Menu

Witaminy C i B1 związane są z niższą śmiertelnością dzieci w sepsie

11 lutego, 2020 - Sepsa
Witaminy C i B1 związane są z niższą śmiertelnością dzieci w sepsie

Leczenie wstrząsu septycznego u dzieci dożylnym połączeniem witaminy C, witaminy B1 i hydrokortyzonu (powszechnie stosowany steryd) związane jest z niższą śmiertelnością. Takie są wyniki pierwszego badania pediatrycznego na temat bezpiecznego i stosunkowo taniego leczenia wstrząsu septycznego. Wyniki opublikowane zostały w American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.

Wstrząs septyczny jest wynikiem ciężkiej, ogólnoustrojowej reakcji na infekcję powodującą niewydolność narządową i niebezpiecznie niskie ciśnienie krwi. Jest jedną z głównych przyczyn zgonów u krytycznie chorych dzieci.

Zmniejszenie śmiertelności w sepsie

“Byliśmy zaskoczeni i podekscytowani widząc znaczne zmniejszenie śmiertelności po leczeniu wstrząsu septycznego u dzieci wysoką dawką witaminy C w połączeniu z witaminą B1 i hydrokortyzonem”, mówi główny autor badania Eric Wald. Eric jest profesorem pediatrii w Northwestern University Feinberg School of Medicine. “Chociaż opieramy się na analizie retrospektywnej, nasze wyniki są szczególnie przekonujące, ponieważ są zbliżone do pozytywnych wyników uzyskanych w ostatnim randomizowanym, kontrolowanym badaniu leczenia szoku septycznego u dorosłych witaminą C”.

W swoim badaniu retrospektywnym dr Wald i jego współpracownicy wybrali 43 pacjentów ze wstrząsem septycznym, którzy otrzymali leczenie witaminą C, witaminą B1 i hydrokortyzonem. Ponadto w badaniu udział wzięło 43 pacjentów z sepsą, którzy otrzymali placebo (grupa kontrolna) oraz 43 pacjentów, którzy otrzymali hydrokortyzon tylko jako terapię wspomagającą. Wyniki pokazały, że podczas gdy grupa kontrolna miała śmiertelność 28 procent w 30 dni, śmiertelność u pacjentów leczonych protokołem skojarzonym witaminą C spadła do 9 procent w tym samym okresie. Natomiast leczenie samym hydrokortyzonem nie poprawiło śmiertelności (30 procent w 30 dni). Podobny wynik spadku śmiertelności zaobserwowano w okresie 90 dni (14 procent z protokołu połączenia witaminą C, 35 procent w grupie kontrolnej i 37 procent w grupie, która otrzymała tylko hydrokortyzon).

“Chociaż nadal nie jest jasne, dlaczego witamina C wydaje się zmniejszać śmiertelność z powodu szoku septycznego, to nasze wyniki są niezwykle obiecujące” – mówi dr Wald.

Zapisz się do naszego newslettera

Polecam również artykuł “Witamina C i inne składniki odżywcze w sepsie.”

Źródło: https://medicalxpress.com/news/2020-01-vitamin-c-b1-steroid-combo-linked-septic.html

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet.Rejestracja do niczego nie zobowiązuje!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Jeden na pięć zgonów spowodowany jest sepsą | Medycyna Komórkowa
3 miesięcy temu

[…] Polecam również artykuł: “Witaminy C i B1 związane są z niższą śmiertelnością dzieci w sepsie.” […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x