Przełomowe badanie opublikowane w czasopiśmie The Lancet Global Health ostatecznie potwierdziło to, o czym dr Rath mówił od dziesięcioleci: miliardy ludzi na całym świecie nie otrzymują wystarczającej ilości niezbędnych składników odżywczych z codziennej diety. W badaniu, pierwszym tego rodzaju, które oszacowało niedobór składników odżywczych w skali globalnej, przeanalizowano dane ze 185 krajów w celu ustalenia, jakich witamin i minerałów najczęściej brakuje ludziom. Wyniki sugerują, że ponad 5 miliardów ludzi – około dwie trzecie światowej populacji – nie spożywa wystarczającej ilości jodu, witaminy E lub wapnia. Ponad 4 miliardy osób ma niedobory żelaza, witaminy B2, kwasu foliowego i witaminy C. Naukowcy doszli do wniosku, że większość światowej populacji ma niewystarczające spożycie mikroelementów.
W badaniu wykorzystano dane z Globalnej Bazy Diety (GDD), aby oszacować, ile każdego składnika odżywczego ludzie otrzymują w ramach swojej regularnej diety. Naukowcy skupili się na grupach subnarodowych – różnych regionach w krajach – w celu uzyskania bardziej szczegółowego zrozumienia średniego spożycia składników odżywczych. Analizując szeroki zakres czynników, takich jak wiek, płeć i wzorce żywieniowe, zespół badawczy był w stanie stworzyć kompleksową mapę spożycia składników odżywczych na całym świecie.
Aby dokonać szacunków, naukowcy wykorzystali modele matematyczne, które porównywały spożycie składników odżywczych przez ludzi ze standardowymi zalecanymi dziennymi ilościami. Uwzględnili również to, jak niektóre pokarmy mogą wpływać na wchłanianie składników odżywczych. Na przykład w badaniu uwzględniono fakt, że fityniany – występujące w żywności takiej jak zboża i rośliny strączkowe – mogą blokować wchłanianie cynku i żelaza. Z drugiej strony, spożywanie większej ilości mięsa i owoców morza może zwiększyć wchłanianie żelaza. Biorąc pod uwagę te czynniki, badanie było w stanie zapewnić jaśniejszy obraz spożycia składników odżywczych zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym.
Prawdziwie globalny problem
Badanie potwierdziło, że niedobór składników odżywczych jest prawdziwie globalnym problemem. Na przykład, naukowcy odkryli, że ponad dwie trzecie światowej populacji nie otrzymuje wystarczającej ilości jodu, witaminy E lub wapnia, podczas gdy ponad 4 miliardy ludzi nie spożywa wystarczającej ilości żelaza, witaminy B2, kwasu foliowego lub witaminy C. Witamina B1, witamina B3 i magnez wykazywały najniższy poziom niedoboru, dotykając około jednej trzeciej światowej populacji.
Stwierdzono, że niektóre regiony i populacje są bardziej dotknięte niedoborem niektórych składników odżywczych niż inne. Na przykład badanie wykazało, że niedobór wapnia jest najbardziej powszechny w Azji Południowej, Afryce Subsaharyjskiej, a także w niektórych częściach Azji Wschodniej i Pacyfiku. Młodsze osoby w wieku od 10 do 30 lat wydają się być szczególnie narażone na niedobór wapnia w tych regionach.
Z kolei kraje Ameryki Północnej i Europy miały ogólnie niższe wskaźniki niedoboru wapnia. Podobnie, podczas gdy niedobór jodu był powszechny na całym świecie, Europa i Kanada wyróżniały się znacznie niższymi wskaźnikami niedoboru tego minerału. Tymczasem kraje wyspiarskie Pacyfiku wykazały niską częstość występowania niedoboru witaminy E.
Jednym z bardziej uderzających wyników badania była różnica w niedoborach składników odżywczych między mężczyznami i kobietami. Ogólnie rzecz biorąc, na całym świecie stwierdzono, że kobiety częściej mają nieodpowiednie spożycie jodu, witaminy B12, żelaza, selenu, wapnia, witaminy B2 i kwasu foliowego. Mężczyźni, z drugiej strony, częściej mieli nieodpowiednie spożycie magnezu, witaminy B6, cynku, witaminy C, witaminy A, witaminy B1 i witaminy B3.
Jakie wnioski można wyciągnąć?
Próbując wyciągnąć wnioski z tego badania, należy pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, badacze nie wzięli pod uwagę stosowania suplementów ani spożycia wzbogaconej żywności. Oznacza to, że w krajach, w których są one powszechne, częstość występowania niedoborów składników odżywczych może nie być tak wysoka, jak się wydaje. Badanie opublikowane w 2023 r. wykazało, że 74 procent dorosłych Amerykanów przyjmuje obecnie suplementy, a 55 procent z nich kwalifikuje się jako „regularni użytkownicy”.
Po drugie jednak, co najważniejsze, istnieje coraz więcej dowodów na to, że dla większości ludzi standardowe „zalecane spożycie” (RDA) witamin i minerałów jest niewystarczające, aby zapewnić optymalne zdrowie. Odzwierciedlając to, w niedawnym przeglądzie opublikowanym w czasopiśmie Nutrients zalecono suplementację 2000 IU (50 mikrogramów) witaminy D dziennie (333 procent obecnego RDA w Stanach Zjednoczonych), aby zapobiegać i leczyć niedobór witaminy D w dorosłej populacji. Krótko mówiąc, jeśli oficjalne rządowe zalecenia dotyczące spożycia składników odżywczych są zbyt niskie – a nasza organizacja jest przekonana, że tak jest – to ogólny globalny obraz niedoboru witamin i minerałów może być jeszcze gorszy niż sugeruje badanie The Lancet Global Health.
Pomijając te ograniczenia, badanie to dostarcza ważnych dowodów na poparcie tego, co organizacje takie jak nasza mówią od lat. Zakrojone na szeroką skalę interwencje w zakresie zdrowia publicznego, takie jak programy suplementacji, fortyfikacja żywności i promowanie zdrowszej diety, będą miały kluczowe znaczenie dla sprostania wyzwaniom, które przed nami stoją. Rządy i organy ds. zdrowia na całym świecie muszą niezwłocznie rozpocząć wdrażanie tych strategii.
Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2024/09/groundbreaking-study-confirms-billions-of-people-worldwide-are-deficient-in-essential-micronutrients/
- Niedobór witaminy B12: często pomijane zagrożenie dla zdrowia
- Odzyskaj WŁASNE zdrowie: Naucz się rozpoznawać podstawowe oznaki niedoboru składników odżywczych
- Witamina C i lizyna – wymarzony zespół dla tkanki łącznej!
- Magnez i witamina K2 optymalizują suplementację witaminy D
- Przełomowe badanie potwierdza, że miliardy ludzi na całym świecie cierpią na niedobór niezbędnych mikroskładników odżywczych
- Moc witamin na Światowy Dzień Witamin: Nie zapominaj o tym, czego potrzebuje Twój organizm!
- Poznaj oznaki niedoboru witaminy B12 oraz korzyści, jakie ona daje
- W celu uzyskania optymalnego stanu zdrowia, utrzymuj witaminę D na poziomie 60 ng/ml
- Masz ochrypły głos? Możesz mieć niedobór witamin
- Dlaczego niedobór światła słonecznego jest równie śmiertelny jak palenie
- Witamina D: ile i jakie są jej zalety?
- Właściwości zdrowotne witaminy K2 potwierdzone badaniami naukowymi