Likopen, czerwony pigment występujący w owocach i warzywach, takich jak buraki, wiśnie, guawa, papaja, różowe grejpfruty, czerwona cebula, czerwona papryka, pomidory i truskawki, wzbudził w ostatnich latach duże zainteresowanie naukowców. Badania, w tym badanie z 2023 r. opublikowane w Biomedicine & Pharmacotherapy, wykazały, że wyższe poziomy likopenu we krwi wiąże się z niższym ryzykiem zachorowania na różne rodzaje raka.
Likopen wyróżnia się silnymi właściwościami przeciwutleniającymi, które są znacznie silniejsze niż beta-karoten i alfa-tokoferol. Pomaga chronić przed rakiem, spowalniając wzrost guza i zapobiegając powstawaniu raka. Likopen działa dwiema głównymi metodami:
Działanie przeciwutleniające. Neutralizuje szkodliwe rodniki i zmniejsza stres oksydacyjny, który może uszkodzić DNA, lipidy i białko.
Działanie przeciwutleniające. Hamuje wzrost komórek rakowych, koryguje nieprawidłową sygnalizację komórkową, usprawnia komunikację między komórkami i dostosowuje poziomy czynników wzrostu.
Zasadniczo działanie ochronne likopenu wynika z jego zdolności do zwalczania uszkodzeń oksydacyjnych i jego wpływu na raka i zachowanie komórek.
Rak piersi
Badanie opublikowane w Cancer Science podkreśla, że karotenoidy, głównie likopen, występujące w owocach i warzywach o barwie od różowej do czerwonej, mogą pomóc w zapobieganiu rakowi piersi. Likopen działa na kilka sposobów, w tym zwalcza stres oksydacyjny, zmniejsza stan zapalny, zatrzymuje wzrost komórek nowotworowych i wyzwala śmierć komórek (apoptozę). Badania sugerują, że spożywanie większej ilości karotenoidów, zwłaszcza pokarmów bogatych w likopen, wiąże się z niższym ryzykiem zachorowania na raka piersi ujemnego pod względem receptora estrogenowego (ER), ale nie ER-dodatniego. Wniosek ten pochodzi z analizy 18 różnych badań.
Nowotwory okrężnicy i jelita grubego
Badanie opublikowane w The FASEB (Federacja Amerykańskich Towarzystw Biologii Eksperymentalnej) wykazało, że likopen może znacznie spowolnić wzrost komórek raka jelita grubego w laboratorium (in vitro). W testach na myszach likopen zapobiegał również wzrostowi i rozprzestrzenianiu się guzów jelita grubego.
Korzystając z zaawansowanych technik obrazowania i barwienia, naukowcy odkryli, że likopen skutecznie zmniejsza wzrost i postęp guza. Dokonano tego poprzez obniżenie poziomu niektórych białek związanych z rakiem i zwiększenie poziomu białek ochronnych. Likopen obniżył również markery związane ze stanem zapalnym i wzrostem komórek nowotworowych. Odkrycia te sugerują, że likopen może pomóc w zapobieganiu rakowi jelita grubego poprzez powstrzymywanie wzrostu i rozprzestrzeniania się guzów u myszy.
Rak endometrium
Badanie opublikowane w Nutrition and Cancer wykazało, że likopen jest bardziej skuteczny niż alfa- lub beta-karoten w hamowaniu wzrostu komórek raka endometrium. Podczas testowania in vitro, likopen znacznie zmniejszył proliferację tych komórek przy niższych stężeniach w porównaniu z innymi karotenoidami.
Ogólnie rzecz biorąc, potrzeba cztery razy więcej alfa-karotenu lub 10 razy więcej beta-karotenu, aby osiągnąć takie samo zahamowanie wzrostu jak w przypadku likopenu. Efekt był zauważalny po 24 godzinach i utrzymywał się przez co najmniej trzy dni.
Oprócz spowalniania wzrostu komórek rakowych, likopen zmniejsza również wzrost stymulowany przez czynniki insulinopodobne ważne dla rozwoju różnych nowotworów. Odkrycia te sugerują, że likopen może zaoferować nowy wgląd w to, jak powstaje rak endometrium i potencjalnie inne rodzaje nowotworów.
Rak żołądka
W badaniu z 2023 r. opublikowanym w czasopiśmie The Journal of Nutritional Biochemistry zbadano, w jaki sposób likopen wpływa na komórki raka żołądka. Badanie wykazało, że likopen spowolnia wzrost komórek rakowych bez szkody dla normalnych komórek żołądka.
W badaniu wykazano, że likopen powstrzymuje wzrost komórek nowotworowych, powodując ich zaprogramowaną śmierć komórkową i zakłócając ich produkcję energii. Efekty te zaobserwowano w określonych liniach komórek nowotworowych, ale nie miały one wpływu na normalne komórki żołądka lub konkretną komórkę z mutacją TP53.
Dalsza analiza zidentyfikowała 57 genów w raku żołądka, na które wpływ miało leczenie likopenem. Badanie wykazało, że likopen zmniejszał poziom białek związanych z progresją cyklu komórkowego i zwiększał poziom białek związanych z supresją raka w komórkach nowotworowych. Ogólnie rzecz biorąc, likopen może być obiecującą metodą leczenia raka żołądka, szczególnie w przypadkach z określonymi zmianami genetycznymi.
Rak płuc
Badanie opublikowane w czasopiśmie Cancers sugeruje, że likopen może pomóc w zapobieganiu rakowi płuc. Badania pokazują, że likopen może spowolnić wzrost komórek raka płuc w warunkach laboratoryjnych i powstrzymać tworzenie się guzów w modelach zwierzęcych. Działa on na kilka sposobów, w tym zmieniając zachowanie enzymów związanych ze wzrostem komórek, poprawiając komunikację między komórkami, zmniejszając stan zapalny wywołany dymem tytoniowym, regulując czynniki wzrostu, zatrzymując wzrost komórek rakowych i wyzwalając śmierć komórek rakowych. Likopen blokuje rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych, tworzenie nowych komórek krwi i inwazję na inne tkanki. Naukowcy odkryli kilka produktów ubocznych likopenu, które mogą również przyczyniać się do jego działania przeciwnowotworowego.
Chociaż odkrycia te są obiecujące, potrzebne są bardziej szczegółowe badania kliniczne, aby dokładnie zrozumieć, w jaki sposób likopen pomaga zapobiegać rakowi płuc. Przyszłe badania powinny starannie dobierać uczestników, mierzyć określone markery, testować różne poziomy karotenoidów i rozważać, w jaki sposób likopen wchodzi w interakcje z innymi składnikami odżywczymi.
Rak jajnika
Badania opublikowane w American Journal of Cancer Research wykazały, że likopen pomaga zmniejszyć wzrost guzów jajnika i rozprzestrzenianie się raka w jamie brzusznej. W badaniach na myszach likopen znacznie zmniejszył rozprzestrzenianie się raka jajnika i zmniejszył istniejące guzy.
Inne badanie opublikowane w Molecular and Cellular Probes wykazało, że likopen spowalnia wzrost i promuje śmierć komórek raka jajnika – w szczególności w linii komórkowej zidentyfikowanej jako SKOV3 od pacjentki z rakiem gruczołowym jajnika.
Rak prostaty
Badanie przeprowadzone w 2020 r. w Biomedicine & Pharmacotherapy wykazało, że likopen skutecznie spowalnia wzrost i rozprzestrzenianie się komórek raka prostaty w badaniach in vitro i na zwierzętach. Pomaga również w szlakach sygnałowych związanych z rakiem.
Sposób na lepsze zdrowie
Likopen powszechnie występujące w różnych produktach o barwie różowo-czerwonych. Pomidory są najlepszym i najpopularniejszym źródłem likopenu, zwłaszcza gdy są dojrzałe. Likopen można również uzyskać z pomidorów w puszkach, świeżych, przecieranych i suszonych na słońcu, gotowanej słodkiej czerwonej papryki, guawy, papai, różowego grejpfruta, arbuza i innych.
Nie ma oficjalnych dziennych zaleceń dotyczących likopenu, ale badania sugerują, że spożywanie od ośmiu do 21 miligramów dziennie jest korzystne.
Środki ostrożności: Chociaż suplementy likopenu mogą być pomocne, ważne jest, aby zachować ostrożność przy stosowaniu dużych dawek, ponieważ mogą one powodować niepożądane skutki uboczne, dlatego zawsze należy skonsultować się z lekarzem. W rzadkich przypadkach spożywanie bardzo dużych ilości pokarmów bogatych w likopen może powodować stan zwany likopenodermią, który skutkuje zmianą koloru skóry.
Źródło: https://www.naturalnews.com/2024-08-27-lycopene-harnessing-natural-carotenoids-for-cancer-prevention.html
- Czy komórki macierzyste raka są kluczem do odkrycia lekarstwa?
- Obiecująca terapia przeciwnowotworowa
- W jaki sposób zastrzyki z COVID powodują raka i jak go pokonać?
- Czego lekarze nie mówią o chemioterapii
- Miliony kobiet wprowadzone w błąd: Ujawniono wadliwy raport Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego dotyczący mammografii
- 8 różowych produktów zapobiegających nowotworowi piersi, które faktycznie działają
- Farmakologia żywieniowa i nowotwory: Kompleksowy przegląd
- Czy rak nieinwazyjny przewodowy sutka jest nadmiernie leczony u starszych kobiet?
- Naturalny arsenał do walki z rakiem: jak związki roślinne celują w wysoce złośliwe komórki macierzyste raka
- Wpływ diety ketogenicznej na glejaka
- Wysokie spożycie witaminy C związane z niższym ryzykiem raka mózgu
- Likopen: wykorzystanie naturalnych karotenoidów w profilaktyce raka