Menu

Udar mózgu – przywracanie zdrowia na podstawie badań naukowych

13 lipca, 2021 - Udar mózgu
Udar mózgu – przywracanie zdrowia na podstawie badań naukowych

Akupunktura do poprawy upośledzenia funkcji poznawczych po udarze

Tytuł: Akupunktura w celu poprawy upośledzenia funkcji poznawczych po udarze: metaanaliza randomizowanych badań kontrolowanych.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33424671/

Wniosek: Wyniki sugerują, że akupunktura była skuteczna w poprawie zaburzeń poznawczych po udarze i wspierają potrzebę bardziej rygorystycznego projektowania z randomizowanymi badaniami klinicznymi na dużą skalę w celu określenia jej korzyści terapeutycznych.

Elektroakupunktura jako terapia wspomagająca dysfunkcji ruchowych u osób po ostrym udarze mózgu

Tytuł: Elektroakupunktura jako terapia wspomagająca dysfunkcji ruchowych u osób po ostrym udarze mózgu: przegląd systematyczny i metaanalizy.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29371267/

Wniosek: Ten przegląd dostarcza nowych dowodów na skuteczność i bezpieczeństwo elektroakupunktury w połączeniu z terapią rehabilitacyjną i/lub lekami konwencjonalnymi w przypadku poudarowej dysfunkcji motorycznej. Jednak wyniki należy interpretować ostrożnie ze względu na słabość metodologiczną i stronniczość publikacji.

Tlenoterapia hiperbaryczna jest skuteczną i bezpieczną metodą leczenia depresji poudarowej

Tytuł: Tlenoterapia hiperbaryczna w depresji poudarowej: przegląd systematyczny i metaanaliza.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32474256/

Wniosek: Na podstawie przeprowadzonej analizy zbiorczej stwierdzono, że terapia tlenem hiperbarycznym jest skutecznym i bezpiecznym podejściem terapeutycznym do depresji poudarowej. Wyniki należy jednak ostrożnie interpretować ze względu na stosunkowo niską jakość metodologiczną.

Terapia wodna miała korzystny wpływ na równowagę postawy i siłę mięśni u osób po udarze

Tytuł: Wpływ terapii wodnej na równowagę postawy i siłę mięśni u osób po udarze — randomizowane kontrolowane badanie pilotażowe.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18955428/

Wniosek: Równowaga postawy i siła zginaczy kolana uległy poprawie po terapii wodnej opartej na metodach Halliwick i Ai Chi u osób po udarze. Ze względu na ograniczoną moc i małą bazę populacyjną wymagane są dalsze badania z większą liczebnością próby.

Galusan epigallokatechiny może być potencjalnie stosowany jako uzupełnienie tradycyjnego leczenia rekombinowanym tkankowym aktywatorem plazminogenu (rt-PA) wśród pacjentów po udarze

Tytuł: Galusan epigallokatechiny rozszerza okno terapeutyczne leczenia rekombinowanym tkankowym aktywatorem plazminogenu udaru niedokrwiennego mózgu: randomizowana próba z podwójnie ślepą próbą i kontrolą placebo.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27941526/

Wniosek: Galusan epigallokatechiny może być potencjalnie stosowany jako uzupełnienie tradycyjnego leczenia ekombinowanym tkankowym aktywatorem plazminogenu (rt-PA) wśród pacjentów z udarem, w celu rozszerzenia wąskiego okna terapeutycznego i poprawy wyników leczenia późnego udaru mózgu.

Ergometryczna jazda na rowerze poprawia funkcje ambulatoryjne i wydolność sercowo-naczyniową pacjentów po udarze mózgu

Tytuł: Ergometryczna jazda na rowerze poprawia funkcje ambulatoryjne i wydolność sercowo-naczyniową pacjentów po udarze mózgu – randomizowane badanie kontrolowane.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30936633/

Wniosek: Badanie to wykazało, że jazda na rowerze ergometrycznym poprawiła funkcje ambulatoryjne i sprawność układu krążenia u pacjentów z udarem mózgu w fazie podostrej.

Ginsenozyd jest skuteczny w ostrym udarze niedokrwiennym

Tytuł: Ginsenozyd jest skuteczny w leczeniu ostrego udaru niedokrwiennego poprzez hamowanie zapalenia mikrogleju za pośrednictwem proteasomów.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26081140/

Wniosek: Badania wykazały, że ginsenozyd może poprawić wyniki pacjentów z udarem niedokrwiennym mózgu, a ten efekt terapeutyczny może wynikać z jego zdolności do hamowania aktywności proteasomu mikrogleju i sekwencyjnego zapalenia.

Wyższe stężenie witaminy C w osoczu wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem udaru mózgu

Tytuł: Stężenia witaminy C w osoczu pozwoliły przewidzieć ryzyko wystąpienia udaru mózgu w ciągu 10 lat u 20 649 uczestników prospektywnego badania populacyjnego European Prospective Investigation into Cancer Norfolk.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18175738/

Wniosek: Stężenie witaminy C w osoczu może służyć jako biologiczny marker stylu życia lub innych czynników związanych ze zmniejszonym ryzykiem udaru mózgu i może być przydatne w identyfikacji osób z wysokim ryzykiem udaru.

Spożycie soli wzbogaconej potasem i magnezem poprawia wyniki funkcjonalne po udarze mózgu

Tytuł: Spożycie soli wzbogaconej potasem i magnezem poprawia wyniki funkcjonalne po udarze: randomizowane, wieloośrodkowe badanie z podwójnie ślepą próbą.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28877896/

Wniosek: To badanie sugeruje, że długoterminowe dostarczanie soli wzbogaconej potasem i magnezem jest korzystne dla powrotu do zdrowia pacjenta po udarze z deficytów neurologicznych.

Słuchanie muzyki poprawia regenerację funkcji poznawczych i poprawia nastrój po udarze tętnicy środkowej mózgu

Tytuł: Słuchanie muzyki poprawia regenerację funkcji poznawczych i poprawia nastrój po udarze tętnicy środkowej mózgu.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18287122/

Wniosek: Odkrycia te pokazują, że słuchanie muzyki na wczesnym etapie po udarze może poprawić odzyskiwanie funkcji poznawczych i zapobiegać negatywnemu nastrojowi. Omówiono mechanizmy neuronalne potencjalnie leżące u podstaw tych efektów.

Polifenole z granatu wspomagały regenerację poznawczą i funkcjonalną po udarze

Tytuł: Suplementacja granatem poprawia funkcje poznawcze i odzyskiwanie funkcji po udarze niedokrwiennym: randomizowane badanie.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29433376/

Wniosek: Polifenole z granatu poprawiły funkcje poznawcze i funkcjonalne po udarze, uzasadniając prowadzenie większych badań klinicznych.

Leczenie kurkuminą łagodzi uszkodzenie mózgu wywołane udarem niedokrwiennym poprzez aktywację SIRT1

Tytuł: Wstępne leczenie kurkuminą łagodzi stany zapalne i dysfunkcję mitochondriów w eksperymentalnym udarze: możliwa rola sygnalizacji Sirt1.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26639783/

Wniosek: Wyniki pokazują, że leczenie kurkuminą łagodzi uszkodzenie mózgu wywołane udarem niedokrwiennym poprzez aktywację SIRT1 (rodzaj białek należących do rodziny sirtuin).

EGCG może mieć korzystny wpływ na neurogenezę i powrót do zdrowia po udarze

Tytuł: Opóźnione leczenie za pomocą ekstraktu z zielonej herbaty (EGCG) wspomaga neurogenezę po udarze niedokrwiennym u dorosłych myszy.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27206430/

Wniosek: Wyniki ujawniają wcześniej niescharakteryzowaną rolę EGCG w zwiększaniu proliferacji i różnicowania neuronalnego nerwowych komórek progenitorowych (NPC) wyizolowanych z ipsilateralnej strefy podkomorowej i późniejszej spontanicznej regeneracji po udarze niedokrwiennym. W związku z tym korzystny wpływ EGCG na neurogenezę i powrót do zdrowia po udarze powinien być brany pod uwagę przy opracowywaniu metod terapeutycznych.

Siarczan magnezu chroni integralność bariery krew-mózg i zmniejsza obrzęk mózgu po ostrym udarze niedokrwiennym

Tytuł: Siarczan magnezu chroni integralność bariery krew-mózg i zmniejsza obrzęk mózgu po ostrym udarze niedokrwiennym u szczurów.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31037556/

Wniosek: Leczenie siarczanem magnezu znacząco łagodziło obrzęk mózgu i chroniło integralność bariery krew-mózg (BBB) w niedokrwionej uszkodzonej półkuli. Ponadto siarczan magnezu zmniejszał peroksydację lipidów i zwiększał ochronę antyoksydacyjną tkanki mózgowej poprzez zwiększenie aktywności enzymów antyoksydacyjnych.

Polecam również artykuł: “Blokery wapnia zwiększają ryzyko zawałów serca i udarów mózgu.”

Źródło: https://www.greenmedinfo.com/disease/stroke

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x