Menu

Badanie dotyczące diety ketogenicznej potwierdza jej ogromne działanie przeciwzapalne

28 września, 2024 - Dieta ketogeniczna
Badanie dotyczące diety ketogenicznej potwierdza jej ogromne działanie przeciwzapalne

Nowe badania wskazują na skuteczność diety ketogenicznej w zwalczaniu zapalenia mózgu — tego samego rodzaju, co w epilepsji i innych zaburzeniach neurologicznych. Dieta ketogeniczna jest bogata w korzystne dla zdrowia tłuszcze i charakteryzuje się wyjątkowo niską zawartością węglowodanów netto.

Grupa naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (UCSF) odkryła, że przestrzeganie diety ketogenicznej może być molekularnym kluczem do zahamowania rozwoju zapalenia mózgu, szczególnie po udarze lub urazie mózgu.

Starszy autor badania, profesor Raymond Swanson z Wydziału Neurologii na UCSF i szef Działu Neurologii w San Francisco Veterans Affairs Medical Center, powiedział, że tłumienie pourazowego stanu zapalnego w mózgu było impulsem do przeprowadzenia badania, ponieważ stan ten jest kluczową kwestią w dziedzinie neurologii.

Naukowcy uważają, że odkryli mechanizm wyjaśniający, dlaczego dieta ketogeniczna jest tak skuteczna w zmniejszaniu stanu zapalnego mózgu – nawet posuwając się do sugestii, że pewnego dnia możliwe będzie uzyskanie niektórych korzyści bez zmiany diety.

Według Medical Xpress, najważniejsze odkrycie opublikowane w czasopiśmie Nature Communications dotyczyło „zidentyfikowania kluczowego białka, które łączy dietę z genami prozapalnymi, które jeśli zostaną zablokowane, mogą odpowiadać za przeciwzapalne działanie diety ketogenicznej”.

Profesor Swanson uważa, że dieta ketogeniczna może być dla niektórych osób trudna do przestrzegania, zwłaszcza gdy ktoś jest bardzo chory, więc fakt, że możliwe jest osiągnięcie niektórych korzystnych efektów zdrowotnych bez niej jest szczególnie ekscytujący. Biorąc to pod uwagę, możesz już teraz uzyskać korzyści zdrowotne odpowiednio zmieniając dietę, co przyniesie korzyści dla całego ciała, ogólnego stanu zdrowia i długości życia.

Zalety diety ketogenicznej o niskiej zawartości węglowodanów

Stosowanie diety ketogenicznej bogatej w zdrowe tłuszcze oraz charakteryzującej się niską zawartością węglowodanów netto oznacza, że dosłownie zmienia się sposób, w jaki organizm zużywa energię. Dieta ketogeniczna przestawi organizm ze spalania węglowodanów na spalanie tłuszczu jako głównego źródła paliwa.

Kiedy organizm człowieka jest w stanie spalać tłuszcz jako paliwo, wątroba wytwarza ketony, które są spalane wydajniej niż węglowodany, dzięki czemu powstaje znacznie mniej reaktywnych form tlenu i drugorzędowych wolnych rodników, które mogą uszkadzać błony komórkowe i mitochondrialne, białka i DNA.

Stwierdzono, że zwierzęta (szczury) użyte w badaniu doświadczyły zmniejszenia stanów zapalnych, gdy naukowcy zastosowali cząsteczkę zwaną 2-deoksyglukozą (czyli 2DG) do zablokowania metabolizmu glukozy i wywołania stanu ketogenicznego – podobnego do tego, który powstaje w wyniku stosowania diety ketogenicznej.

Kluczowa cząsteczka dla metabolizmu glukozy: 2DG

Do wytworzenia stanu ketogennego poprzez blokowanie metabolizmu glukozy, naukowcy wykorzystali cząsteczkę 2DG. Dokonano tego zarówno w badaniach na szczurach, jak i na kontrolowanych laboratoryjnych liniach komórkowych, powodując spadek stanu zapalnego do „prawie kontrolowanych poziomów” – wyjaśnił profesor Swanson, dodając:

„Najbardziej zaskoczyła mnie wielkość tego efektu, chociaż myślałem, że diety ketogeniczne mogą trochę pomóc. Jednak kiedy uzyskaliśmy te duże efekty dzięki 2DG, pomyślałem – to jest naprawdę coś.

Ponadto zespół odkrył, że zmniejszony metabolizm glukozy obniżył kluczowy barometr metabolizmu energii – stosunek NADH/NAD+ – co z kolei doprowadziło do aktywacji białka CtBP, które hamuje aktywność genów prozapalnych”.

W tym, co później nazwano „sprytnym eksperymentem”, naukowcy zaprojektowali własną cząsteczkę peptydową, aby zablokować zdolność białka CtBP do dezaktywacji, co spowodowało zahamowanie aktywności genów prozapalnych. W ten sposób uzyskano stan podobny do efektu diety ketogenicznej. Peptydy to niewielkie białka, które nie są używane jako leki, ponieważ są uważane za niestabilne, organizm często wytwarza przeciwko nim przeciwciała, a ponadto są drogie.

Profesor Swanson wyjaśnił również, że inne cząsteczki działające w podobny sposób również mogą powodować efekty, takie jak dieta ketogeniczna, bez konieczności wprowadzania ekstremalnych zmian w diecie.

Uważa się, że poza zmniejszeniem stanu zapalnego mózgu, tego typu cząsteczki mogą znaleźć zastosowanie u diabetyków, u których obserwuje się podwyższony poziom glukozy oraz często miażdżycę lub stwardnienie tętnic. Ten stan jest spowodowany nagromadzeniem się blaszki miażdżycowej blokującej tętnice, której opisany efekt zwalczania zapalenia może zapobiec lub przynajmniej zmniejszyć.

Jest prawdopodobne, że pojawi się znacznie więcej badań podkreślających głębokie korzyści zdrowotne diety ketogenicznej; to tylko początek. I jak wspomniano, nie musisz czekać na pojawienie się nowego leku, który naśladuje efekty diety ketogenicznej (jeśli to w ogóle możliwe, to się okaże) — możesz już teraz doświadczyć korzyści, po prostu zmieniając swoją dietę.

Dieta ketogeniczna zmniejsza przewlekły ból

Ogólnoustrojowy stan zapalny o niskim nasileniu odgrywa główną rolę w powstawaniu przewlekłego bólu, dlatego udowodnione działanie przeciwzapalne diety ketogenicznej, może pomóc go zmniejszyć. Według Pain Science: „Przewlekłe stany zapalne niskiego stopnia są coraz częściej postrzegane jako część innych schorzeń ortopedycznych, takich jak: zapalenie kości i stawów — kiedyś uważane za problem wywołany zużyciem stawów (w przeciwieństwie do znacznie bardziej jawnego i „zapalnego” reumatoidalnego zapalenia stawów)”.

Przewlekły stan zapalny, który może być wynikiem złej diety, stresu, narażenia na toksyny środowiskowe i wielu innych czynników, może po cichu uszkadzać tkanki przez dłuższy czas. Ten proces może trwać latami bez widocznych objawów, aż nagle pojawi się choroba lub przewlekły ból. Coraz więcej badań sugeruje jednak, że przestrzeganie diety ketogenicznej może przynieść korzyści również w tym przypadku.

Jak wyjaśniono w jednym z badań, istnieje powód, by sądzić, że dieta ketogeniczna może być korzystna w łagodzeniu wielu rodzajów bólu, w tym bólu neuropatycznego, bólu zapalnego, a nawet bólu termicznego. Naukowcy wyjaśnili:

„W porównaniu z metabolizmem glukozy, metabolizm ketonowy wytwarza mniej reaktywnych form tlenu – które przyczyniają się do rozwoju stanu zapalnego… dowody wskazują, że dieta ketogeniczna może zmniejszać stan zapalny, a zatem może być pomocna w łagodzeniu bólu związanego ze stanem zapalnym”.

Zwrócono również uwagę, że dieta ketogeniczna może łagodzić ból za pomocą kilku mechanizmów, podobnych do sposobów, w jakie pomaga w epilepsji. „Uważa się, że przewlekły ból (podobnie jak epilepsja) wiąże się ze zwiększoną pobudliwością neuronów; w przypadku bólu może to obejmować neurony obwodowe i/lub centralne. W związku z tym istnieje pewne podobieństwo podstawowych mechanizmów” – zauważyli badacze.

Zasugerowano również, że dieta ketogeniczna może wzmocnić sygnalizację neuromodulatora adenozyny, która ma działanie łagodzące ból. Naukowcy dodali, że przewlekły ból jest poważnym problemem zdrowia publicznego, na leczenie którego przeznacza się około jednej piątej całkowitych wydatków na opiekę zdrowotną w danym kraju, a jednocześnie jest trzykrotnie droższe od leczenia wszystkich rodzajów nowotworów łącznie.

Stan zapalny: czy dieta ketogeniczna może spowolnić starzenie się?

Kanadyjski autor Paul Ingraham dokonał interesującej obserwacji, że „starzenie się jest związane ze stanem zapalnym”. Przytacza termin „stan zapalny”, aby opisać, że starzenie się człowieka charakteryzuje się przewlekłym stanem zapalnym o niskim stopniu nasilenia:

„Samo starzenie się wydaje się być stanem zapalnym, bez względu na to, jak bardzo jesteś wysportowany, szczupły i spokojny… Przewlekłe i rozległe stany zapalne mogą być równoznaczne z przedwczesnym starzeniem się… na co prawdopodobnie mają wpływ zarówno geny, jak i styl życia. Rzeczy, które są niezdrowe (palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, stres, brak snu) nie tyle powodują, że czujesz się staro, ale dosłownie starzejesz się”.

Jeśli samo starzenie się, wraz z chorobami związanymi z wiekiem, wiąże się z przewlekłym stanem zapalnym, a dieta ketogeniczna ma działanie przeciwzapalne, może pomóc zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się, a nawet spowolnić proces starzenia. Rzeczywiście, dość spójny efekt obserwowany u osób na diecie ketogenicznej polega na tym, że poziom leucyny i innych ważnych białek strukturalnych we krwi wzrasta, umożliwiając tym białkom pełnienie wielu ważnych funkcji sygnalizacyjnych.

Ketony naśladują również przedłużające życie właściwości ograniczenia kalorii (postu), co obejmuje poprawę metabolizmu glukozy; zmniejszenie stanu zapalnego; usuwanie nieprawidłowo działających komórek odpornościowych; zmniejszenie poziomu IGF-1 – cząsteczki regulującej ścieżki i geny wzrostu, będącej jednocześnie czynnikiem odgrywającym kluczową rolę w przyspieszonym starzeniu; regeneracja i odmłodzenie komórkowe/wewnątrzkomórkowe (autofagia i mitofagia).

Korzyści z wdrożenia diety ketogenicznej

Jeśli chodzi o mnogość korzyści zdrowotnych wynikających z diety ketogenicznej, jedną z najważniejszych jest jej wpływ na tłumienie stanów zapalnych, co wykazano w licznych badaniach. Stwierdzono również, że przynosi to korzyści w zapobieganiu i leczeniu niealkoholowej choroby wątroby i padaczki, co prawdopodobnie wynika z „obniżenia poziomów krążących we krwi długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych n-3 (PUFA) i kwasu arachidonowego”.

Poza tym utrzymanie ketozy odżywczej może przynieść korzyści zdrowotne w chorobach takich jak: otyłość, cukrzyca, nowotwory, epilepsja, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, ALS, stwardnienie rozsiane, autyzm, migrena, urazowe uszkodzenia mózgu, zespół policystycznych jajników.

Przytoczone badanie powinno pomóc w lepszym zrozumieniu znaczenia diety ketogenicznej poprzez odkrycie jednego z mechanizmów stojących za tego typu podejściem żywieniowym.

W badaniu z 2015 r. również podkreślono przeciwzapalne działanie ketozy. Klasyczne przykłady działania tej diety można zaobserwować na całym świecie. Jedną z grup, które stosują podstawową dietę ketogeniczną, są Innuici mieszkający na obszarach Alaski, Kanady i Grenlandii, którzy są znani z niskiego wskaźnika zachorowań. Kolejnym przykładem jest antropolog Vilhjalmur Stefansson, którego dieta przez cały rok składała się wyłącznie z mięsa (w tym ryb), nie obejmowała węglowodanów i warzyw, a pomimo to uzyskane efekty były korzystne.

Oprócz korzyści przeciwzapalnych i działania przeciwdrgawkowego, dieta ketogeniczna przynosi następujące korzyści:

  • Zmniejsza uczucie głodu;
  • Poprawia funkcje poznawcze u osób z zaburzeniami poznawczymi;
  • Zmniejsza ryzyko nowotworów;
  • Ułatwia utratę wagi;
  • Zwiększa długość życia i jasność umysłu.

Stosowanie diety ketogenicznej w celu poprawy zdrowia

Stosowanie diety ketogenicznej nie musi być skomplikowane ani bolesne. Moja książka pt. „Fat for fuel” przedstawia kompletny program Mitochondrialnej Terapii Metabolicznej (MMT), uzupełniony o kurs online stworzony we współpracy z dietetykiem Miriam Kalamian, która specjalizuje się w ketozie odżywczej.

Kurs, który składa się z siedmiu kompleksowych lekcji, przedstawia kluczowe strategie do walki z chorobami przewlekłymi, optymalizacji zdrowia i zwiększenia długości życia. Jeśli Ty lub ktoś, kogo kochasz, zmaga się z chorobą nowotworową, dieta ketogeniczna może wzmocnić leczenie onkologiczne.

Dieta MMT jest cyklicznie ukierunkowaną dietą ketogeniczną, o wysokiej zawartości zdrowych tłuszczów i błonnika, o niskiej ilości węglowodanów netto oraz umiarkowanej zawartości białka. Cykliczność jest ważna, ponieważ długotrwała i ciągła ketoza może osłabić zdrowie.

Jednym z głównych powodów wchodzenia i wychodzenia z ketozy jest to, że „magia metaboliczna” w mitochondriach występuje w fazie ponownego odżywiania, a nie w fazie głodu.

W idealnym przypadku, po osiągnięciu stanu ketozy odżywczej należy przywrócić ilość zdrowych węglowodanów w diecie do około 100 do 150 gramów przez kilka dni w tygodniu, zwłaszcza w dni, w które wykonujesz trening siłowy. MMT przynosi naprawdę wiele ważnych korzyści zdrowotnych i może być rozwiązaniem, którego szukałeś, jeśli zmagasz się z nadwagą lub z jakąkolwiek chorobą przewlekłą.

Stan zapalny może przypominać, że wraz z wiekiem należy poważnie zastanowić się nad wdrożeniem diety ketogenicznej, regularnych treningów, a także codziennej ogólnej aktywności fizycznej, ponieważ wszystkie te sposoby łagodzą ból i zmniejszają związane z nim stany zapalne.

Alternatywą jest przyjmowanie leków, które nie niwelują przyczyny bólu i stanów zapalnych, a zwiększają uzależnienie od farmakoterapii, co dodatkowo wszystko pogarsza!

Źródło: https://polish.mercola.com/sites/articles/archive/2021/07/27/przeciwzapalne-dzialanie-diety-ketogenicznej.aspx

Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x