Menu

Witamina K2: Znacznie więcej niż tylko krzepnięcie krwi

13 września, 2021 - Właściwości witamin
Witamina K2: Znacznie więcej niż tylko krzepnięcie krwi

Witamina K jest rozpuszczalną w tłuszczach witaminą, która jest znana z wielu funkcji. Chociaż nadal powszechnie określa się ją mianem “witaminy krzepnięcia krwi”, naukowcy dowiadują się coraz więcej o jej roli w szerokim zakresie procesów fizjologicznych, w tym podczas “pandemii” COVID-19. Witamina K jest niezbędna dla zdrowych kości, układu sercowo-naczyniowego i wątroby, a także dla nerek, trzustki, mózgu i układu nerwowego. Ma również właściwości przeciwzapalne i antynowotworowe.

Podczas gdy organizm wytwarza pewną ilość witaminy K w układzie pokarmowym, większość zapotrzebowania na nią uzyskuje z diety lub suplementów. Dietetyczne źródła witaminy K obejmują zielone warzywa liściaste, rzepę, brokuły, brukselkę, owoce takie jak borówki, kiwi i winogrona, żółtko jaja, nabiał i inne produkty pochodzenia zwierzęcego, a także fermentowane produkty spożywcze, takie jak sery twarde, kapusta kiszona i japońskie produkty miso i natto.

Istnieją dwa różne rodzaje witaminy K obecne w tej żywności. Zielenina liściasta, owoce i warzywa zawierają podtyp witaminy K1, znany również jako filochinon, podczas gdy witamina K2, znana jako menachinon, występuje głównie w sfermentowanej żywności, gdzie bakterie są częścią procesu jej produkcji. Nabiał, mięso organiczne i inne produkty pochodzenia zwierzęcego są również dobrym źródłem witaminy K2.

Stwierdzono, że witamina K1 gromadzi się głównie w wątrobie, sercu i trzustce, podczas gdy K2 gromadzi się głównie w mózgu, trzustce i nerkach. Podczas gdy zarówno K1 jak i K2 są potrzebne w procesie krzepnięcia krwi poprzez ich zasadniczą rolę w tworzeniu czynnika krzepnięcia protrombiny, wydaje się, że K2 ma szerszą funkcjonalność niż K1, i że niedobór K2 jest bardziej wyraźny. Nie ma jednak wyraźnego, konkretnego zalecanego dziennego spożycia witaminy K2.

Osoby najbardziej narażone na niedobór witaminy K2 to noworodki i osoby starsze. Ponadto osoby stosujące dietę niskotłuszczową, osoby z zaburzeniami trawienia, takimi jak choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub nieswoiste zapalenie jelit, a także osoby, które przeszły operację ominięcia żołądka lub usunięcia okrężnicy są również narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia niedoboru K2.

Witamina K2 jest ważna dla metabolizmu wapnia w organizmie. Jej przewlekły niedobór wiąże się z rozrzedzeniem struktury kostnej i zwiększonym ryzykiem złamań u osób starszych. Jest również ważna dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego, ponieważ aktywuje białko, które zapobiega zwapnieniu naczyń krwionośnych, zmniejsza sztywność tętnic i poprawia elastyczność naczyń krwionośnych. Jej niedobór może prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi i miażdżycy. Ponadto, w badaniach klinicznych u pacjentów z cukrzycą wykazano, że witamina K poprawia metabolizm tłuszczów, tolerancję glukozy i wrażliwość na insulinę. Zmniejsza również szanse na powikłania oczne, nerkowe i sercowo-naczyniowe wynikające z utrzymującego się wysokiego poziomu cukru we krwi.

Witamina K2 dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym i antynowotworowym może hamować wzrost i rozprzestrzenianie się (przerzuty) komórek nowotworowych, a także indukować śmierć komórek nowotworowych (apoptozę). Działanie to odnotowano w przypadku wielu nowotworów, w tym wątroby, prostaty, płuc i jelita grubego.

Oprócz działania przeciwnowotworowego, witamina K2 wspomaga regenerację wątroby, indukuje procesy krzepnięcia, wspomaga powrót do zdrowia po alkoholowej i niealkoholowej marskości wątroby. Ponadto odgrywa ona istotną rolę w funkcjonowaniu układu odpornościowego, mózgu i ośrodkowego układu nerwowego. Mózg wykazuje wysoką ekspresję specyficznych receptorów dla enzymów witaminy K2, a jej niedobór jest związany z różnymi chorobami neurologicznymi.

Ostatnio szczególną uwagę zwrócono na witaminę K w pandemii koronawirusów. Niski poziom witaminy K może zwiększać szanse śmierci z powodu niewydolności oddechowej i zakrzepowo-zatorowej u pacjentów z wirusem COVID-19. Niestety, witamina K2 jest w znacznym stopniu niewystarczająca we współczesnej diecie zachodniej i nie ma wystarczającej świadomości jej znaczenia w zdrowiu i chorobie.

Polecam również artykuł: “Pięć właściwości terapeutycznych konopi.”

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2021/09/vitamin-k2-far-more-than-just-blood-clotting/

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestracja do niczego nie zobowiązu
je!

Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x