Menu

Badania naukowe dowodzą, że terapie ziołowe są skuteczne

24 marca, 2019 - Terapie ziołowe
Badania naukowe dowodzą, że terapie ziołowe są skuteczne

Nowe badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazały, że popularne zioła, takie jak mięta pieprzowa, mogą poprawić pamięć. Naukowcy twierdzą, że korzystne efekty były szczególnie istotne u osób starszych.

W jednym z przeprowadzonych testów 180 uczestników wypiło miętę lub herbatę rumiankową. Dla porównania oddzielna grupa kontrolna piła tylko gorącą wodę. Po analizie wyników wykazano, że mięta pieprzowa wzmacnia i podnosi zarówno nastrój, jak i funkcje poznawcze. Rumianek miał natomiast uspokajający wpływ na uczestników badania. Poprzednie badania wykazały, że zioła takie jak szałwia i melisa, mogą pozytywnie wpływać na poprawę sprawności umysłowej.

Niech żywność będzie lekarstwem

Hipokrates (460–370 pne), jest autorem zalecenia: „niechaj pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”. Medycyna konwencjonalna dzisiaj już nie pamięta mądrości tych słów. Co gorsza, surowe przepisy na poziomie międzynarodowym coraz częściej uniemożliwiają konsumentom zapoznanie się z faktami na temat korzystnych właściwości żywności.

Weźmy na przykład wyniki badania opublikowanego w 2016 r., które wykazało, że prosta kombinacja soku z czosnku i cytryny obniża poziom cholesterolu i poprawia ciśnienie krwi. Badanie wykonane zostało przez naukowców z Iranu i obejmowało łącznie 112 osób ze zdiagnozowaną umiarkowaną hiperlipidemią. Jest to zaburzenie, w którym pacjenci mają podwyższony poziom cholesterolu, trójglicerydów i innych lipidów we krwi. Dzięki odkryciu dr Ratha wiemy teraz, że podwyższony poziom tych substancji nie jest przyczyną chorób układu krążenia, ale konsekwencją uszkodzenia naczyń krwionośnych. Przyczyną uszkodzenia naczyń jest niedobór witaminy C i innych składników odżywczych oraz spożywanie statyn i innych leków redukujących lipidy.

Pacjenci uczestniczący w tym badaniu podzieleni zostali na cztery grupy. Pierwsza grupa otrzymywała codziennie 20 gramów czosnku i 1 łyżkę soku z cytryny. Druga grupa otrzymała tylko czosnek. Trzecia grupa otrzymywała tylko sok z cytryny a czwarta grupa kontrolna nie otrzymała ani czosnku, ani soku z cytryny. Wyniki pokazały, że połączenie soku z czosnku i cytryny znacznie obniżyły poziom cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL. Ponadto, zarówno w przypadku kombinacji czosnku z sokiem z cytryny, jak i samego czosnku, zaobserwowano również poprawę ciśnienia krwi i wskaźnika masy ciała (BMI). \

Terapie ziołowe zagrożeniem dla przemysłu farmaceutycznego

Obecnie w wielu krajach zioła, produkty spożywcze i suplementy diety mogą być narażone na ryzyko naruszenia przepisów prawa. A dzieje się tak ze względu na ich skuteczność w zapobieganiu i leczeniu chorób. W takich sytuacjach nie ma znaczenia, czy istnieją badania naukowe potwierdzające ich skuteczność. Tak więc, chociaż badania mogą wyraźnie pokazywać, że np. mięta pieprzowa i rumianek mogą poprawić nastrój i pamięć, lub że czosnek i sok z cytryny obniżają poziom cholesterolu i poprawiają ciśnienie krwi, to władze rządowe mogą po prostu odmówić przyjęcia wyników tych badań jako „dowodu”.

Jedynym beneficjentem drakońskich ograniczeń w przekazywaniu informacji promujących terapie ziołowe, jest przemysł farmaceutyczny. Wszystko, co przeszkadza w sprzedaży leków wartości biliona dolarów rocznie, postrzegane jest jako bezpośrednie zagrożenie dla jej rentowności. W tym świetle osiągnięcie „zdrowia dla wszystkich” i „żywności dla wszystkich” jest bezpośrednio uzależnione od przezwyciężenia cenzury regulacyjnej.

Zapisz się do naszego newslettera

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Poniżej zapraszam do dyskusji i zadawania pytań.

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x