Menu

Synergia mikroelementów pomaga utrzymać zdrowe zęby i dziąsła

25 stycznia, 2020 - Zdrowe zęby i dziąsła
Synergia mikroelementów pomaga utrzymać zdrowe zęby i dziąsła

Dziąsła pełnią rolę ochronną uzębienia i utrzymują zęby na swoim miejscu. Choroba dziąseł dotyczy wszystkich i nie jest wyłącznie chorobą wieku dziecięcego. Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) szacują, że około połowa wszystkich dorosłych Amerykanów ma zaawansowaną chorobę dziąseł. Dzieje się tak dlatego, że choroba dziąseł rzadko wywołuje nieprzyjemne objawy, aż do późnego jej stadium. Objawy takie jak zaczerwienienie, opuchnięte dziąsła, krwawienie podczas szczotkowania i nitkowania, ciągły nieświeży oddech wymagają uwagi i dalszej oceny. Istnieją badania wykazujące związek między chorobami dziąseł a innymi chorobami układowymi, takimi jak: choroby serca, udar mózgu, reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca i wiele innych.

Choroba dziąseł zaczyna się od infekcji i zapalenia. Składa się ona z dwóch etapów: zapalenia dziąseł i paradontozy. Zapalenie jest łagodniejszym dyskomfortem, a bakterie znajdujące się w płytce nazębnej powoli niszczą linię dziąseł prowadząc do ich krwawienia. Zapalenie przyzębia jest zaawansowanym stadium, w którym kieszonki dziąsłowe prowadzą do niszczenia wspierających się tkanek miękkich i kości.

Mimo, że zła higiena jamy ustnej jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do chorób dziąseł, inne czynniki ryzyka to palenie tytoniu, zmiany hormonalne (w okresie dojrzewania, ciąży lub menopauzy), predyspozycje genetyczne oraz choroby ogólnoustrojowe, w tym cukrzyca i przewlekły niedobór mikroelementów, takich jak witaminy C, lizyny i proliny. Całkowity niedobór witaminy C prowadzący do szkorbutu objawia się poprzez krwawiące dziąsła. Witamina C i lizyna są kluczowymi mikroelementami, które są niezbędne do budowy zdrowej tkanki kolagenowej, która utrzymuje dziąsła i zęby razem.

Zaprojektowaliśmy pilotażowe badanie kliniczne w celu udokumentowania efektów działania określonych kombinacji mikroskładników odżywczych u pacjentów z paradontozą. Wybraliśmy metodę “krwawienia na skórze” (BoP) jako pomiar diagnostyczny w celu oceny skuteczności. Przez dwanaście tygodni uczestnicy badania przyjmowali kombinację witaminy C, lizyny, proliny i innych mikroelementów niezbędnych dla zdrowego kolagenu.

Średni pomiar BoP na początku badania wynosił 60% i odpowiadał zaawansowanemu stadium choroby dziąseł. Bilans BoP zaczął się obniżać po sześciu tygodniach w programie mikroskładników odżywczych i spadł do 14% pod koniec ósmego tygodnia. Zauważyliśmy również znaczną poprawę jędrności dziąseł i zmniejszenie samoistnego krwawienia dziąseł.

Zdrowe zęby i dziąsła dzięki określonej kombinacji mikroelementów

Konwencjonalna stomatologia zajmuje się leczeniem zapalenia przyzębia za pomocą zabiegów zwanych skalowaniem, struganiem korzeni, a także wykorzystuje naprawy chirurgiczne i implanty stomatologiczne. Wszystkie zabiegi są bardzo inwazyjne i kosztowne dla większości osób. Nasze badania dowodzą, że prosta kombinacja określonych mikroelementów jest niedrogą i skuteczną metodą utrzymania zdrowych dziąseł, oprócz regularnej i dokładnej higieny stomatologicznej. Dodatkowo, suplementacja mikroskładników odżywczych zapewnia wiele innych ogólnych korzyści dla zdrowia.

Polecam również artykuł “Suplementy diety znacznie zmniejszają śmiertelność dzieci.”

Źródło: https://www.drrathresearch.org/latest-news/item/46-micronutrient-synergy-helps-maintain-healthy-teeth-and-gums

Zapisz się do naszego newslettera

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x