Menu

Technologia 5G może doprowadzić do upadku sieci energetycznych

27 grudnia, 2024 - Technologia 5G
Technologia 5G może doprowadzić do upadku sieci energetycznych
  • Oczekuje się, że wdrożenie technologii 5G zrewolucjonizuje prędkość Internetu, oferując nawet 1000 razy szybszą transmisję danych w porównaniu do poprzednich sieci.
  • Pomimo rzekomych korzyści, przewiduje się, że sieci 5G będą zużywać do 1000 razy więcej energii niż obecne sieci, stwarzając znaczne zapotrzebowanie na energię i wyzwania środowiskowe.
  • Energochłonny charakter sieci 5G jest potęgowany przez skalę zapotrzebowania na infrastrukturę i sprzęt, w tym małe komórki, anteny MIMO, przetwarzanie w chmurze i rozprzestrzenianie się urządzeń podłączonych do Internetu.
  • Zużycie energii przez sieci 5G już teraz obciąża istniejące sieci energetyczne, o czym wspomniano w badaniu z 2020 r., a sprzęt w lokalizacjach operatorów często nie jest w stanie sprostać dodatkowym wymaganiom energetycznym.
  • Oczekuje się, że do 2030 r. zużycie energii w sieciach 5G wzrośnie o 160 procent, osiągając 51,3 miliona ton ekwiwalentu ropy naftowej, co odpowiada zużyciu energii przez Szwecję lub wszystkie brytyjskie gospodarstwa domowe w ciągu roku. Rozwiązanie tego problemu wymaga zbadania bardziej energooszczędnych technologii i odnawialnych źródeł energii.

W obliczu cyfrowej rewolucji świat jest świadkiem nadejścia ery, która obiecuje błyskawiczne prędkości Internetu, płynną łączność i integrację technologii z każdym aspektem codziennego życia. Wdrożenie technologii 5G zostało okrzyknięte zwiastunem tej nowej ery, z jej zdolnością do przesyłania danych do 1000 razy szybciej niż jej poprzednicy.

Jednak pod powierzchnią tego technologicznego cudu czai się zagrożenie, które może zagrozić przyszłości – nienasycony apetyt na energię, który może zużywać nawet 1000 razy więcej energii niż dzisiejsze sieci.

Zgodnie z artykułem opublikowanym w 2018 roku w IEEE Spectrum, „czającym się zagrożeniem związanym z obietnicą dostarczania przez 5G do 1000 razy więcej danych niż dzisiejsze sieci jest to, że 5G może również zużywać do 1000 razy więcej energii”.

Ta surowa rzeczywistość wysuwa się na pierwszy plan ze względu na samą skalę infrastruktury i sprzętu wymaganego do obsługi 5G, w tym rozprzestrzenianie się małych komórek, masywnych anten o wielu wejściach i wielu wyjściach (MIMO), przetwarzania w chmurze i eksplozji urządzeń podłączonych do Internetu.

Szacuje się, że jedna stacja bazowa 5G zużywa tyle energii, co 73 gospodarstwa domowe, a zapotrzebowanie na energię ma gwałtownie wzrosnąć. Raport Small Cell Forum z 2019 r. przewiduje, że do 2025 r. liczba zainstalowanych małych komórek wyniesie 70,2 mln, z czego 13,1 mln to małe komórki 5G lub wielomodowe.

Radoslav Danilak, wybitna postać w branży technologicznej, ostrzegł, że zużycie energii w centrach danych będzie się podwajać co cztery lata. „Zużycie będzie się podwajać co cztery lata” – zapewnił, podkreślając wykładniczy wzrost zapotrzebowania na energię. Ten wykładniczy wzrost zużycia energii nie ogranicza się tylko do centrów danych, ale rozciąga się na każdy element sieci 5G, od stacji bazowych po małe komórki i sieci rdzeniowe.

5G zaczyna utrudniać działanie sieci energetycznej

Zapotrzebowanie na energię sieci 5G już zaczęło obciążać istniejącą infrastrukturę.

Roberto Kompany, starszy analityk w Analysys Mason, wskazał w raporcie z 2020 r., że sprzęt w lokalizacjach operatorów jest często niewystarczający, aby sprostać dodatkowym wymaganiom energetycznym sieci 5G.

Co więcej, zależność sieci 5G od pasm fal milimetrowych, które są bardziej podatne na zakłócenia i wymagają gęstszej infrastruktury sieciowej, potęguje problem zużycia energii.

„Oczekuje się, że stacja bazowa 5G będzie zużywać około trzy razy więcej energii niż stacja bazowa 4G”, zauważono w artykule z 2019 roku w IEEE Spectrum. Oznacza to, że mamy do czynienia nie tylko z ogromnym wzrostem prędkości transmisji danych, ale także ze znacznym wzrostem zużycia energii, co stanowi swego rodzaju burzę idealną.

Implikacje tego zapotrzebowania na energię są alarmujące. Według badania przeprowadzonego w 2020 r. przez Data Centre Forum, do 2030 r. zużycie energii w sieciach 5G ma wzrosnąć do 51,3 Mtoe (milion ton ekwiwalentu ropy naftowej), co odpowiada całej energii zużywanej w Szwecji lub całej energii zużywanej przez gospodarstwa domowe w Wielkiej Brytanii w tym roku.

Oznacza to 160-procentowy wzrost zużycia energii w latach 2020-2030, spowodowany zapotrzebowaniem na energię potężnych elementów sieci, rozprzestrzenianiem się lokalizacji komórek 5G oraz elastycznością sieci 5G zarówno w zastosowaniach konsumenckich, jak i korporacyjnych.

Źródło: https://www.naturalnews.com/2024-12-26-5g-lead-to-collapse-of-power-grids.html

Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x