Menu

Stosowanie paracetamolu w ciąży podwaja ryzyko rozwoju autyzmu u dziecka

30 sierpnia, 2024 - Ciąża
Stosowanie paracetamolu w ciąży podwaja ryzyko rozwoju autyzmu u dziecka

Wiele osób uważa leki bez recepty (OTC) za bezpieczne, ponieważ nie wymagają recepty. Jest to bardzo mylne twierdzenie. Na przykład, paracetamol (znany również jako acetaminofen i sprzedawany między innymi pod marką Tylenol) jest w rzeczywistości jednym z bardziej niebezpiecznych leków, jakie można kupić.

Pomimo statystyk pokazujących, że paracetamol jest główną przyczyną ostrej niewydolności wątroby w USA, większość ludzi nie zastanawia się przed zastosowaniem tych tabletek. Paracetamol znajduje się również w szerokiej gamie produktów przeznaczonych do leczenia bólu głowy, gorączki i objawów przeziębienia, a także w lekach przeciwbólowych na receptę zmieszanych z kodeiną lub hydrokodonem. Większość gospodarstw domowych posiada więcej niż jeden produkt bez recepty z paracetamolem, co może łatwo doprowadzić do przedawkowania.

Chociaż początkowo okrzyknięto go bezpiecznym lekiem na ból, do 2013 roku zebrało się wiele pozwów, opierających się na 50 000 wizyt na izbie przyjęć każdego roku w USA, a wszystko z powodu Tylenolu (jedna z nazw handlowych paracetamolu) powodującego niewydolność wątroby i nerek. Ponura prawda jest taka, że już w 2005 roku naukowcy wiedzieli, że „ciężka hepatotoksyczność paracetamolu prowadzi do ostrej niewydolności wątroby”.

Co więcej, raporty wykazały również, że niezamierzone przedawkowanie tego leku odpowiadało za setki prób samobójczych, zgonów i przeszczepów wątroby. Statystyki z amerykańskich baz danych z 2006 roku wykazały, że paracetamol odpowiadał za około 56 000 wizyt na izbach przyjęć i 26 000 hospitalizacji rocznie. Średnia roczna liczba zgonów z powodu przedawkowania paracetamolu wynosiła 458.

Szereg badań powiązał również stosowanie paracetamolu podczas ciąży z poważnymi konsekwencjami w późniejszym życiu dziecka, w tym zwiększeniem ryzyka rozwoju zaburzeń behawioralnych, nadpobudliwości i autyzmu.

Stosowanie paracetamolu powiązano z nadpobudliwością u dzieci

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie JAMA Pediatrics w 2014 roku stwierdzono: „Dane naukowe sugerują, że paracetamol jest środkiem zaburzającym pracę układu hormonalnego, a nieprawidłowa praca układu hormonalnego w czasie ciąży może wpływać na rozwój mózgu płodu”. Jest to poważny problem, biorąc pod uwagę, że wiele ciężarnych kobiet prawdopodobnie sięgnie po lek przeciwbólowy OTC w pewnym momencie ciąży.

Według badania z 2014 roku, stosowanie paracetamolu podczas ciąży wiązało się ze zwiększonym o 37% ryzykiem zdiagnozowania u dziecka zaburzenia hiperkinetycznego, ciężkiej postaci zespołu nadpobudliwości z deficytem uwagi (ADHD).

Dzieci były również o 29% bardziej narażone na przepisanie leków na ADHD w wieku 7 lat. Najsilniejsze powiązania zaobserwowano u matek, które stosowały paracetamol w więcej niż jednym trymestrze ciąży, a im większa częstotliwość stosowania, tym większe prawdopodobieństwo, że ich dziecko będzie miało problemy z zachowaniem.

Podobne wyniki uzyskano później. Badanie opublikowane w JAMA Pediatrics w 2016 roku wykazało, że stosowanie paracetamolu w 18 i 32 tygodniu ciąży wiązało się z o 42% wyższym ryzykiem problemów z zachowaniem i o 31% wyższym ryzykiem wystąpienia objawów nadpobudliwości u dziecka.

Kiedy matki stosowały paracetamol w 32 tygodniu ciąży, ich dzieci miały również o 29% wyższe ryzyko wystąpienia problemów emocjonalnych i o 46% wyższe ryzyko „ogólnych trudności”.

Stosowanie paracetamolu w ciąży może podwoić, a nawet potroić ryzyko autyzmu

Badanie opublikowane 30 października 2019 roku w JAMA Psychiatry dodatkowo wzmacnia powiązanie między stosowaniem paracetamolu a ADHD, jednocześnie zauważając zwiększone ryzyko rozwoju zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD) u dzieci.

W porównaniu z dziećmi matek o najniższym obciążeniu paracetamolem (pierwszy tercyl, na podstawie biomarkerów dla paracetamolu z osocza pępowinowego), dzieci z drugiego tercyla miały o 226% wyższe ryzyko zdiagnozowania ADHD i 214% wyższe ryzyko zdiagnozowania ASD w wieku około 10 lat (średni wiek 9,8 lat).

Osoby z największym obciążeniem (trzeci tercyl) paracetamolem miały o 286% większe ryzyko ADHD i o 362% większe ryzyko ASD.

Więcej dowodów przeciwko przyjmowaniu paracetamolu w czasie ciąży

Wiele innych badań również udokumentowało niepokojący związek między stosowaniem paracetamolu podczas ciąży a problemami neurologicznymi u dzieci. Należały do nich:

  • Badanie z 2013 roku opublikowane w International Journal of Epidemiology wykazało, że „dzieci narażone na paracetamol przez ponad 28 dni w czasie ciąży miały gorszy rozwój ruchowy, komunikację, zachowania eksternalizacyjne, zachowanie internalizacyjne i wyższy poziom aktywności” niż dzieci nienarażone na ten związek do wieku 3 lat. Stosowanie ibuprofenu nie było związane z efektami neurorozwojowymi.
  • Hiszpańskie badanie z 2016 roku, opublikowane w International Journal of Epidemiology wykazało, że dzieci obu płci, których matki stosowały paracetamol podczas ciąży, były o 41% bardziej narażone na wystąpienie objawów ADHD w wieku 5 lat. Chłopcy częściej mieli ASD.

Oprócz większego ryzyka problemów neurorozwojowych, badania wykazały również, że:

  • Stosowanie paracetamolu podczas ciąży może zwiększać ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego i chorób zakrzepowo-zatorowych.
  • Przyjmowanie paracetamolu przez ponad cztery tygodnie w czasie ciąży, szczególnie w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, umiarkowanie zwiększa ryzyko wnętrostwa (niezstępowania jąder) u chłopców.
  • Stosowanie paracetamolu w trzecim trymestrze ciąży zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu.

Stosowanie paracetamolu po urodzeniu również zostało powiązane z autyzmem

Stosowanie paracetamolu po urodzeniu również może prowadzić do problemów. Niektórzy twierdzą, że zwiększone ryzyko autyzmu, które widzimy po szczepieniach w dzieciństwie, może w rzeczywistości wynikać z niewłaściwego stosowania paracetamolu po podaniu szczepionki – a nie z samych szczepionek.

Robienie dzieciom toksycznych zastrzyków wydaje się irracjonalne, a podawanie paracetamolu z pewnością może pogorszyć sytuację. W niewielkim wstępnym badaniu opublikowanym w 2008 roku stwierdzono, że „stosowanie paracetamolu po szczepieniu przeciwko odrze, śwince i różyczce było związane z rozwojem zaburzeń autystycznych”.

Osoby starające się obalić związek między autyzmem a szczepionkami wskazują na statystyki pokazujące, że we wczesnych latach 80., kiedy trend autyzmu zaczął gwałtownie rosnąć, szczepionki były nie tylko dodawane do harmonogramu szczepień, ale pediatrom kazano zacząć stosowanie paracetamolu zamiast aspiryny, ponieważ aspirynę powiązano z zespołem Reye’a.

W badaniu z 2017 roku stwierdzono nawet, że „stosowanie paracetamolu u niemowląt i małych dzieci może być znacznie silniej związane z autyzmem niż jego stosowanie w czasie ciąży, być może z powodu dobrze znanego braku możliwości metabolizowania leków na wczesnym etapie rozwoju”.

Podczas gdy rodzice podają dzieciom i niemowlętom paracetamol z wielu powodów, jednym z przypadków, w którym ten lek jest rutynowo stosowany, są odczyny poszczepienne. Zgodnie z badaniem opublikowanym w czasopiśmie Lancet w 2009 roku, paracetamol może sprawić, że szczepienie będzie mniej skuteczne, co stanowi kolejny powód, dla którego należy unikać podawania tego leku dziecku.

Niemowlęta, które otrzymały paracetamol zaraz po szczepieniu, doświadczyły obniżonej odpowiedzi immunologicznej, wytwarzając znacznie mniej przeciwciał przeciwko chorobie, przeciw której zostały zaszczepione.

W badaniu zastosowano szczepionki przeciwko: pneumokokom, Haemophilus influenzae typu b (Hib), błonicy, tężcowi, krztuścowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, polio i rotawirusom.

Zrozumieć ryzyko związane z paracetamolem

Kobiety w ciąży nie są jedynymi, które muszą być ostrożne w stosowaniu tego środka przeciwbólowego i zmniejszającego gorączkę. Przedawkowanie paracetamolu jest odpowiedzialne za prawie połowę wszystkich przypadków ostrej niewydolności wątroby w USA, a jego stosowanie wiąże się również z trzema poważnymi reakcjami skórnymi; dwie z nich zazwyczaj wymagają hospitalizacji i mogą być śmiertelne.

Te problemy mogą przytrafić się każdemu. Głównym problemem jest to, że chociaż paracetamol jest uważany za bezpieczny, gdy jest przyjmowany zgodnie z zaleceniami, różnica między dawką bezpieczną a potencjalnie śmiertelną jest bardzo mała.

Pod warunkiem, że masz zdrową wątrobę i nie spożywasz więcej niż trzech napojów alkoholowych dziennie, zalecana doustna dawka paracetamolu wynosi do 1000 miligramów (mg) co cztery do sześciu godzin. Nie należy przekraczać 3 gramów (3000 mg) na dobę.

Co więcej, badania wykazały, że przyjmowanie nieco większej dawki niż zalecana w ciągu kilku dni lub tygodni (określane jako „stopniowe przedawkowanie”) może być bardziej ryzykowne niż przedawkowanie poprzez przyjęcie jednej dużej dawki. Podsumowując, należy pamiętać, że ryzyko poważnego uszkodzenia wątroby i/lub śmierci wzrasta, jeśli:

  • Przyjmiesz więcej niż jedną tabletkę (325 mg) paracetamolu w połączeniu z opioidowymi środkami przeciwbólowymi, takim jak kodeina lub hydrokodon.
  • W ciągu 24 godzin przyjmiesz większą ilość paracetamolu niż wynosi zalecana dawka.
  • Jednocześnie stosujesz więcej niż jeden produkt zawierający paracetamol – zapoznaj się z listą składników innych leków dostępnych bez recepty (OTC) lub na receptę, które przyjmujesz z paracetamolem.
  • Pijesz alkohol podczas przyjmowania paracetamolu – badania sugerują, że paracetamol zwiększa ryzyko uszkodzenia nerek o 123%, jeśli jest przyjmowany z alkoholem, nawet jeśli jego ilość jest niewielka.

Dlaczego warto przechowywać NAC w swojej apteczce?

Biorąc pod uwagę ryzyko dla zdrowia, generalnie nie zalecam stosowania leków zawierających paracetamol w celu łagodzenia dolegliwości bólowych. Istnieje wiele innych sposobów radzenia sobie z ostrym i przewlekłym bólem, które nie wymagają przyjmowania leków. Długa lista alternatywnych środków przeciwbólowych znajduje się w poprzednim artykule.

Jednakże środki przeciwbólowe, takie jak paracetamol, mają swoje miejsce. Na przykład, ból pooperacyjny lub inny silny ból może uzasadniać jego tymczasowe zastosowanie. W takich przypadkach zalecam przyjmowanie go razem z N-acetylocysteiną (NAC), która jest środkiem ograniczającym szybkość tworzenia wewnątrzkomórkowego przeciwutleniacza – glutationu.

Uważa się, że uszkodzenie wątroby powodowane przez paracetamol wynika głównie z faktu, że może on wyczerpywać zapasy glutationu – związku przeciwutleniającego wydzielanego przez wątrobę w odpowiedzi na toksyczne działanie substancji. Glutation pomaga również chronić komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

NAC jest standardem postępowania w przypadkach przedawkowania paracetamolu, zatwierdzonym w 1985 roku przez FDA jako antidotum na toksyczność tego leku. Udowodniono, że śmiertelność z powodu toksyczności paracetamolu może być praktycznie wyeliminowana, gdy NAC zostanie szybko podany. Zatem, niezależnie od tego, czy przyjmujesz Tylenol na receptę, czy też bez recepty, zdecydowanie zalecam przyjmowanie NAC wraz z nim.

Wskazówki dotyczące ciąży wolnej od toksyn

O ile jesteś w stanie, kupuj i jedz produkty ekologiczne, pochodzące od zwierząt karmionych trawą, z wolnego wybiegu lub pastwiska, aby zmniejszyć narażenie na chemikalia rolnicze, takie jak glifosat. Unikaj wszelkiego rodzaju przetworzonych, paczkowanych produktów spożywczych. W ten sposób automatycznie unikasz pestycydów, sztucznych dodatków do żywności, niebezpiecznych sztucznych słodzików, barwników, MSG i nieznakowanych genetycznie modyfikowanych składników. Unikaj także ryb z hodowli konwencjonalnych, które często są silnie zanieczyszczone PCB i rtęcią. Dziki łosoś alaskański to jedna z niewielu ryb, którą nadal zalecam spożywać, podobnie jak małe tłuste ryby, takie jak sardele, sardynki, makrela i śledź. Jeśli nie jesz ryb regularnie, rozważ zastosowanie suplementu z olejem z kryla, aby zoptymalizować poziom kwasów tłuszczowych omega-3.
Jedzenie i napoje przechowuj w szklanych pojemnikach zamiast w opakowaniach plastikowych; nie używaj plastikowych opakowań i konserw w puszkach, aby uniknąć narażenia na działanie toksycznych substancji chemicznych zakłócających funkcjonowanie układu hormonalnego.
Zainstaluj odpowiedni filtr wody na wszystkich kranach (nawet pod prysznicem lub w wannie).
Używaj wyłącznie naturalnych środków czyszczących w swoim domu.
Używaj kosmetyków naturalnych, takich jak szampon, pasta do zębów, antyperspiranty i inne kosmetyki. Environmental Working Group ma świetną bazę danych, która pomoże Ci znaleźć bezpieczniejsze produkty do higieny osobistej.
Unikaj używania sztucznych odświeżaczy powietrza, chusteczek do suszarek, środków zmiękczających tkaniny lub innych syntetycznych substancji zapachowych.
Zastąp garnki i patelnie o nieprzywierających powierzchniach na ceramiczne lub szklane naczynia, aby uniknąć toksycznych chemikaliów PFOA.
Podczas remontu domu i/lub zakupów artykułów dla dzieci poszukaj „ekologicznych” alternatyw wolnych od toksyn. Unikaj plastikowych zabawek, zwłaszcza przeznaczonych dla ząbkujących dzieci, i upewnij się, że przedmioty takie jak materace, foteliki samochodowe i poduszki do karmienia nie zawierają toksycznych chemikaliów np. środków zmniejszających palność.
Wymień winylową zasłonę prysznicową na zasłonę wykonaną z tkaniny lub zainstaluj szklane drzwi prysznicowe. Najbardziej elastyczne tworzywa sztuczne, takie jak zasłony prysznicowe, zawierają niebezpieczne plastyfikatory, takie jak ftalany.
Unikaj rozpylania w domu pestycydów lub środków odstraszających owady, które zawierają DEET. Istnieją bezpieczne naturalne alternatywy.

Źródło: https://polish.mercola.com/sites/articles/archive/2019/12/04/stosowanie-paracetamolu-podczas-ciazy-powoduje-autyzm.aspx

Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x