Menu

Znaczenie mikroelementów podczas ciąży – część 1

21 lutego, 2019 - Ciąża
Znaczenie mikroelementów podczas ciąży – część 1

Ciąża jest jedną z ekscytujących chwil w życiu kobiety i każda oczekująca matka życzy zdrowia swojemu dziecku. Jednak postęp i wynik każdej ciąży zależy od wielu czynników takich jak:

  • diety matki i stylu życia, przed ciążą i w czasie jej trwania,
  • składu genetycznego rodziców,
  • zdrowia fizycznego i psychicznego kobiety.

Każda kobieta w wieku rozrodczym powinna dbać o swoje zdrowie. Wczesne dni i tygodnie ciąży są krytyczne dla rozwoju płodu. W pierwszych 8-12 tygodniach ciało kobiety ulega szybkim zmianom, i traci ważne składniki odżywcze.

Łożysko jest niezbędne do wymiany składników odżywczych i produktów przemiany materii pomiędzy matką a rozwijającym się płodem. Łożysko produkuje również hormony niezbędne do utrzymania ciąży oraz przygotowanie tkanki piersiowej matki do karmienia piersią. Jeśli kobieta nie otrzyma odpowiednich składników odżywczych we wczesnych dniach ciąży, może to spowodować zły rozwój łożyska i zagrażać rozwojowi płodu.

Prawidłowe odżywianie podczas ciąży

Prawidłowe odżywianie, a zwłaszcza stała podaż witamin, minerałów, niezbędnych aminokwasów i innych mikroelementów jest bardzo ważna dla rozwijającego się płodu. Rozwój różnych narządów u płodu rozpoczyna się i trwa w różnych okresach podczas ciąży. Nieodpowiednie pożywienie wpływa na układy narządów, masę urodzeniową, a nawet na przeżycie dziecka. Jest to ważne, ponieważ sposób, w jaki narządy rozwijają się w czasie ciąży, może mieć wpływ na rozwój po urodzeniu dziecka. Co więcej, może to mieć długoterminowy negatywny wpływ na zdrowie matki.

Oczekuje się, że większość ciężarnych kobiet uzyska około 11-14 kg w ciągu 38-40 tygodni ciąży. Chociaż normalna waga urodzeniowa zdrowego dziecka wynosi 3-4 kg, reszta masy rozkłada się po całym ciele kobiety. W drugim trymestrze bardzo wysokie jest zapotrzebowanie jej organizmu na białko, żelazo, kwas foliowy i inne składniki odżywcze. Jeśli nie ma wystarczającej ilości krytycznych mikroelementów w tym czasie, może zwiększyć ryzyko wysokiego ciśnienia krwi, niedokrwistości, wysokiego poziomu cukru we krwi i innych chorób sercowo-naczyniowych.

W trakcie ciąży zapotrzebowanie organizmu na całkowitą energię kaloryczną z pokarmów wzrasta w porównaniu do stanu nieciężarnego. Szacuje się, że zapotrzebowanie organizmu na energię wzrasta o około 300 kalorii dziennie, a zapotrzebowanie na białko wzrasta o 10 gramów dziennie. Potrzebne są zwiększone ilości mikroelementów, aby wspierać zwiększony podstawowy metabolizm ciała matki i utrzymać jej własne tkanki, a także wspierać rosnący płód. W przeciwieństwie do tłuszczów organizm nie magazynuje nadmiaru aminokwasów. Jeśli białka i minerały, takie jak wapń, nie są odpowiednio dostarczane, te ważne składniki odżywcze są pobierane z magazynów ciała matki, takich jak jej mięśnie i kości, co czyni ją podatną na przyszłe problemy zdrowotne.

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2018/03/the-importance-of-micronutrients-during-pregnancy-part-1

Zapraszam do drugiej części artykułu “Znaczenie mikroelementów podczas ciąży.”

Print Friendly, PDF & Email
Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
1
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x