Menu

Kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają zmniejszyć stan zapalny w przewlekłej chorobie nerek

2 maja, 2019 - Choroba nerek, Stany zapalne
Kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają zmniejszyć stan zapalny w przewlekłej chorobie nerek

W nowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie “Clinical Nutrition” australijscy naukowcy pokazują, że suplementy kwasów tłuszczowych mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny u osób z przewlekłą chorobą nerek. Pacjenci tacy stosujący kwasy tłuszczowe, mogą zwiększyć syntezę czynników krwi w organizmie, które pomagają usunąć stan zapalny. Naukowcy dochodzą do wniosku, że może to mieć istotne znaczenie dla ograniczenia problemów zapalnych w przewlekłej chorobie nerek.

Badanie objęło 85 pacjentów w wieku od 25 do 75 lat z przewlekłą niewydolnością nerek. Pacjenci zostali losowo przydzieleni do jednej z czterech grup. Pierwsza otrzymywała 4 g kwasów tłuszczowych omega-3 dziennie. Druga grupa 200 mg koenzymu Q10. Trzecia grupa otrzymywała oba suplementy a czwarta grupa placebo składające się z 4 g oliwy z oliwek. Naukowcy odkryli, że pacjenci, którzy otrzymywali suplementy kwasów tłuszczowych, mieli wzmocnioną syntezę SPM. Są to specjalistyczne rozpuszczalne lipidowe mediatory (SPM), które pochodzą z kwasów tłuszczowych omega-3 znanych z pomagania w rozwiązywaniu stanów zapalnych. Naukowcy sugerują, że długotrwała suplementacja kwasem tłuszczowym omega-3 jest potencjalną terapią do ograniczenia stanu zapalnego w przewlekłej chorobie nerek

Stan zapalny nie występuje jednak tylko w niewydolności nerek. Występuje naturalnie w odpowiedzi na uszkodzenie ciała. Jest również związany z takimi chorobami, jak choroby sercowo-naczyniowe, zapalenie stawów, rak i infekcje. Jednak we wszystkich tych przypadkach medycyna konwencjonalna ma na celu wyłącznie opanowanie objawów zapalnych. Na ogół dokonuje tego za pomocą sterydów lub środków przeciwbólowych, takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Co istotne, te metody nie tylko nie eliminują rzeczywistej przyczyny zapalenia, ale są również związane z ciężkimi skutkami ubocznymi. W tym krwawieniem z przewodu pokarmowego lub śmiertelnymi atakami serca.

Specyficzna kombinacja mikroelementów

Pomimo, że kwasy tłuszczowe omega-3 wykazują pewne działanie przeciwzapalne, zastosowanie specyficznych kombinacji mikroelementów działających w biologicznej synergii jest zdecydowanie najlepszym podejściem do kontrolowania tego problemu zdrowotnego. Badania przeprowadzone w Instytucie Dr. Rath wykazały, że mieszanina wybranych mikroelementów, w tym witaminy C, kwercetyny, ekstraktu z zielonej herbaty, L-lizyny, L-proliny, L-argininy i N-acetylocysteiny jest skuteczny w wytwarzaniu znaczącej redukcji różnych mediatorów zapalnych i cytokin zaangażowanych w zapaleniu ogólnoustrojowym.

Ta mieszanina składników odżywczych może również tłumić o 90% enzym prozapalny COX-2. Jest to szczególnie istotne, ponieważ ibuprofen – powszechnie stosowany niesteroidowy lek przeciwzapalny, nie jest skuteczny wobec enzymu COX-2.

Dzięki wykorzystaniu korzyści wynikających z synergii mikroskładników odżywczych, możliwe jest kontrolowanie procesu zapalnego w organizmie. Bo z​drowie i choroby określane są na poziomie komórkowym. W przyszłych systemach opieki zdrowotnej podejście to powinno ostatecznie zastąpić stosowanie niebezpiecznych środków farmaceutycznych.

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2015/06/omega-3-fatty-acid-supplements-help-reduce-inflammation-in-chronic-kidney-disease

Zapisz się do naszego newslettera

 class=

EpiQuercican wspomaga ochronę i prawidłową funkcję komórek

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Poniżej zapraszam do dyskusji i zadawania pytań.

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x