Niedawno zespół naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze opublikował wyniki badania porównującego skład bakterii jelitowych u kotów ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 2 i kotów bez tej choroby. Koty zostały wybrane, ponieważ według naukowców są one tylko jedynymi zwierzętami oprócz ludzi i naczelnych, które „spontanicznie” rozwijają cukrzycę typu 2.
Dla przypomnienia, zwierzęta te nie urodziły się z cukrzycą. Ogromna większość przypadków cukrzycy typu 2 w wieku średnim lub starszym, nie występowało „spontanicznie”, ale w wyniku stylu życia, który obejmował, między innymi, czynniki wywołujące, dietę wysokowęglowodanową i brak ćwiczeń.
Istniejące badania, w tym badanie z 2017 r., sugeruje osiem czynników wywołujących cukrzycę u kotów. Głównym wnioskiem z tego badania jest to, że suche karmy wydają się istotnym czynnikiem ryzyka występowania choroby:
„Dzięki naszym badaniom odkryliśmy, że chociaż otyłość jest bardzo ważnym i znaczącym czynnikiem ryzyka cukrzycy u kotów, istnieje również zwiększone ryzyko cukrzycy u kotów o normalnej wadze jedzących suchą karmę”, powiedział dr Malin Öhlund, główny badacz projektu.
„Ta korelacja, w porównaniu z kotami o normalnej wadze na diecie opartej o mokrą karmę, jest nowym i interesującym odkryciem, które uzasadnia dalsze badania, ponieważ sucha karma jest zwykle podawana kotom na całym świecie.”
Wracając jednak do tematu mikrobiomu kotów z cukrzycą, naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze stwierdzili, że skład bakterii jelitowych u kotów cierpiących na cukrzycę różni się od składu bakterii jelitowych obserwowanych u zdrowych kotów. W szczególności koty z cukrzycą zmniejszyły różnorodność mikrobiologiczną jelit.
Znaczenie różnorodności drobnoustrojów jelitowych dla zdrowia Twojego zwierzaka
Zazwyczaj, gdy mówi się o znaczeniu zdrowego mikrobiomu, to chodzi o równowagę między bakteriami w jelitach. Na przykład, jeśli populacja bakterii chorobotwórczych (złych) przytłacza bakterie pożyteczne w błonie śluzowej jelita cienkiego, może to spowodować przerost bakteryjny jelita cienkiego (SIBO), zwany także dysbiozą jelita cienkiego (SID). A zbyt mało kolonii pożytecznych bakterii może powodować niestrawność / złe wchłanianie, co przygotowuje grunt pod niezliczone objawy żołądkowo-jelitowe.
Inną bardzo ważną cechą zdrowego mikrobiomu jelitowego jest różnorodność drobnoustrojów.
„Przewód pokarmowy ssaków utrzymuje bardzo zróżnicowaną populację drobnoustrojów, która odgrywa ważną rolę w metabolizmie odżywiania, ochronie przed patogenami i rozwoju układu odpornościowego. Szacuje się, że co najmniej 1000 różnych gatunków bakterii współistnieje z ludzkim przewodem jelitowym.
Chociaż często uważane za patogeny, większość mikroorganizmów w przewodzie pokarmowym ma korzystne działanie. Odgrywają one wiele ważnych roli w organizmie ludzkim, ponieważ są bezpośrednio zaangażowane w syntezę witamin i kofaktorów, pomagają w degradacji złożonych lipidów i polisacharydów, a także mają działanie detoksykacyjne (Kennedy 1999; Douglas-Escobar i in. 2006).”
Różnorodność drobnoustrojów jelitowych jest tak ważna, że zgodnie z badaniem z 2016 r. „… Większość chorób ludzi dotykających kraje zachodnie wiąże się z dysbiozą i utratą różnorodności drobnoustrojów w mikroflory jelitowej”. Niektóre choroby wymienione w badania obejmują cukrzycę typu 2, raka jelita grubego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, celiakię i alergie.
Badania pokazują, że zwierzęta karmione świeżą dietą mają bardziej zróżnicowany mikrobiom jelitowy
Niedawno przeprowadziłem wywiad z dr Holly Ganz, ekologiem drobnoustrojów, która założyła swoją firmę AnimalBiome po spędzeniu prawie dwóch dekad w środowisku akademickim, badając interakcje między drobnoustrojami a zwierzętami. Dzięki swoim badaniom Ganz dowiedziała się, że wiele zwierząt z przewlekłymi chorobami ma złe zdrowie jelit, wykrywane na podstawie składu ich bakterii jelitowych.
Przed założeniem AnimalBiome, Ganz przeprowadziła kampanię Kickstarter o nazwie Kittybiome, w której poprosiła ludzi, aby przysłali kupkę swojego kota w celu sekwencjonowania.
„Naszym celem była próba ustalenia, co jest „normalne”, jeśli chodzi o bakterie jelitowe kotów”, wyjaśnia Ganz. „Zaskoczyło mnie to, że prawie 20 [%] osób, które poparły ten projekt badawczy, miało kota z przewlekłą chorobą trawienną. Byli naprawdę niezadowoleni z tego, co oferowali im weterynarze – zazwyczaj sterydy i antybiotyki oraz diety na receptę. Poprosili nas, abyśmy spróbowali znaleźć lepsze rozwiązania, aby im pomóc. Właśnie od tego zaczęliśmy”.
„Czasami okazało się to bardzo oczywiste”, odpowiedziała. „Stwierdziliśmy, że u wielu kotów i psów z przewlekłymi problemami trawiennymi naprawdę wyczerpały się kompozycje bakterii jelitowych. Aby to sprawdzić, używamy sekwencjonowania.
Dzięki mojej pracy z projektem Kittybiome zaczęliśmy wchodzić w interakcje z ludźmi, którzy bardzo pasjonowali się surowym karmieniem – fakt, że koty są zaliczane do mięsożerców, a wiele dostępnych na rynku diet nie jest dla nich biologicznie odpowiednie. Widzieliśmy korzyści płynące z surowej diety, gdy analizowaliśmy skład bakterii jelitowych. Widzieliśmy różnicę w mikrobiomach między chorymi kotami a kotami jedzącymi surową dietę.”
Więcej dowodów na zalety świeżej żywności dla mikrobiomu
Inne niedawne badanie uniwersyteckie ujawniło, w jaki sposób różne rodzaje diety wpływają na bakterie jelitowe (mikrobiom) psów i rozsądne jest założenie, że to samo dotyczy kotów.
Według naukowców celem 28-dniowego badania było określenie stężenia mikroflory i metabolitu w kale u ośmiu dorosłych psów karmionych czterema różnymi dietami, które obejmowały dwie lekko ugotowane diety Freshpet, surową dietę Freshpet i dietę ekstrudowaną (Purina Dog Chow).
Nic dziwnego, że wyniki badań wykazały, że rzeczywiście istnieją różnice w bakteriach jelitowych w zależności od tego, jaką dietą karmi się psy. Naukowcy zaobserwowali, że lekko ugotowane i surowe diety miały na ogół wyższą zawartość białka lub tłuszczu i były bardziej przyswajalne niż ekstrudowana dieta, a także zmniejszały stężenie trójglicerydów we krwi.
Inne badania nad wpływem diety na mikrobiom jelitowy psów zapewniły lepszy wgląd w korzyści wynikające z karmienia psów dietami odpowiednimi dla gatunku. Na przykład niedawno opublikowane badanie włoskie porównało wpływ diety surowego mięsa i warzyw z dietą ekstrudowaną u ośmiu zdrowych bokserów.
Autorzy badania stwierdzili, że karmienie surową dietą „… sprzyjało bardziej zrównoważonemu wzrostowi społeczności bakteryjnych i pozytywnej zmianie w odczytach zdrowych funkcji jelit w porównaniu z dietą [ekstrudowaną]” .
W innym niedawnym badaniu w Nowej Zelandii z 15 dorosłymi psami naukowcy odkryli, że psy karmione surową dietą z czerwonego mięsa wykazały wyższy poziom strawności białka i energii niż psy karmione karmą. Wytwarzali również mniej kupy z niższymi poziomami lotnych kwasów tłuszczowych w kale. W przypadku bakterii jelitowych autorzy badania zauważyli, że:
„Dieta znacząco wpłynęła na 27 rodzin drobnoustrojów i 53 rodzaje w kale. W szczególności obfitość Bacteriodes, Prevotella, Peptostreptococcus i Faecalibacterium była niższa u psów karmionych dietą mięsną, podczas gdy Fusobacterium, Lactobacillus i Clostridium były bardziej obfite”.
Przesunięcie mikroflory koreluje ze strawnością białka i tłuszczu u psów. Rozumiejąc związek między mikrobiomem psa a strawnością spożywanego pokarmu, uzyskujemy wgląd we wpływ diety na ogólne samopoczucie zwierząt domowych.
Co ciekawe, ilość zdrowego, niestrawnego błonnika zawartego w surowej diecie jest również decydującym czynnikiem w ilości i różnorodności drobnoustrojów jelitowych. Jak dotąd wszystkie badania nad surową żywnością sugerują, że niewielka ilość błonnika (w postaci niestrawnej masy roślinnej) jest ważna dla budowy zdrowego mikrobiomu, a diety bez błonnika tworzą mniej zdrową mikrobiomę.
Zdrowa dieta = zdrowe jelita = zdrowe zwierzę domowe
Chociaż istnieje wiele czynników środowiskowych i związanych ze stylem życia, które wpływają na zdrowie jelit towarzysza zwierzęcia, dieta, którą karmisz, ma bezpośredni wpływ na różnorodność mikrobiologiczną jego mikrobiomu i jest najważniejszym czynnikiem w zapobieganiu chorobom i utrzymaniu dobrego samopoczucia.
Karmienie optymalną pod względem żywieniowym dietą odpowiednią dla rasy oznacza pokarm zawierający nieskażone, wysokiej jakości białko zwierzęce, zdrowe tłuszcze i błonnik, i pokarm o niskiej lub nawet bez zawartości skrobi.
Kompletna pod względem odżywczym surowa lub delikatnie przyrządzona domowa dieta jest najlepszym wyborem dla zwierząt domowych, ale tylko dla tych rodziców, którzy są zobowiązani do robienia tego dobrze. Jeśli nie chcesz zajmować się dietami wykonywanymi w domu, dobrym wyborem jest karmienie wstępnie zbilansowaną, dostępną na rynku surową żywnością.
I pamiętaj o włączeniu probiotyków, sfermentowanych warzyw i różnych świeżych pokarmów do diety Twojego zwierzaka. Jagody, nasiona chia i konopi w oleju kokosowym, surowe nasiona dyni, sfermentowane warzywa i kefir mogą zapewnić Waszemu owłosionemu członkowi rodziny różnorodne składniki odżywcze i smaki.
Źródło: https://polish.mercola.com/sites/articles/archive/2019/09/24/cukrzyca-u-kotow.aspx
- Ryzyko choroby Twojego zwierzaka. Dlaczego karma ma znaczenie?
- Dr John Robb: Standardowe protokoły szczepień mogą szkodzić, a nawet zabijać zwierzęta domowe
- Miód zabija bakterie, które powodują przewlekłe zapalenie zatok
- Korzyści zdrowotne płynące z liści szczawiu: Starożytne lekarstwo wspierane przez współczesną naukę
- Udowodniono, że DMSO chroni i leczy serce, płuca, wątrobę, nerki i prostatę oraz leczy niepłodność
- Co to są kiszone warzywa i dlaczego są korzystne dla zdrowia?
- 10 korzyści zdrowotnych płynących z zimnego prysznica
- Twój wiek nie jest wskaźnikiem Twojego zdrowia
- Niezwykłe właściwości olejku z oregano
- Co To Jest Srebro Koloidalne?
- Jak dbać o prawidłowe odżywianie siebie i swojej rodziny?
- Przeciążenie żelazem czy przeciążenie mięsem?