Menu

Suplementy witaminy D łagodzą częste zaburzenia tarczycy

12 sierpnia, 2019 - Tarczyca
Suplementy witaminy D łagodzą częste zaburzenia tarczycy

Nowe badanie kliniczne wykazało, że suplementy witaminy D mogą pomóc złagodzić chorobę Hashimoto. Jest to choroba autoimmunologiczna, w której tarczyca jest stopniowo niszczona. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Iranu badało wpływ witaminy D na krążące przeciwciała tarczycy i hormony tarczycy. Po dokonaniu oceny wyników naukowcy odkryli, że pacjenci przyjmujący witaminę D wykazywali znacznie zmniejszoną aktywność choroby.

Tarczyca wytwarza hormony, które koordynują wiele kluczowych funkcji organizmu. Choroba Hashimoto często powoduje, że gruczoł staje się nieaktywny i nie wytwarza wystarczającej ilości tych hormonów. Może to powodować takiej objawy jak zmęczenie, przybieranie na wadze, zwiększoną wrażliwość na zimno, bóle stawów i mięśni, zaparcia, spowolnienie akcji serca i inne problemy. Na całym świecie może być do 130 milionów osób cierpiących na chorobę Hashimoto.

Irańskie badanie obejmowało 42 kobiety ze zdiagnozowanym zaburzeniem. Po losowym podzieleniu ich na dwie grupy, naukowcy podali jednej grupie tygodniową dawkę witaminy D w ilości 50 000 IU przez okres trzech miesięcy. Druga grupa natomiast otrzymywała raz w tygodniu tabletkę placebo. Pod koniec badania naukowcy odkryli, że pacjenci przyjmujący witaminę D mieli znacząco obniżony poziom w surowicy przeciwciał przeciwko tyreoteroksydazie. Ich obecność jest powszechnie związana z chorobą Hashimoto i hormonem stymulującym tarczycę. Jest to hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową, której poziomy są zwykle podniesione w stanie chorobowym.

Naukowcy doszli do wniosku, że suplementacja witaminy D może być pomocna w łagodzeniu aktywności choroby w chorobie Hashimoto. Zalecili także przeprowadzenie dalszych badań w celu ustalenia, czy podejście to można wprowadzić do praktyki klinicznej.

U progu rewolucji w służbie zdrowia

Ponieważ wiadomo już, że niedobór witaminy D jest częstym objawem choroby Hashimoto, wynik tego badania klinicznego nieuchronnie wzbudzi powszechne zainteresowanie pacjentów cierpiących na tę chorobę. Należy jednak zauważyć, że próba ta nie jest jedynym badaniem wskazującym na rolę mikroelementów w chorobie Hashimoto. W rzeczywistości badania pokazują, że istnieje wiele czynników odżywczych związanych z określaniem ryzyka rozwoju zaburzenia. Na przykład niedobory minerałów, takich jak selen, zwiększają ryzyko choroby. Dlatego badacze sugerują, że codzienna suplementacja selenu w dawce 50-100 mcg może być odpowiednią strategią zapobiegania choroby.

Wiadomo również, że u pacjentów z autoimmunologiczną chorobą tarczycy występuje wysoki niedobór witaminy B12. Niektórzy badacze sugerują, że niedobór witaminy B12 występuje nawet u 55 procent pacjentów z tymi zaburzeniami. Uzupełnienie zapasów witaminy B12 w organizmie może zatem pomóc w zapobieganiu zaburzeniom poznawczym i innym szkodliwym konsekwencjom niedoboru u pacjentów.

Ale w celu optymalnego zapobiegania i kontroli choroby Hashimoto, najlepsze szanse na sukces zapewni starannie dobrana kombinacja mikroelementów. Ta zasada jest kluczowa dla przełomowej koncepcji medycyny komórkowej dr Ratha i przyniosła skuteczne wyniki w każdej dziedzinie chorób, do której dotychczas była stosowana. W związku z tym niektóre dowody sugerują, że w połączeniu z dobrą dietą, łączenie mikroelementów, takich jak witaminy B kompleks, koenzym Q10, magnez, kwasy tłuszczowe omega-3 i inne mogą być pomocne w leczeniu tej choroby.

Wraz z publikacją nowego badania irańskiego choroba Hashimoto wydaje się być gotowa dołączyć do długiej listy powszechnych chorób, dla których naturalne terapie stają się realną opcją dla pacjentów. Gdy stoimy u progu tej rewolucji naukowej w służbie zdrowia, lekarze na całym świecie powinni podjąć natychmiastowe kroki, aby się o niej dowiedzieć. Ponieważ, jak często się mówi, jeśli dzisiejsi lekarze nie zostaną dietetykami jutra, to z pewnością dietetycy staną się lekarzami jutra.

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2019/08/new-clinical-trial-finds-vitamin-d-supplements-may-help-alleviate-common-thyroid-disorder

Zapisz się do naszego newslettera

 class=

Dostępne suplementy: Witamina D, Selen, Witamina B12, Witaminy B Kompleks, Koenzym Q10, Magnez,
Kwasy tłuszczowe Omega-3

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Poniżej zapraszam do dyskusji i zadawania pytań.

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x