Menu

Choroby wątroby – publikacje naukowe

23 października, 2019 - Wątroba
Choroby wątroby – publikacje naukowe

Na całym świecie miliony ludzi cierpi na choroby wątroby. Główną przyczyną choroby są takie czynniki jak: stan zapalny, leczenie farmakologiczne, spożywanie alkoholu oraz nadwaga.

Wiele osób stosuje leki przeciwbólowe i leki zmniejszające gorączkę, nie zdając sobie sprawy z prawdopodobieństwa spowodowania poważnych, czasem śmiertelnych konsekwencji, gdy są przyjmowane w nadmiarze. Łatwy ich dostęp sprawiają, że leki te są najczęstszym sprawcą przedawkowania, potencjalnie zagrażającego życiu. Zatrucie takie może prowadzić do niewydolności wątroby wymagającej przeszczepów wątroby. Toksyczność leków wyczerpuje pulę przeciwutleniaczy w organizmie. Takie niedobory narażają organizm na uszkodzenia spowodowane przez wolne rodniki, zwiększając w ten sposób ryzyko wielu innych poważnych chorób.

Mikroskładniki odżywcze skuteczne w zwalczaniu toksyczności wątroby

Jednakże dokonano odkryć naukowych, które rzucają nowe światło na rolę składników odżywczych w leczeniu toksyczności wątroby. Wyniki wskazują, że witamina C, aminokwasy i inne naturalne związki mogą być skuteczne w leczeniu takiego stanu.

Zapalenie wątroby może postępować do zwłóknienia (bliznowacenia) i do stanów związanych z wysoką śmiertelnością, takich jak marskość i rak wątroby.

Marskość wątroby jest wynikiem zaostrzenia zwłóknienia, które zmienia normalną strukturę wątroby. W końcowym stadium marskość wątroby jest zwykle nieodwracalna i może być konieczny przeszczep. Marskość wątroby zwiększa ryzyko rozwoju raka.

Mikroskładniki odżywcze skuteczne w zwalczaniu raka wątroby

Zapadalność na raka wątroby dramatycznie wzrosła na całym świecie. Inwazja, przerzuty i nawroty przyczyniają się do wysokiej śmiertelności tej choroby. Co ciekawe, wykazano, że mikroskładniki odżywcze, takie jak lizyna, prolina i kwas askorbinowy, razem z galusanem epigallokatechiny lub ekstraktem z zielonej herbaty, synergistycznie wywierają działanie przeciwnowotworowe. Literatura naukowa podkreśla również kluczową rolę innych mikroelementów w zwalczaniu raka wątroby, takich jak N-acetylocysteina, selen, miedź i cynk.

Poniżej wyniki badań naukowych, opartych na naturalnych terapiach zdrowotnych, w chorobie wątroby.

Choroby wątroby związane są z niskim poziomem witaminy D

Stan witaminy D w chorobach przewodu pokarmowego i wątroby.

Niniejsza publikacja zebrała badania naukowe nad stężeniami witaminy D we krwi u pacjentów z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi i wątrobowymi. Naukowcy odkryli, że niski poziom witaminy D we krwi powszechny jest wśród pacjentów z chorobami przewodu pokarmowego i wątroby.

Karnityna wspomaga regenerację wątroby

Wpływ karnityny na regenerację wątroby po częściowej hepatektomii.

W badaniu oceniano wpływ karnityny na regenerację wątroby. Eksperymenty przeprowadzono na szczurach, którym podano karnitynę po hepatektomii (częściowe wycięcie wątroby). Wyniki pokazały, że karnityna zwiększa regenerację wątroby.

Związki herbaty chronią przed zapaleniem wątroby

Badania nad wpływem katechin herbaty przy wirusowym zapaleniu wątroby typu B.

W tym badaniu zbadano wpływ katechin (związków herbaty) przy wirusowym zapaleniu wątroby typu B. Eksperymenty przeprowadzono na kaczkach, którym podano katechiny w leczeniu zapalenia wątroby. Wyniki pokazały, że katechiny herbaty miały znaczące działanie ochronne przeciwko zapaleniu wątroby.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A zmniejsza obronę organizmu przed stresem oksydacyjnym

Związek między poziomami antyoksydantów u dzieci z ostrym zapaleniem wątroby typu A.

W badaniu oceniano zależność między poziomami antyoksydantów we krwi (beta-karoten, retinol, witamina E i witamina C) a wirusowym zapaleniem wątroby typu A u dzieci. Analizie poddano dane 19 pacjentów z zapaleniem wątroby typu A i 29 zdrowych dzieci. Wyniki pokazały, że pacjenci z zapaleniem wątroby typu A mieli znacznie obniżone poziomy antyoksydantów we krwi, które są związane ze stresem oksydacyjnym, tj. brakiem równowagi między wytwarzaniem wolnych rodników a zdolnością organizmu do przeciwdziałania ich szkodliwym skutkom. Opierając się na tym odkryciu, naukowcy doszli do wniosku, że poprawa obrony przeciwutleniającej może być ważnym czynnikiem w leczeniu zapalenia wątroby typu A.

Selen i cynk chronią przed stresem oksydacyjnym

Działanie ochronne selenu i cynku na toksyczność kadmu w wątrobie szczura: wpływ na stres oksydacyjny.

W badaniu oceniano ochronny wpływ selenu i cynku na stres oksydacyjny (brak równowagi między wytwarzaniem wolnych rodników a przeciwutleniaczami). Eksperymenty przeprowadzono na szczurach, które otrzymywały kadm, cynk i selen w wodzie pitnej przez okres 35 dni. Wyniki pokazały, że selen i cynk razem chroniły wątrobę przed stresem oksydacyjnym.

Glutamina i witamina E chronią przed uszkodzeniem wątroby

Ochronne działanie glutaminy i alfa-tokoferolu na niedokrwienie i reperfuzję wątroby szczura.

W badaniu tym zbadano wpływ aminokwasu glutaminy, samego lub w połączeniu z witaminą E, na niedokrwienie i reperfuzję wątroby. Jest to stan, który uszkadza narządy oraz tkanki i jest ważną przyczyną uszkodzenia wątroby. Eksperymenty przeprowadzono na szczurach. Naukowcy odkryli, że zarówno glutamina, jak i witamina E wykazują działanie ochronne przed uszkodzeniem wątroby wywołanym jej niedokrwieniem i reperfuzją.

Suplementacja witamin pomaga zwalczać choroby wątroby

Powszechny niedobór witaminy K i witaminy D u pacjentów z zaburzeniami wątroby i dróg żółciowych.

W badaniu oceniono stężenie witaminy K i witaminy D u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby. Przeprowadzono analizę danych 90 pacjentów. Wyniki ujawniły, że niedobory witaminy K i witaminy D są powszechne u tych pacjentów, co wskazuje na potrzebę odpowiedniej suplementacji.

Choroby wątroby zmniejszają poziom witamin we krwi

Stan odżywienia pacjentów z atrezją żółci i autoimmunologicznym zapaleniem wątroby związanym ze stężeniem witamin A, D i E w surowicy

W badaniu oceniano związek między chorobami wątroby a poziomami witamin we krwi u dzieci. Witaminy A, D i E badano u młodych pacjentów z zapaleniem wątroby i atrezją dróg żółciowych, chorobą wątroby u dzieci. Wyniki pokazały, że dzieci cierpiące na te choroby wątroby miały niższy poziom witamin A, D i E we krwi.

Niskie stężenia cynku są związane z marskością wątroby

Niskie stężenie cynku w osoczu u dzieci z marskością wątroby.

Celem tego badania było określenie stężenia cynku we krwi dzieci i młodzieży z marskością wątroby (bliznowacenie wątroby). Zbadano 30 pacjentów. Wyniki pokazały, że niski poziom cynku był powszechny wśród dzieci z marskością wątroby. Dlatego naukowcy wskazali, że powinna być stosowana suplementacja cynku u pacjentów z marskością wątroby.

Glutamina wzmacnia mechanizmy obronne antyoksydantów

Iniekcja glutaminy do jelita zwiększa całkowitą równoważną pojemność antyoksydacyjną troloxu (TEAC) w niedokrwieniu i reperfuzji wątroby.

W badaniu tym oceniano wpływ aminokwasu glutaminy na stres oksydacyjny (brak równowagi między wytwarzaniem wolnych rodników a obroną antyoksydacyjną organizmu) podczas niedokrwienia i reperfuzji wątroby. Niedokrwienie i reperfuzja uszkadza narządy i tkanki (np. zwiększa stres oksydacyjny) i często wiąże się z chorobami naczyniowymi. Eksperymenty przeprowadzono na szczurach, którym podano glutaminę lub placebo. Wyniki pokazały, że glutamina wzmacnia obronę antyoksydacyjną podczas niedokrwienia i reperfuzji wątroby.

Ekstrakt z zielonej herbaty jest skuteczny przeciwko zwłóknieniu wątroby

Polifenol epigallokatechin-3-galusan zielonej herbaty hamuje uszkodzenia oksydacyjne i zapobiegawcze w przypadku zwłóknienia wątroby wywołanego tetrachlorkiem węgla.

W badaniu tym zbadano wpływ ekstraktu zielonej herbaty z galusanu epigallokatechiny (EGCG) na zwłóknienie wątroby (rozwój tkanki bliznowatej w wątrobie). Eksperymenty przeprowadzono na szczurach. Wyniki wykazały, że podawanie EGCG może być użyteczne w leczeniu i zapobieganiu zwłóknienia wątroby.

Witaminy C i E wspomagają przeciwutleniacze w wątrobie

Wpływ suplementacji witaminą E i C na aktywność enzymów przeciwutleniających w wątrobie i mięśniach szczurów.

W badaniu tym przeanalizowano wpływ suplementacji witamin na obronę przeciwutleniającą wątroby, tj. jej zdolność do usuwania wolnych rodników, które powodują uszkodzenia komórkowe. Eksperymenty przeprowadzono na szczurach, którym podawano witaminę C i witaminę E przez 28 dni. Wyniki pokazały, że suplementy witaminowe zwiększają odporność antyoksydacyjną wątroby, zmniejszając tym samym ryzyko chorób przewlekłych.

Suplementacja mikroskładników odżywczych zapobiega uszkodzeniom wątroby

Połączenie selenu i trzech naturalnie występujących antyoksydantów zapobiega uszkodzeniom wątroby.

W badaniu tym badano rolę mikroelementów, takich jak selen, witamina C (kwas askorbinowy), beta-karoten i alfa-tokoferol (witamina E), w uszkodzeniu wątroby. Eksperymenty przeprowadzono na szczurach. Wyniki sugerują, że suplementacja mikroelementami zapobiega rozwojowi uszkodzenia wątroby.

Korzystny wpływ suplementowanych olejów na choroby wątroby

Choroba wątroby wywołana tetrachlorkiem węgla u szczurów: potencjalny wpływ olejków uzupełnionych witaminami E i C.

W badaniu oceniano wpływ olejów roślinnych (oliwy z oliwek, oleju kukurydzianego i oleju lnianego) uzupełnionych witaminami na choroby wątroby. Eksperymenty przeprowadzono na szczurach, którym podano oleje z witaminami C i E. Wyniki pokazały, że suplementowane oleje miały korzystny wpływ na chorobę wątroby, tj. przez obniżenie poziomu cholesterolu.

Pacjenci z rakiem wątroby korzystają z suplementacji witaminą B.

Niedobór witamin z grupy B i obniżony stan przeciwutleniający u pacjentów z rakiem wątroby.

W badaniu tym zbadano związek między poziomami witamin z grupy B we krwi a stresem oksydacyjnym, u osób chorych na raka wątroby. W tym celu przeanalizowano krew 40 pacjentów. Wyniki badania wskazują, że uzupełnianie witamin z grupy B jest korzystne u pacjentów z rakiem wątroby.

Suplementacja witaminą C chroni przed chorobami wątroby

Suplementacja kwasem askorbinowym ma działanie cytoprotekcyjne na wtórną marskość żółciową: badanie eksperymentalne na młodych szczurach.

W badaniu oceniano wpływ witaminy C (kwasu askorbinowego) na wtórną marskość żółciową, poważną chorobę wątroby. Eksperymenty przeprowadzono przy użyciu 40 szczurów. Wyniki pokazały, że suplementacja witaminy C wywiera ochronny wpływ na wtórną marskość żółciową.

Działanie ochronne betainy na choroby wątroby

Łagodzenie ostrego uszkodzenia wątroby wywołanego etanolem przez suplementację betainą.

Niniejsze badanie dotyczyło wpływu naturalnego związku betainy na rozwój chorób wątroby. Doświadczenia przeprowadzono na myszach, którym podawano betainę w wodzie do picia przez 2 tygodnie. Wyniki sugerują, że betaina może chronić przed chorobami wątroby.

Mikroskładniki odżywcze chronią przed uszkodzeniem wątroby

Mieszanina składników odżywczych tłumi indukowaną tetrachlorkiem węgla ostrą toksyczność wątrobową u myszy.

W badaniu oceniono wpływ mieszaniny składników odżywczych na uszkodzenie wątroby. Mieszanka składników odżywczych zawierała mikroelementy, takie jak lizyna, prolina, witamina C i ekstrakt z zielonej herbaty. Przez 2 tygodnie myszom podawano regularną dietę uzupełnioną mikroelementami. Wyniki pokazały, że mieszanina składników odżywczych jest przydatna w zapobieganiu uszkodzeniom wątroby.

Więcej informacji na temat zwalczania nowotworów znajdziesz tutaj.

Źródło: http://www.healthlibrary.info/en/i-was-diagnosed-with/liver-disease

Zapisz się do naszego newslettera

Poniżej wysokiej jakości naturalne produkty, wspomagające funkcję wątroby. Badania są podstawą opracowywania formuł produktów dr Ratha i ich jakości.

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Mikroelementy zmniejszają uszkodzenia wątroby spowodowane lekami przeciwbólowymi | Medycyna Komórkowa
3 miesięcy temu

[…] Polecam również artykuł “Choroby wątroby – wyniki badań naukowych.” […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x