Menu

Badanie: Właściciele pojazdów elektrycznych mają WIĘKSZE ŚLADY WĘGLOWE niż właściciele tradycyjnych samochodów

17 października, 2024 - Dwutlenek węgla
Badanie: Właściciele pojazdów elektrycznych mają WIĘKSZE ŚLADY WĘGLOWE niż właściciele tradycyjnych samochodów

Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Turku w Finlandii wykazały, że przeciętni właściciele pojazdów elektrycznych (EV) mają większy ślad węglowy niż właściciele pojazdów z silnikiem spalinowym (ICEV).
W ramach fińskiego badania przeprowadzono ankietę wśród prawie 4000 Finów na temat posiadania samochodu, warunków mieszkaniowych, transportu i stylu życia w celu obliczenia emisji dwutlenku węgla i stwierdzono, że kierowcy pojazdów elektrycznych generują średnio 8,66 tony dwutlenku węgla (CO2) rocznie w porównaniu z właścicielami pojazdów spalinowych, którzy wytwarzają tylko 8,05 tony.

Co ciekawe, badanie ujawniło dwie odrębne grupy właścicieli pojazdów elektrycznych: tych, którzy koncentrują się na ekonomii i niezawodności swoich samochodów oraz tych, dla których priorytetem są osiągi. Świadomi ekologicznie kierowcy z pierwszej grupy generują tylko 7,59 tony CO2 rocznie. Jednak osoby z grupy skoncentrowanej na osiągach generują średnio 10,25 ton CO2 rocznie, czyli prawie dwukrotnie więcej niż właściciele samochodów innych niż elektryczne, którzy generują około 5,75 ton rocznie.

Badanie przypisuje te wysokie poziomy emisji luksusowemu i konsumpcyjnemu stylowi życia bogatszych właścicieli pojazdów elektrycznych.

Badanie sugeruje, że dochód jest jednym z najsilniejszych predyktorów śladu węglowego. Wyższe dochody zazwyczaj prowadzą do większych domów, częstszych podróży i większej konsumpcji – czynników, które znacznie zwiększają ogólny wkład danej osoby w zmiany klimatyczne. Prawie jedna czwarta wszystkich gospodarstw domowych posiadających pojazdy elektryczne w badaniu miała miesięczny dochód przekraczający 6 250 GBP (8 201 USD), podczas gdy średni dochód gospodarstwa domowego w Wielkiej Brytanii wynosi zaledwie 2 875 GBP (3 772 USD).

Ponadto właściciele pojazdów elektrycznych posiadali zazwyczaj więcej pojazdów i zgłaszali znacznie większe odległości jazdy w porównaniu do osób posiadających pojazdy z silnikami benzynowymi lub wysokoprężnymi. Średnio użytkownicy pojazdów elektrycznych przejeżdżali rocznie 18 640 mil (30 000 km) – ponad dwa razy więcej niż kierowcy pojazdów innych niż elektryczne.

Raport Oxfam 2020: Najbogatsze 10% światowej populacji odpowiada za ponad połowę emisji

To nowe badanie zostało poparte raportem Oxfam z 2020 r. zatytułowanym “Confronting Carbon Inequality”, który ujawnił, że najbogatszy jeden procent światowej populacji był odpowiedzialny za ponad dwukrotnie większe zanieczyszczenie węglem niż najbiedniejsze 50 procent w latach 1990-2015.

W raporcie, przeprowadzonym we współpracy ze Sztokholmskim Instytutem Środowiska, przeanalizowano emisje dwutlenku węgla związane z różnymi grupami dochodowymi w ciągu 25 lat charakteryzujących się szybkim wzrostem emisji.

Zgodnie z wynikami, najbogatsze 10 procent odpowiadało za 52 procent emisji w latach 1990-2015, a najwyższy jeden procent przyczynił się do 15 procent. Liczba ta przewyższa całkowitą emisję wszystkich obywateli Unii Europejskiej i jest ponad dwukrotnie wyższa niż w przypadku najbiedniejszej połowy ludzkości, która była odpowiedzialna za zaledwie siedem procent.

“Nadmierna konsumpcja bogatej mniejszości napędza kryzys klimatyczny, ale to biedne społeczności i młodzi ludzie płacą za to cenę. Taka skrajna nierówność emisji dwutlenku węgla jest bezpośrednią konsekwencją trwającego od dziesięcioleci dążenia naszego rządu do rażąco nierównego i wysokoemisyjnego wzrostu gospodarczego” – powiedział Tim Gore, szef polityki klimatycznej w Oxfam i autor raportu.

Ostrzegł również przed szybkim odbiciem emisji w miarę łagodzenia blokad związanych z koronawirusem Wuhan (COVID-19), co może doprowadzić do wyczerpania globalnego budżetu węglowego do 2030 r., jeśli nierówności w emisji dwutlenku węgla pozostaną niekontrolowane.

“Zwykłe ponowne uruchomienie naszych przestarzałych, niesprawiedliwych i zanieczyszczających gospodarek sprzed COVID-19 nie jest już realną opcją. Rządy muszą wykorzystać tę okazję, aby przekształcić nasze gospodarki i zbudować lepsze jutro dla nas wszystkich. Rządy muszą ograniczyć emisje bogatych poprzez podatki i zakazy dotyczące luksusowego węgla, takiego jak SUV-y i częste loty. Dochody powinny być inwestowane w usługi publiczne i sektory niskoemisyjne, aby tworzyć miejsca pracy i pomagać w walce z ubóstwem” – powiedział Gore.

Źródło: https://www.naturalnews.com/2024-10-08-ev-owners-bigger-carbon-footprints-gas-guzzlers.html

Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x