Menu

Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek mają zwiększone ryzyko zawału serca

10 czerwca, 2020 - Choroba nerek, Zawał serca
Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek mają zwiększone ryzyko zawału serca

Zgodnie z najnowszymi badaniami, przewlekła choroba nerek, która dotyka około 6,4% dorosłych w USA w wieku 45 lat i osoby starsze, związana jest ze zwiększonym ryzykiem zawału serca oraz innymi problemami sercowo-naczyniowymi.

Przegląd retrospektywny 1 981 pacjentów leczonych z powodu przewlekłej choroby nerek w klinice Mayo, w latach 1997–2000 wykazał, że pacjenci ci mieli znacznie podwyższone biomarkery serca i byli bardziej narażeni na zawał serca, zastoinową niewydolność serca, udar mózgu i inne problemy sercowo-naczyniowe.

Wyniki badania dotyczące zawału serca były szczególnie uderzające: przewlekła choroba nerek związana była w 95% zwiększonym ryzykiem zawału serca.

„Nasze badanie podkreśla silny związek między przewlekłą chorobą nerek a chorobą serca. Pacjenci z tą chorobą narażeni są na zwiększone ryzyko zawałów serca, niewydolności serca, udaru mózgu, a nawet śmierci”, mówi Shravya Vinnakota – główny autor badania z Mayo Clinic College of Medicine and Science.

Podczas gdy częstość występowania przewlekłej choroby nerek w Stanach Zjednoczonych ustabilizowała się w ostatnich dziesięcioleciach, to rokowania dla pacjentów objętych tą chorobą pozostają złe. Choroba sercowo-naczyniowa od dawna uważana jest za główną przyczynę przedwczesnej śmierci pacjentów z przewlekłą chorobą nerek. Częściowo spowodowane jest to powszechnymi czynnikami ryzyka, takimi jak nadciśnienie i cukrzyca.

Podwyższone biomarkery zidentyfikowane w badaniu (hormon NT-proBNP), które są wytwarzane przez serce i białko zwane troponiną o wysokiej czułości, mogą pomóc w identyfikacji pacjentów z przewlekłą chorobą nerek, którzy są w grupie wysokiego ryzyka. Oba biomarkery można zmierzyć za pomocą badań krwi, a które dadzą lekarzom i pacjentom więcej informacji na temat zarządzania czynnikami ryzyka, takimi jak waga, ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu i cukrzyca.

„Przewlekła choroba nerek jest szeroko rozpowszechniona, a jej związek z chorobami sercowo-naczyniowymi i umieralnością jest dobrze udokumentowany”, mówi dr Horng Chen, kardiolog z Mayo Clinic. Mimo to brak jest danych, które pomagają zidentyfikować pacjentów z tą chorobą, którzy narażeni są na zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. W tym badaniu próbowaliśmy sklasyfikować pacjentów pod kątem wyników sercowo-naczyniowych oraz trendy aktywacji biomarkerów”.

Potrzebne są dalsze badania, w tym badania kliniczne, aby potwierdzić wartość prognostyczną biomarkerów serca i skuteczność strategii modyfikacji ryzyka, mówi dr Chen, główny autor badania.

Podejście medycyny komórkowej do przewlekłej choroby nerek

Przewlekłe choroby nerek, zawały serca i inne problemy sercowo-naczyniowe mają tę samą podstawową przyczynę: przewlekły niedobór mikroelementów na poziomie komórkowym. W oparciu o to zrozumienie możliwe jest obecnie zapobieganie i kontrolowanie tych chorób w sposób naturalny przy użyciu określonych kombinacji mikroskładników odżywczych.

Aby dowiedzieć się, jak naturalnie leczyć przewlekłe choroby nerek, przeczytaj artykuł.

Aby dowiedzieć się, w jaki sposób można naturalnie zapobiegać atakom serca, udarom, wysokiemu ciśnieniu krwi, wysokiemu cholesterolowi i innym schorzeniom układu krążenia, przeczytaj książkę dr Ratha Internetowy dostęp do książki “Dlaczego zwierzęta nie dostają zawałów serca …tylko my ludzie“.

Zapisz się do naszego newslettera

Źródło:

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x