Menu

Znaczenie mikroskładników odżywczych dla zdrowych włosów

1 kwietnia, 2019 - Zdrowe włosy
Znaczenie mikroskładników odżywczych dla zdrowych włosów

Włosy na głowie i całym ciele są jedną z charakterystycznych cech ssaków,
chociaż w naszym społeczeństwie zyskały one znaczenie kosmetyczne. Głównymi funkcjami włosów są regulacja temperatury ciała dzięki ułatwianiu odparowywania potu w czasie upałów i tworzenie dodatkowej izolacji poprzez zamknięcie porów skóry w niskich temperaturach.

Pomimo swojej ważnej funkcji, trzon włos nie jest żywą tkanką. Małe naczynia krwionośne u podstawy każdego mieszka włosowego odżywiają korzenie włosów, aby mogły rosnąć. Jednak włosy, które widzimy na ciele, zawierają tylko martwe komórki. Gdy nowe komórki rosną u podstawy mieszka włosowego, starsze komórki umierają i są wypychane z mieszka ponad skórę głowy. Normalna jest utrata około 100 do 150 włosów dziennie. Włosy składają się z białka zwanego keratyną, a kolor włosów zależy od obecności melaniny wydzielanej przez komórki pigmentowe. Z wiekiem te komórki pigmentowe umierają, a włosy siwieją.

Stan zdrowia włosów może wskazywać problemy zdrowotne

Zdrowe włosy są nie tylko ważne ze względu na wygląd. Stan zdrowia naszych włosów może wskazywać na pewne podstawowe fizyczne lub psychiczne problemy zdrowotne. Choroby tarczycy, zwłaszcza niedoczynność tarczycy, mogą prowadzić do utraty połysku, sprężystości, osłabienia i przerzedzenia włosów. Zaburzenia gruczołów nadnerczy, takie jak zespół Cushinga, mogą powodować powstawanie suchych i łamliwych włosów. Łuszczyca, choroba autoimmunologiczna, może tworzyć grube chrupiące plamy na głowie, które początkowo można pomylić z łupieżem. Inną chorobą autoimmunologiczną dotykającą włosy jest łysienie plackowate. W przypadku łysienia plackowatego układ immunologiczny organizmu atakuje mieszki włosowe, powodując wypadanie włosów plackami. Czasami cukrzyca i miażdżyca tętnic mogą spowodować utratę włosów z powodu zablokowania dopływu krwi do mieszków włosowych. Około 20 000 osób rocznie w USA cierpi na łysienie plackowate i nie ma na to swoistego leczenia, chyba że można zidentyfikować przyczynę.

Ponadto wiele leków na receptę może również powodować wypadanie włosów. Należą do nich leki do chemioterapii, beta-blokery, takie jak propranolol i atenolol, leki przeciwzakrzepowe, takie jak warfaryna, oraz wiele leków stosowanych w leczeniu zapalenia stawów, choroby Parkinsona i innych chorób. Uszkodzenia włosów spowodowane przez związki chemiczne w produktach do włosów są kolejnym ważnym czynnikiem przyczyniającym się do utraty włosów.

Synergia składników odżywczych jest ważna dla silnych i zdrowych włosów

Zdrowa dieta i styl życia to najłatwiejsze sposoby na utrzymanie pięknych włosów. Składniki odżywcze, takie jak kwasy tłuszczowe omega-3, białka, prawie wszystkie witaminy z grupy B, kwas foliowy, cynk oraz witaminy C i E są ważne dla silnych, błyszczących i zdrowych włosów. Witamina C w synergii z aminokwasami lizyna i prolina pomaga budować zdrowy kolagen. Kolagen jest najobficiej występującym białkiem w naszym ciele i obejmuje około jedną trzecią naszego ciała, w tym skórę, włosy i paznokcie. Witamina C pomaga chronić włosy przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki, które mogą powodować łamliwość włosów.

Przeprowadziliśmy badanie z zastosowaniem synergicznej mieszanki składników odżywczych, która zawierała witaminę C, lizynę, prolinę i inne. Celem badania była ocena ich wpływu na wzrost włosów w grupie myszy podatnej na utratę włosów w sposób bardzo podobny do ludzi.

Myszy podzielono na trzy grupy. Jedna grupa otrzymywała składniki odżywcze doustnie. Druga grupa otrzymywała mieszankę składników odżywczych zmieszaną z oliwą z oliwek zewnętrznie na skórę. Trzecia grupa była grupą kontrolną. Zespół badawczy dr Ratha zauważył, że wzrost włosów w grupie otrzymującej oliwę z oliwek zawierającą mikroskładniki odżywcze był znacznie silniejszy w porównaniu do pozostałych dwóch grup.

Wiele dostępnych na rynku produktów do pielęgnacji włosów zawiera substancje chemiczne, które mogą uszkodzić włosy i ogólny stan zdrowia. Dlatego mikroskładniki odżywcze są znacznie lepsze do uzyskania i utrzymania zdrowych włosów. Wybierając produkty dla siebie i swojej rodziny, szukaj tych, które są złożone ze składników zdrowych, a nie szkodliwych.

Zapisz się do naszego newslettera

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2017/10/the-importance-of-micronutrients-for-healthy-hair

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Poniżej zapraszam do dyskusji i zadawania pytań.

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x