Menu

Stany zapalne – przywracanie zdrowia na podstawie badań naukowych

21 czerwca, 2021 - Stany zapalne
Stany zapalne – przywracanie zdrowia na podstawie badań naukowych

Suplementacja kwasem alfa-liponowym może znacząco obniżyć poziom CRP u pacjentów z podwyższonym poziomem tego markera

Tytuł: Wpływ suplementacji kwasem alfa-liponowym na poziom białka C-reaktywnego: przegląd systematyczny i metaanaliza randomizowanych kontrolowanych badań klinicznych

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29753588/

Wniosek: Wyniki obecnego badania metaanalizy wykazały, że suplementacja kwasem alfa-liponowym może znacząco obniżyć poziom CRP u pacjentów z podwyższonym poziomem tego markera.

Suplementacja koenzymem Q10 może częściowo poprawić proces stanu zapalnego

Tytuł: Wpływ koenzymu Q10 na markery stanu zapalnego: przegląd systematyczny i metaanaliza.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28125601/

Wniosek: Suplementacja koenzymu Q10 może częściowo poprawić proces stanu zapalnego. Wpływ koenzymu Q10 na stan zapalny powinien być dalej badany poprzez przeprowadzenie większej próby i dobrze zdefiniowanych badań o wystarczająco długim czasie trwania.

Doustna suplementacja N-acetylocysteiny obniżyła poziom CRP i IL-6 w surowicy

Tytuł: Wpływ N-acetylocysteiny na poziom biomarkerów zapalnych w surowicy u dorosłych. Wyniki przeglądu systematycznego i metaanalizy randomizowanych badań klinicznych.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32799012/

Wniosek: Doustna suplementacja N-acetylocysteiny obniżyła poziom CRP i IL-6 w surowicy, ale nie wpłynęła na inne biomarkery stanu zapalnego. Niemniej jednak wydaje się, że potrzeba więcej randomizowanych badań klinicznych, aby zbadać, w jaki sposób N-acetylocysteina w różnych dawkach i różnych drogach podawania może wpływać na biomarkery stanu zapalnego.

Suplementacja probiotykami istotnie obniżyła stężenie cytokin prozapalnych w surowicy

Tytuł: Wpływ probiotyków na biomarkery stanu zapalnego: metaanaliza randomizowanych badań klinicznych.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30854594/

Wniosek: Suplementacja probiotykami istotnie obniżyła stężenie cytokin prozapalnych w surowicy, w tym hs-CRP, TNF-a, IL-6, IL-12 i IL-4, ale nie wpłynęła na IL-1B, IL-8, IFN-gi stężenia IL-17. Udokumentowano również znaczny wzrost stężenia IL-10 jako cytokiny przeciwzapalnej w surowicy po suplementacji probiotykami.

Suplementacja selenem obniżyła CRP w surowicy i zwiększyła poziom GSH-PX

Tytuł: Wpływ suplementacji selenem na chorobę wieńcową: przegląd systematyczny i metaanaliza randomizowanych badań kontrolowanych.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28965605/

Wniosek: Suplementacja selenem obniżyła CRP w surowicy i zwiększyła poziom GSH-PX, co sugeruje pozytywny wpływ na zmniejszenie stresu oksydacyjnego i stanów zapalnych w CHD. Suplementacja selenem nie jest jednak wystarczająca, aby zmniejszyć śmiertelność i poprawić stan lipidowy.

Niniejsza metaanaliza pokazuje, że suplementacja witaminą C obniża poziom białka C-reaktywnego w surowicy

Tytuł: Metaanaliza randomizowanych badań kontrolnych: wpływ suplementacji witaminą C na stężenie CRP w surowicy i stężenia hs-CRP w surowicy.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30332942/

Wniosek: Niniejsza metaanaliza pokazuje, że suplementacja witaminą C obniża poziom CRP w surowicy, szczególnie u młodszych osób, z wyższym wyjściowym poziomem CRP, przy niższych dawkach i podawaniu dożylnym.

To odkrycie sugeruje, że suplementy magnezu mogą odgrywać korzystną rolę jako adiuwant w leczeniu przewlekłego ogólnoustrojowego zapalenia o niskim stopniu złośliwości

Tytuł: Wpływ suplementacji magnezu na stężenia białek C-reaktywnych w osoczu: przegląd systematyczny i metaanaliza randomizowanych badań kontrolowanych.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28545353/

Wniosek: Wyniki niniejszej metaanalizy wykazały, że suplementacja magnezem obniża poziom CRP u osób z zapaleniem (poziom CRP >3 mg/dl). To odkrycie sugeruje, że suplementy magnezu mogą odgrywać korzystną rolę jako adiuwant w leczeniu przewlekłego ogólnoustrojowego zapalenia o niskim stopniu złośliwości.

Ta metaanaliza wykazała znaczne zmniejszenie masy ciała, BMI, WC i CRP związane z przyjmowaniem berberyny

Tytuł: Wpływ suplementacji berberyną na parametry otyłości, stany zapalne i enzymy funkcji wątroby: przegląd systematyczny i metaanaliza randomizowanych badań kontrolowanych.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32690176/

Wniosek: Ta metaanaliza wykazała znaczne zmniejszenie masy ciała, BMI, WC i CRP związane z przyjmowaniem berberyny, co mogło odgrywać pośrednią rolę w poprawie objawów klinicznych w chorobach z zaburzeniami metabolicznymi. Podawanie berberyny nie miało znaczącego wpływu na poziomy ALT i AST.

Ta metaanaliza badań z randomizacją sugeruje istotny wpływ kurkuminy na obniżenie stężenia krążącego TNF-α

Tytuł: Kurkumina obniża poziom ludzkiego czynnika martwicy nowotworu α: przegląd systematyczny i metaanaliza randomizowanych badań kontrolowanych.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27025786/

Wniosek: Ta metaanaliza badań z randomizacją sugeruje istotny wpływ kurkuminy na obniżenie stężenia krążącego TNF-α.

Ta metaanaliza wykazała, że ​​suplementacja czosnkiem może obniżyć poziom białka C-reaktywnego

Tytuł: Wpływ suplementacji czosnkiem na markery stanu zapalnego w surowicy: przegląd systematyczny i metaanaliza randomizowanych badań kontrolowanych.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32673835/

Wniosek: Ta metaanaliza wykazała, że ​​suplementacja czosnkiem może obniżyć poziom krążącego CRP, a ​​ekstrakt z dojrzałego czosnku może obniżyć poziom TNF-α i CRP, natomiast nie ma znaczącego wpływu na poziom IL-6.

Ta metaanaliza sugeruje, że ​​suplementacja kwasem foliowym może znacznie obniżyć poziom CRP w surowicy

Tytuł: Wpływ suplementacji kwasem foliowym na białko C-reaktywne: przegląd systematyczny i metaanaliza randomizowanych badań kontrolowanych.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30940490/

Wniosek: Ta metaanaliza sugeruje, że suplementacja kwasem foliowym może znacznie obniżyć poziom CRP w surowicy. Kwas foliowy prowadzi do większego efektu obniżania CRP u kobiet, pacjentów z cukrzycą typu 2 i tych, u których interwencja trwa krócej niż 12 tygodni.

Mieszanka dietetyczna sezamu, dyni i nasion lnu dodana do zwykłej diety obniżyła poziom trójglicerydów i CRP, TNF-alfa, IL-6

Tytuł: Wpływ mieszanki zmielonych nasion w diecie na stan kwasów tłuszczowych i markery stanu zapalnego u pacjentów poddawanych hemodializie.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24578648/

Wniosek: Wyniki tego badania wykazały, że mieszanka zmielonych nasion sezamu / dyni / lnu dodana do zwykłej diety obniżyła poziomy triglicerydów i CRP, TNF-alfa, IL-6, wpływa na kontrolę glikemii i poprawę profilu kwasów tłuszczowych oraz objawy świądu u pacjentów poddawanych hemodializie.

Borówka ma właściwości przeciwzapalne

Tytuł: Sok z borówek moduluje stężenie markerów zapalnych związanych z NF-kappaB w osoczu u osób ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20119859/

Wniosek: Odkrycia te sugerują, że suplementacja polifenolami z borówki może modulować procesy zapalne. Niezbędne są dalsze badania suplementacji borówki czarnej jako potencjalnej strategii w profilaktyce i leczeniu przewlekłych chorób zapalnych.

Koenzym Q10 zwiększa szanse przeżycia i zmniejsza markery stanu zapalnego u pacjentów z sepsą

Tytuł: Koenzym Q10 zwiększa szanse przeżycia i zmniejsza markery stanu zapalnego u pacjentów z sepsą.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32115970/

Wniosek: Odkrycia te sugerują, że koenzym Q10 ma pozytywny wpływ na parametry kliniczne, jak również dysfunkcję mitochondriów, gdy podawany jest we wczesnej fazie sepsy.

Koenzym Q10 może być dobrym suplementem u małych dzieci z zespołem Downa, łagodząc objawy neurologiczne

Tytuł: Koenzym Q10 i markery prozapalne u dzieci z zespołem Downa: aspekty kliniczne i biochemiczne.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27770619/

Wniosek: Poziomy interleukiny 6 i czynnika martwicy nowotworu α u małych dzieci z zespołem Downa mogą być wykorzystywane jako biomarkery odzwierciedlające zachodzący w nich proces neurodegeneracyjny. Koenzym Q10 może być dobrym suplementem u małych dzieci z zespołem Downa, łagodzący objawy.

Spożywanie pomarańczowego napoju fermentowanego poprawia stan antyoksydacyjny i zmniejsza peroksydację markerów lipidowych i zapalnych

Tytuł: Spożywanie pomarańczowego napoju fermentowanego poprawia stan antyoksydacyjny i zmniejsza peroksydację lipidów i markerów zapalnych u zdrowych ludzi.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29124773/

Wniosek: Regularne spożywanie napoju pomarańczowego poprawiło stan antyoksydacyjny i zmniejszyło stan zapalny, peroksydację lipidów i poziom kwasu moczowego. W ten sposób napój pomarańczowy może chronić układ sercowo-naczyniowy u zdrowych ludzi i być uważany za nowatorski napój funkcjonalny.

Suplementacja koenzymu Q10 w dawce 500 mg wydaje się zmniejszać markery stanu zapalnego u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym

Tytuł: Suplementacja koenzymem Q10 łagodzi markery zapalne u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym: podwójnie ślepa, placebo, kontrolowana randomizowana próba kliniczna.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24621064/

Wniosek: Suplementacja CoQ10 w dawce 500 mg wydaje się zmniejszać zapalne markery (TNF-α, IL-6 i MMP-9) u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym.

Codzienna suplementacja koenzymu Q10 może być skuteczna w zmniejszaniu niektórych czynników prozapalnych u pacjentów z nadciśnieniem

Tytuł: Wpływ suplementacji koenzymem Q10 na czynniki prozapalne i adiponektynę u pacjentów z łagodnym nadciśnieniem: badanie randomizowane, podwójnie zaślepione, kontrolowane placebo.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26780394/

Wniosek: Codzienna suplementacja 100 mg koenzymu Q10 może być skuteczna w zmniejszaniu niektórych czynników prozapalnych, takich jak IL6 i hs-CRP oraz w zwiększeniu adiponektyny.

Suplementacja diety selenem i koenzymem Q10 zmniejszyła odpowiedź zapalną u starszych ludzi

Tytuł: Poziomy sP-selektyny i hs-CRP zmniejszają się po interwencji dietetycznej połączonej z selenem i koenzymem Q10: wtórna analiza randomizowanego badania klinicznego.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26375288/

Wniosek: CRP i sP-selektyna wykazały znaczące zmiany odzwierciedlające wpływ na stan zapalny i miażdżycę u osób, którym podano selen i koenzym Q10. W grupie aktywnej można wykazać zmniejszoną śmiertelność sercowo-naczyniową, niezależnie od poziomu biomarkerów. Wynik ten należy uznać za generowanie hipotez i mamy nadzieję, że pobudzi on więcej badań w tej dziedzinie.

Ćwiczenia zmniejszają depresję i stany zapalne, ale znaczenie ma intensywność ćwiczeń

Tytuł: Ćwiczenia zmniejszają depresję i stany zapalne, ale znaczenie ma intensywność ćwiczeń.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29408464/

Wniosek: Podsumowując, wyniki sugerują, że ćwiczenia o umiarkowanej intensywności mogą być optymalną intensywnością ćwiczeń dla promocji zdrowia psychicznego poprzez zmniejszenie TNF-α. Ma to kluczowe znaczenie dla informowania o stosowaniu ćwiczeń jako leku na zdrowie psychiczne.

Ekstrakt z pestek winogron i niskokaloryczna dieta mają korzystny wpływ na pomiary antropometryczne i markery stanu zapalnego u osób otyłych lub z nadwagą

Tytuł: Wpływ suplementu ekstraktu z pestek winogron na markery stanu zapalnego, neuropeptyd Y, pomiary antropometryczne i apetyt u osób otyłych lub z nadwagą: randomizowane badanie kliniczne.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31713941/

Wniosek: Suplement ekstraktu z pestek winogron objęty dietą o ograniczonej kaloryczności ma korzystny wpływ na zmniejszenie pomiarów antropometrycznych i markerów stanu zapalnego u osób otyłych lub z nadwagą i może odgrywać skuteczną rolę w leczeniu otyłości.

Ekstrakt z zielonej herbaty przyjmowany jako suplement diety przez 14 dni może zwiększyć aktywność leukocytów i całkowity stan antyoksydacyjny osocza

Tytuł: Suplementacja diety ekstraktem z zielonej herbaty promuje zwiększoną aktywność ludzkich leukocytów

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26259232/

Wniosek: Badanie to wskazuje, że ekstrakt z zielonej herbaty przyjmowany jako suplement diety przez 14 dni może zwiększyć aktywność leukocytów i całkowity stan antyoksydacyjny osocza i może odgrywać rolę w zapobieganiu chorobom zapalnym.

Zielona herbata wykazała większą redukcję stanu zapalnego dziąseł i poprawę parametrów przyzębia niż pasta do zębów z fluorkiem i triklosanem

Tytuł: Wpływ wspomagającego stosowania środka do czyszczenia zębów z zielonej herbaty u pacjentów z zapaleniem przyzębia – A Randomized Controlled Pilot Study.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25690541/

Wniosek: W porównaniu do pasty do zębów z fluorem i triklosanem zielona herbata wykazała większą redukcję stanu zapalnego dziąseł i poprawę parametrów przyzębia. Środek do czyszczenia zębów z zielonej herbaty może służyć jako korzystny dodatek do niechirurgicznej terapii przyzębia.

Wyższe spożycie witaminy B5 było istotnie związane z niższym lub osłabionym wzrostem stężenia białka c-reaktywnego

Tytuł: Długoterminowy związek między spożyciem kwasu pantotenowego (witaminy B) w diecie a stężeniem białka C-reaktywnego u osób dorosłych w wieku 40 lat i starszych.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28739188/

Wniosek: Podsumowując, spożycie kwas pantotenowego w diecie było odwrotnie proporcjonalne do późniejszego stężenia CRP zarówno u mężczyzn, jak i kobiet w wieku 40 lat i starszych w Korei Południowej.

Wzrost zawartości polifenoli w diecie wiąże się ze zmniejszeniem biomarkerów zapalnych

Tytuł: Spożycie polifenoli z diety śródziemnomorskiej zmniejsza biomarkery stanu zapalnego związane z miażdżycą: badanie cząstkowe.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27100393/

Wniosek: Wzrost spożycia polifenoli mierzony całkowitym wydalaniem polifenoli w moczu wiąże się ze zmniejszeniem biomarkerów stanu zapalnego, co sugeruje zależne od dawki działanie przeciwzapalne polifenoli. Ponadto wysokie spożycie polifenoli poprawia czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, głównie ciśnienie tętnicze i profil lipidowy. 

Regularna praktyka jogi może chronić przed chorobami zapalnymi, korzystnie wpływając na poziom cytokin prozapalnych

Tytuł: Wpływ praktyki jogi na poziom markerów zapalnych po umiarkowanych i forsownych ćwiczeniach.

Źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26266115/

Wniosek: Regularna praktyka jogi obniża podstawowy poziom TNF-α i IL-6. Zmniejsza również zakres wzrostu TNF-α i IL-6 do fizycznego wyzwania umiarkowanych ćwiczeń i forsownych ćwiczeń. Nie ma znaczącej różnicy między płciami w poziomach TNF-α i IL-6. Regularna praktyka jogi może chronić przed chorobami zapalnymi, korzystnie wpływając na poziom cytokin prozapalnych.

Polecam również artykuł: “Kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają zmniejszyć stan zapalny w przewlekłej chorobie nerek.”

Źródło: https://www.greenmedinfo.com/disease/inflammation

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestr
acja do niczego nie zobowiązuje!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x