają się u nich guzy o około 53% mniejsze niż u myszy na normalnej diecie. Guzy te miały znacznie mniejszy dopływ krwi i dlatego otrzymywały ograniczony dopływ substancji odżywczych i tlenu. Wynik ten nie był zaskakujący, ponieważ wydzielanie czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego oraz czynnika wzrostu fibroblastów – kluczowych czynników promujących angiogenezę – było u tych myszy zredukowane odpowiednio o 72% i 45%. W przeciwieństwie do leku, mikroelementy mogą wpływać jednocześnie na różne mechanizmy biologiczne zaangażowane w angiogenezę. Trzeba podkreślić, że te mikroelementy mogą również całkowicie (100%) hamować migrację i przyczepianie się komórek śródbłonka naczyń krwionośnych, które są niezbędnymi etapami w tworzeniu przewodów naczyniowych.

Wyniki badań z Instytutu dr Ratha wyraźnie wskazują, że istnieją naturalne i ekonomiczne rozwiązania hamujące angiogenezę. Efektywność synergii składników odżywczych potwierdza, że najskuteczniejszym podejściem w walce z rakiem jest atakowanie wielu jego mechanizmów jednocześnie, w tym angiogenezy.

Polecam również artykuł: “Mało znane fakty dotyczące chemioterapii.”

Źródło: https://www.drrathresearch.org/latest-news/item/26-micronutrient-synergy-can-curb-blood-supply-in-tumors

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestracja do niczego nie zobowiązu
je!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x