Menu

Resweratrol przyczynia się do odwrócenia procesu starzenia się mózgu

13 czerwca, 2020 - Demencja
Resweratrol przyczynia się do odwrócenia procesu starzenia się mózgu

Długoterminowe badanie zwiększa korzyści naukowe resweratrolu, ponieważ stwierdzono, że regularne spożywanie tego związku roślinnego może spowolnić spadek funkcji poznawczych nawet o 10 lat

Zespół australijskich badaczy stwierdza, że konsumpcja resweratrolu u kobiet po menopauzie może również przyczyniać się do poprawy funkcji poznawczych i naczyń mózgowych.

„Nasza obserwowana poprawa ogólnej wydajności poznawczej poprzez stosowanie resveratrolu, może potencjalnie odwrócić proces starzenia nawet o 10 lat”, mówi dr Rachel Wong, pracownik badań nad demencją w National Health and Medical Research Council oraz Australian Research Council (NHMRC-ARC).

„Zaobserwowaliśmy poprawę szybkości i elastyczności poznawczej przetwarzania, które są kluczowe dla wspierania funkcji wykonawczych w starzejącej się populacji.”

Od 1990 r. liczba osób na całym świecie żyjących z demencją wzrosła ponad dwukrotnie. W 2016 r. śmiertelność z powodu otępienia u kobiet była prawie dwukrotnie wyższa niż u mężczyzn.

Może to częściowo wynikać z nagłego spadku poziomu estrogenu w okresie menopauzy i związanej z nim utraty jego działania ochronnego na funkcje sercowo-naczyniowe i nerwowe.

Wykazano, że resweratrol, występujący w winogronach, jagodach i orzechach, poprawia śródbłonkowe działanie rozszerzające naczynia krwionośne u ludzi i poprawia pamięć werbalną u starszych osób, po sześciu miesiącach stosowania 200 mg suplementacji dziennie w porównaniu do placebo.

Dalsze badania wskazują, że dawki 250 miligramów (mg) i 500 mg resweratrolu przyczyniają się do wzrostu mózgowego przepływu krwi (CBF) u młodszych osób dorosłych, chociaż nie wpłynęło to na ich funkcje poznawcze.

W innym badaniu stwierdzono, że 75 mg resveratrolu dziennie, była najskuteczniejszą dawką w celu ostrego wywołania globalnego rozszerzenia naczyń mózgowych i poprawy wyników utrzymywania koncentracji u pacjentów z cukrzycą typu 2.

Podejście medycyny komórkowej do resweratrolu

Resweratrol jest polifenolem występującym w wysokich stężeniach w winogronach, czerwonym winie i soku z fioletowych winogron, a także w mniejszych ilościach w orzeszkach ziemnych, jagodach, borówkach, żurawinie i ciemnej czekoladzie. Powszechnie jest znany z działania przeciwstarzeniowego. Większość jego właściwości przeciwstarzeniowych można przypisać silnemu działaniu przeciwutleniającemu i przeciwzapalnemu.

Naukowcy odkryli, że resweratrol jest skuteczny w promowaniu zdrowia serca. Pomaga zapobiegać uszkodzeniom naczyń krwionośnych, zmniejsza zły cholesterol, jednocześnie podnosząc dobry cholesterol, i zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi. Oprócz właściwości przeciwutleniających i przeciwzapalnych udowodniono, że resweratrol ma skuteczne właściwości rozrzedzające krew poprzez działanie na hamowanie agregacji płytek krwi. Dzięki produkcji tlenku azotu i rozluźnieniu naczyń krwionośnych resweratrol pomaga również utrzymać poziomy ciśnienia krwi w optymalnym zakresie.

Polecam również artykuł: “Przeciwnowotworowe działanie polifenoli: część 1“.

Zapisz się do naszego newslettera

Źródła:

  1. https://www.dr-rath-foundation.org/2020/04/resveratrol-may-contribute-to-brain-ageing-reversal-by-as-much-as-ten-years
  2. https://www.alfa-editores.com.mx/resveratrol-may-contribute-to-brain-ageing-reversal-by-as-much-as-ten-years-study

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x