Życiową misją dr Ratha jest zmiana obecnego systemu opieki zdrowotnej na prewencję zapobiegania chorób, a co z tym bezpośrednio związane, stworzenie możliwości ich całkowitej eliminacji. Matthias Rath urodził się w Stuttgarcie w 1955 roku. Jego rodzice byli ciężko pracującymi rolnikami i przekazali Matthiasowi humanitarne wartości, które mocno ukształtowały jego osobowość. Jak mówi sam dr Rath:
„Te wartości są dla mnie nadal siłą napędową. Moje życie jest przykładem na to, że nie trzeba urodzić się uprzywilejowanym, aby wnieść swój wkład w budowę lepszego świata”.
Po ukończeniu studiów medycznych pracował najpierw jako lekarz i naukowiec w Klinice Uniwersyteckiej w Hamburgu. Następnie prowadził swoje prace badawcze w Niemieckim Centrum Serca w Berlinie. Już wtedy jego badania koncentrowały się na przyczynach powstawania miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego.
Przełomowe odkrycie i kariera naukowa
W trakcie swojej kariery dr Rath dokonał odkryć naukowych, które zaliczane są do najważniejszych odkryć wszechczasów w dziedzinie medycyny. W 1987 roku odkrył związek pomiędzy niedoborem witaminy C a lipoproteiną(a), którą określił jako czynnik ryzyka chorób serca. Po opublikowaniu tych wyników w American Heart Association „Arteriosclerosis”, przyjął zaproszenie do współpracy z dwukrotnym laureatem Nagrody Nobla Linusem Paulingiem. W 1990 roku wyjechał do USA. Za oceanem, w Instytucie Paulinga w Palo Alto w Kalifornii został dyrektorem ds. badań nad układem krążenia. Tam właśnie razem z dwukrotnym laureatem Nagrody Nobla prowadził szereg badań związanych z odżywianiem. W krótkim czasie obaj naukowcy zostali przyjaciółmi. Połączyły ich wspólne zainteresowania badawcze oraz wartości humanistyczne, w tym ich wspólną determinację na rzecz pokoju i sprawiedliwości społecznej. W 1994 roku, przed swoją śmiercią, Linus Pauling stwierdził: „Nie mam wątpliwości, że do dr Rath powinien zostać moim zastępcą”. W Instytucie Paulinga dr Rath poznał również dr Aleksandrę Niedzwiecki.
Dr Rath jest członkiem Nowojorskiej Akademii Nauk, American Heart Association i innych organizacji naukowych. Jego książki „Dlaczego zwierzęta nie dostają ataków serca…tylko my ludzie” i „Zwycięstwo nad rakiem” zostały przetłumaczone na wiele języków. W uznaniu jego odwagi cywilnej wobec interesów farmaceutycznych i jego wysiłków na rzecz ludzi na całym świecie, otrzymał w 2001 roku prestiżową nagrodę „Bulwark of Liberty Award” od American Preventive Medical Association.
Instytut dr Ratha
Obecnie dr Rath kieruje własnym Instytutem zajmującym się badaniem powiązań pomiędzy odżywianiem a komórkami ludzkiego organizmu. Instytut prowadzi zarówno badania laboratoryjne jak i kliniczne w celu naukowego udokumentowania korzyści zdrowotnych stosowania mikroelementów w zwalczaniu wielu chorób. Dr Rath jest twórcą koncepcji naukowej Medycyny Komórkowej, która to systematycznie wprowadzania do medycyny klinicznej, biochemiczną wiedzę o roli mikroskładników odżywczych jako biokatalizatorów w wielu reakcjach metabolicznych na poziomie komórkowym. Stosując tę wiedzę w walce z chorobami, on i jego zespół badawczy zidentyfikowali następujące problemy zdrowotne jako spowodowane przede wszystkim chronicznym niedoborem mikroelementów:
- Miażdżyca (przyczyna choroby wieńcowej serca i udaru mózgu)
- Nadciśnienie
- Niewydolność serca
- Arytmia
- Zaburzenia krążenia przy cukrzycy
- Osteoporoza
- Różne rodzaje nowotworów
- Niedobory immunologiczne jako warunek wstępny dla wielu chorób zakaźnych, w tym AIDS
Przemysł farmaceutyczny
Dr Rath jest orędownikiem praw pacjenta i swobodnego dostępu do naturalnego zdrowia na całym świecie. Jego orędownictwo nadal odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu globalnemu zakazowi stosowania naturalnych terapii zdrowotnych w imieniu przemysłu farmaceutycznego. Aby chronić swój globalny rynek opatentowanych leków, przemysł ten dąży do globalnego zakazu profilaktycznych i terapeutycznych informacji zdrowotnych w odniesieniu do naturalnych, nieopatentowanych terapii, nadużywając Komisji ONZ „Codex Alimentarius”. Dr Rath nie boi się również mówić prawdy o przemyśle farmaceutycznym przypominając historię IG Farben. Ostatnio wypowiadał się również na temat kryzysu związanego z koronawirusem. Wystosował w tej sprawie również Listy otwarte do ONZ, światowych przywódców politycznych oraz do ludzi świata nauki.