Menu

Cudowny ostropest plamisty

14 grudnia, 2023 - Wątroba
Cudowny ostropest plamisty

Ostropest plamisty już od tysięcy lat jest wykorzystywany jako zioło wspierające pracę wątroby, nerek oraz woreczka żółciowego. Zawiera on flawonoid o nazwie sylimaryna, któremu zawdzięcza swoje liczne właściwości zdrowotne, takie jak ochronne działanie na wątrobę, działanie antyoksydacyjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne.

W naturalnym stanie występował pierwotnie w rejonie Morza Śródziemnego, lecz obecnie można spotkać go na całym świecie, gdzie często uważany jest za chwast, pomimo jego leczniczego potencjału. Kiedy zmiażdży się liście ostropestu, wydzielają one sok przypominający mleko.

Sylimaryna, aktywny składnik ostropestu to w rzeczywistości grupa substancji (silibiyna, silidianyna i silicristyna), które wspólnie zapewniają liczne korzyści zdrowotne. Dlaczego sylimaryna tak skutecznie chroni wątrobę?

Na początek, sylimaryna chroni przed włóknieniem, co oznacza że nie dopuszcza do tworzenia się zgrubień i blizn, a ponadto działa jak “czynnik blokujący toksyny” poprzez hamowanie wiązania toksyn w receptorach komórek wątroby.

Sylimaryna jest wykorzystywana nie tylko do leczenia schorzeń wątroby wywołanych alkoholem, ostrego i chronicznego wirusowego zapalenia wątroby oraz chorób wątroby wywołanych toksynami, lecz jak wykazują badania na zwierzętach, redukuje także uszkodzenia wątroby wywołane przez liczne leki i toksyny, takie jak:

Acetamiofen (Paracetamol)Czterochlorek węgla (substancja potencjalnie rakotwórcza w materiałach budowniczych i środkach czyszczących)Promieniowanie
Nadmiar żelazaFenylohydrazyna (trująca ciesz)Alkohol
Muchomor sromotnikowy (“śmiertelnie” trujący grzyb)ChemioterapiaLeki psychotropowe

Ostropest plamisty hamuje zapalenie komórek w dwufazowym procesie

Przeciwzapalne właściwości ostropestu plamistego są niezwykle potężne, a ostatnie badania wykazują, że częściowo dzieje się tak w wyniku dwufazowego procesu, podobnego do tego wykorzystywanego przez inne związki naturalne takie jak kurkumina (składnik kurkumy) oraz EGCG (galusan epigallokatechiny będący składnikiem zielonej herbaty).

Badanie wykazało, że pierwsza faza reakcji komórek na sylimarynę polega na szybkim wzroście ekspresji genów związanych z stresem komórkowym, szczególnie stresu siateczki śródplazmatycznej (ER). W ciężkich przypadkach taki stres może prowadzić do śmierci komórki, co w niektórych przypadkach może być korzystne (na przykład w przypadku raka).

Druga faza polega na dłuższym tłumieniu ekspresji genów związanej z zapaleniem. Wraz z hamowaniem szlaków sygnalizacji zapalenia, sylimaryna ponadto:

  • Aktywuje kinazę białkową aktywowaną AMP (AMPK): AMPK jest enzymem w komórkach ludzkiego organizmu. Czasem jest nazywany „przełącznikiem metabolizmu” ponieważ odgrywa ważną rolę w regulowaniu metabolizmu. Według Natural Medicine Journal:

“AMPK wywołuje kaskadę procesów wewnątrz komórek, które biorą udział w utrzymaniu homeostazy energetycznej … AMPK reguluje szereg procesów biologicznych, które normalizują zaburzenia równowagi lipidowej, glukozowej i energetycznej.

Zespół metaboliczny (MetS) występuje, gdy szlaki regulowane przez AMPK zostają wyłączone, powodując zespół objawów chorobowych, które obejmują hiperglikemię, cukrzycę, zaburzenia lipidowe i zaburzenia równowagi energetycznej.

… AMPK pomaga koordynować reakcję na te stresory, poprzez angażowanie energii w naprawę komórek, utrzymanie lub powrót do homeostazy oraz zwiększenie szans na przeżycie organizmu.

Hormony leptyna i adiponektyna aktywują AMPK. Innymi słowy, uaktywnienie AMPK może powodować takie same korzyści, jak aktywność fizyczna, dieta i utrata wagi – czyli elementy stylu życia uznawane za korzystne w leczeniu wielu chorób”

  • Hamuje ssaczy cel rapamycyny (mTOR): Jest to prawdopodobnie korzystne, ponieważ gdy aktywowany jest szlak mTOR, może to zwiększać ryzyko raka. Jest to stary szlak, ale stosunkowo niedawno został on doceniony, a znany jest od niecałych 20 lat.

Jest wielce prawdopodobne, że Twój lekarz nigdy nie uczył się o tym w szkole medycznej i nawet nie zdaje sobie sprawy z tych faktów. Obecnie wiele nowych leków przeciwnowotworowych wykorzystuje tę nową wiedzę. Leki wykorzystujące ten szlak podane zwierzętom radykalne przedłużały ich długość życia.

Oprócz wątroby: na co jeszcze wpływa ostropest plamisty?

Ostropest plamisty zawiera sylimarynę i sililinę – przeciwutleniacze, które pomagają chronić wątrobę przed toksynami, zawartymi na przykład w alkoholu. Stwierdzono, że sylimaryna nie tylko zwiększa poziom glutationu (silnego przeciwutleniacza, który ma decydujące znaczenie dla detoksykacji wątroby), ale również pomaga regenerować komórki wątroby.

Jednak uważanie ostropestu plamistego wyłącznie za zioło na wątrobę byłoby błędne, ponieważ zioło to ma wiele dodatkowych korzyści zdrowotnych. Wśród nich jest potencjalne działanie przeciwrakowe. Jak twierdzi American Botanical Council (ABC):

“Wiele badań, zarówno in vitro jak i in vivo wykazuje, że ostropest plamisty jest potencjalnie korzystny w leczeniu lub zapobieganiu różnym nowotworom: powstrzymuje rozwój komórek rakowych gruczołu krokowego i zwiększa apoptozę (zaprogramowaną śmierć komórek); hamuje wzrost i stymuluje regresję nowotworów skóry, kiedy stosowany jest miejscowo;

… [I] Hamuje rozwój raka płaskonabłonkowego języka; zmniejsza częstość występowania nowotworów pęcherza moczowego; hamuje rozwój i syntezę DNA w komórkach nowotworowych piersi i raka szyjki macicy; zmniejsza częstotliwość występowania gruczolakoraków jelita grubego wywołanych przez leki i hamuje proliferację w komórkach białaczki.

Sylibina może być użyteczna w leczeniu raka gruczołu krokowego opornego na leczenie hormonalne i może zwiększać skuteczność chemioterapii opartej na czynniku martwicy nowotworu alfa (TNF). Wykazuje podobne silne działanie chroniące wątrobę w chemio- i radioterapiach, jak również działanie ochronne przed rakiem oskrzeli, zwłaszcza w przypadku raków odpornych na leki.

…Pacjenci z przerzutami nowotworów do mózgu, którym podawano ostropest plamisty i kwasy tłuszczowe omega-3 przed naświetlaniami mieli lepsze rokowania na czas przeżycia i doświadczali mniej skutków ubocznych.

Autorzy sugerują, w oparciu o liczne badania farmakologiczne, że stosowana zewnętrznie sylimaryna mogłaby być korzystnym dodatkiem do filtrów przeciwsłonecznych działającymi ochronnie przed nowotworami skóry wywołanymi promieniowaniem ultrafioletowym B.

Naukowcy zalecają, aby lekarze dodawali standardowe produkty z ostropestu plamistego do planu leczenia raka, zwłaszcza w przypadku pacjentów z uszkodzeniami wątroby lub nerek w wyniku leczenia alopatycznego.”

4 dodatkowe korzyści ostropestu plamistego

Oprócz korzystnego działania na wątrobę i ochronę przed rakiem, ostropest plamisty może być również skutecznym środkiem dla:

  1. Nerek: Skuteczność ostropestu plamistego stosowanego dla ochrony nerek jest “bardzo podobna do jego skuteczności dla ochrony wątroby”. Zioło to stymuluje regenerację komórek nerek i może okazać się skuteczne w przypadku pacjentów potrzebujących dializy.
  2. Serca: Ostropest plamisty podnosi poziom dobrego cholesterolu HDL i obniża ryzyko arteriosklerozy. Sylimaryna pomaga także obniżać ciśnienie krwi.
  3. Diabetyków: U osób z cukrzycą, które przyjmowały sylimarynę przez okres czterech miesięcy zaobserwowano znaczną poprawę profilu glikemicznego, między innymi znaczny spadek stężenia hemoglobiny glikowanej (HbA1c – pomiar średniego poziomu cukru przez ostatnie trzy miesiące), obniżenie poziomu glukozy na czczo, ogólnego cholesterolu, cholesterolu LDL i trójglicerydów w porównaniu do osób przyjmujących placebo.
  4. Mózgu: Ostropest plamisty wykazuje właściwości neuroprotekcyjne, a wczesne badania wykazały, że może być on korzystny dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym i chorobą Parkinsona. Badania na zwierzętach wykazały także, że sylimaryna może powstrzymywać formowanie się białka amyloidu beta (toksyczne białko kojarzone z chorobą Alzheimera), a tym samym może być korzystna dla pacjentów z chorobą Alzheimera.

Poza jego wyjątkowymi właściwościami leczniczymi, ostropest plamisty jest środkiem bardzo bezpiecznym i wywołującym niewiele skutków ubocznych: Jak twierdzi ABC:

“Ogólnie rzecz biorąc, ostropest plamisty można uznać za bezpieczne i dobrze tolerowane zioło wywołujące nieliczne skutki uboczne, na poziomie podobnym do placebo.

Chociaż badania krótkoterminowych efektów przyjmowania doustnie wyskokach dawek sylimaryny były wykonywane na osobach zdrowych, to wydaje się jasne, że w pewnych określonych warunkach w dostępnych badaniach, ostropest plamisty jest całkowicie bezpieczny… Standardowa forma tego środka zawierająca 70-80% sylimaryny podawana w dawkach 420 ml dziennie była bezpieczna do 41 miesięcy stosowania i nie zgłaszano żadnych gwałtowanych reakcji na ten środek.

Większość zgłaszanych skutków ubocznych nie była związana z tym produktem lub była trudna do wyodrębnienia od towarzyszących chorób.

Niepożądane reakcje związane z doustnym przyjmowaniem ostropestu plamistego są rzadkie i obejmują problemy żołądkowo-jelitowe… Przy dawkach większych niż 1,5 grama dziennie możliwy jest efekt przeczyszczający w wyniku zwiększonego wydzielania i przepływu żółci. Zgłaszano także łagodne i mało dotkliwe reakcje alergiczne.”

Jeśli masz obawy związane ze zdrowiem Twojej wątroby lub nerek lub jesteś zainteresowany potencjalnymi właściwościami sylimaryny jako środka przeciwrakowego, przeciwcukrzycowego lub chroniącego serce, to warto rozważyć przyjmowanie wysokiej jakości suplementów z ostropestu plamistego. Sylimaryna znajduje się też w takich naturalnych produktach pokarmowych jak karczochy, kurkuma, kolendra, lecz ostropest plamisty jest jej najbogatszym znanym źródłem.

Zanim zaczniesz samodzielnie hodować ostropest plamisty

Zanim zaczniesz rozważać hodowlę ostropestu plamistego we własnym ogrodzie, pamiętaj o jednej rzeczy: jest to bardzo szybko rozprzestrzeniający się chwast, który może szybko opanować nie tylko Twój własny ogród, lecz także trawniki sąsiadów. Ostropest plamisty jest też toksyczny dla zwierząt, więc jeśli masz zwierzęta biegające wolno po podwórku, powinieneś powstrzymać się od hodowania tego zioła na swojej działce.

Ostropest plamisty rośnie bez problemu na każdym rodzaju gleby, nawet jeśli jest ona złej jakości. Roślinę należy wysiewać na głębokość co najmniej jednego centymetra, zaraz po ostatnich przymrozkach. Idealnym miejscem jest teren dobrze nasłoneczniony. Kiedy zauważysz, że kwiaty zaczynają wysychać i zaczyna formować się biały puch (podobnie jak na mniszku), zioło można zbierać.

Jak przechowywać ostropest plamisty

Najlepiej jest zebrać główki kwiatów do papierowej torby i przechowywać je w suchym miejscu. Dzięki temu dobrze wyschną. Kiedy masz już pewność, że są w pełni wysuszone, uderz w torbę kilkakrotnie, dzięki czemu nasiona odpadną od kwiatów. Nasiona należy zamknąć w szczelnym suchym pojemniku. Wyjmij je dopiero, gdy będziesz chciał ich użyć.

Przepisy z ostropestem: jak wprowadzać zioło do diety

Jest wiele sposobów na wprowadzenie ostropestu plamistego do diety. Sproszkowane nasiona można dodawać do sałatek albo przecierów i soków warzywnych. Można także dodawać łodygi, kwiaty, liście i korzenie do sałatek, dań surowych lub gotowanych. Z ostropestu plamistego można także zaparzać herbatkę ziołową. W niektórych sklepach ziołowych można kupić gotową herbatkę z ostropestu, lecz można również przygotować ją samodzielnie z nasion i liści. A oto przepis wart wypróbowania:

Herbatka z ostropestu plamistego

  • Suszone nasiona i liście ostropestu plamistego
  • Wrząca woda
  • Surowy miód (niekoniecznie)

Sposób przygotowania

  1. Zmiażdż nasiona i liście ostropestu i umieść je w muślinowej torebce.
  2. Zalej torebkę wrzącą wodą i zaparzaj przez około pięć minut.
  3. Dodaj łyżeczkę surowego miodu dla smaku.

Źródło: https://polish.mercola.com/sites/articles/archive/2017/10/23/zalety-ostropestu-plamistego.aspx

Print Friendly, PDF & Email
Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x