Menu

22 substancje chemiczne stosowane do uprawy ŻYWNOŚCI powiązane z wyższym ryzykiem zachorowania na RAKA PROSTATY

22 listopada, 2024 - Zagrożenie dla zdrowia
22 substancje chemiczne stosowane do uprawy ŻYWNOŚCI powiązane z wyższym ryzykiem zachorowania na RAKA PROSTATY

Według badania opublikowanego w czasopiśmie Cancer, wiele chemikaliów rolniczych jest powiązanych ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka prostaty. Naukowcy odkryli, że wiele chemikaliów rolniczych (agrochemikaliów), zwłaszcza powszechnie stosowanych herbicydów, takich jak 2,4-D i glifosat, może zwiększać ryzyko zachorowania na raka.

Zespół badawczy przeanalizował związek między ilością pestycydów stosowanych w hrabstwach w Stanach Zjednoczonych w określonych okresach a wskaźnikami raka prostaty u uczestników 14 lat później. Wyniki wykazały, że prawie dwa tuziny badanych chemikaliów były konsekwentnie związane z większym ryzykiem zachorowania na raka prostaty.

Według danych, rak prostaty jest najczęstszym nowotworem u mężczyzn. Ten rodzaj raka jest również uważany za drugi najbardziej śmiertelny.

Wyniki podkreśliły znaczenie prowadzenia dalszych badań, aby rzucić więcej światła na potencjalnie niebezpieczną rolę, jaką agrochemikalia mogą odgrywać w rozwoju raka prostaty i innych rodzajów nowotworów, doradzili autorzy badania.

Tymczasem sześć innych substancji chemicznych analizowanych przez zespół badawczy jest obecnie klasyfikowanych przez Agencję Ochrony Środowiska jako „potencjalnie rakotwórcze dla ludzi”.

Według agencji herbicyd diuron jest sklasyfikowany jako znany/prawdopodobnie rakotwórczy. Wyniki zidentyfikowały również cztery substancje chemiczne, które były powiązane zarówno z występowaniem raka prostaty, jak i śmiercią z jego powodu.

Należą do nich trzy herbicydy, kloransulam metylowy, diflufenzopyr i trifluralina, a także środek owadobójczy o nazwie tiametoksam, który został zakazany do stosowania na zewnątrz w Unii Europejskiej ze względu na jego toksyczność dla pszczół.

W artykule dotyczącym raka naukowcy przeanalizowali wykorzystanie wielu środków chemicznych na poziomie hrabstwa w latach 1997-2001. Następnie próbowali potwierdzić, czy istniał związek między przypadkami raka w hrabstwie 14 lat później, w latach 2011-2015, dla każdej substancji chemicznej.

Zespół badawczy powtórzył ten proces w drugim okresie, dokonując przeglądu stosowania agrochemikaliów w latach 2002-2006 oraz przypadków raka i zgonów w latach 2016-2020.

Wyniki wykazały, że wszystkie 22 substancje chemiczne były konsekwentnie powiązane z rakiem prostaty w czasie i przestrzeni.

Autorzy badania starali się określić te powiązania ilościowo, analizując, o ile dyskretny wzrost stosowania danej substancji chemicznej w danym hrabstwie w porównaniu ze wzrostem zachorowalności na raka prostaty w tym hrabstwie.

Zidentyfikowane 22 substancje chemiczne obejmują:

  • Herbicydy (2,4-D, glifosat, kloransulam?metylowy, diflufenzopyr, diuron, heksazynon, linuron, pendimetalina, sulfosat, tifensulfuron, tribenuron i trifluralina).
  • Środki owadobójcze (acefat, bifentryna, karbaryl, cyhalotryna-lambda, paration i tiametoksam).
  • Fungicydy (azoksystrobina, propikonazol i trifloksystrobina).
  • Fumiganty gleby (chloropikryna).

Naukowcy zaobserwowali najsilniejsze powiązania dla herbicydów: kloransulamu metylowego, tribenuronu i trifluraliny; fungicydu propikonazolu; oraz insektycydu parationu. Należy pamiętać, że paration jest wysoce toksycznym insektycydem fosforoorganicznym, który został zakazany w wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych.

Zmiany w stylu życia, które mogą pomóc w ochronie przed rakiem prostaty

Uważany za „chorobę starzenia się”, niektóre czynniki raka prostaty nie mogą być zmienione, takie jak wiek, rasa i geny.

Można jednak wprowadzić zmiany w czynnikach takich jak dieta i styl życia, aby zapobiec rakowi prostaty.

Stosuj zrównoważoną dietę

Podczas gdy naukowcy wciąż muszą się wiele nauczyć na temat związku między dietą a zapobieganiem rakowi prostaty, badania sugerują, że poprawa nawyków żywieniowych może pomóc.

Zmniejsz spożycie tłuszczu i jedz mniej tłuszczów trans i tłuszczów nasyconych. Upewnij się, że Twoja dieta zawiera zdrowe tłuszcze, takie jak kwasy tłuszczowe omega-3 pochodzące z ryb, orzechów i nasion.

Jedz różnorodne owoce i warzywa, zwłaszcza warzywa liściaste. Badania sugerują, że przeciwutleniacz likopen, znajdujący się w gotowanych lub przetworzonych pomidorach, może pomóc spowolnić wzrost komórek raka prostaty.

Z kolei warzywa krzyżowe, takie jak brokuły i kalafior, zawierają związek o nazwie sulforafan, który może chronić przed rakiem.

Ćwicz regularnie

Ćwiczenia mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, a także zmniejszyć stan zapalny, wspomóc funkcje odpornościowe i chronić przed niektórymi negatywnymi skutkami siedzącego trybu życia. To z kolei może pomóc w zapobieganiu nowotworom.

Rzuć palenie i pij mniej
Jeśli jesteś palaczem, rzucenie palenia może pomóc poprawić twoje zdrowie na różne sposoby i zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.

Jeśli pijesz, rób to z umiarem. Według badań czerwone wino ma właściwości przeciwutleniające, które mogą korzystnie wpływać na zdrowie.

Źródło: https://www.naturalnews.com/2024-11-21-study-22-chemicals-agriculture-linked-prostate-cancer.html

Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x