Menu

Jak zapobiegać zgonom z powodu sepsy: część 2

4 stycznia, 2024 - Sepsa
Jak zapobiegać zgonom z powodu sepsy: część 2

Recenzowana literatura naukowa wyraźnie sugeruje, że można drastycznie zmniejszyć globalną śmiertelność z powodu sepsy i zapobiec milionom przedwczesnych zgonów. Pacjenci powinni otrzymać odpowiednie leczenie w ramach standardowej opieki, w połączeniu z koenzymem Q10, melatoniną, bardzo wysoką dawką witaminy C, kurkuminą, nasionami czarnuszki siewnej i optymalnymi dawkami innych niezbędnych składników odżywczych omówionych poniżej.

Cynk

Niski poziom cynku jest powszechny, dotykając 33% światowej populacji[1]. Z różnych powodów cynk w diecie może być niewystarczający, a wchłanianie cynku w jelitach może być niewystarczające, szczególnie u osób starszych. Suplementacja cynku może zmniejszyć częstość występowania infekcji, ponieważ cynk jest ważny dla układu odpornościowego [2]. Niedawno przeprowadzone badanie z udziałem osób w wieku >55 lat z nieznacznie niewystarczającym poziomem cynku wykazało, że suplementacja cynku spowodowała 60% zmniejszenie częstości występowania infekcji i przepisywania antybiotyków [3]. Podawanie cynku w aerozolu do nosa może również zapobiegać infekcjom o ponad 30%, nawet u osób, u których niedobór cynku jest mało prawdopodobny[4].

Suplementacja cynkiem zmniejszyła ryzyko progresji choroby i śmiertelności o 57% u pacjentów cierpiących na ciężkie zapalenie płuc [5]. Badanie pacjentów z Covid-19 wykazało, że leczenie cynkiem zmniejszyło ryzyko zgonu o 43%[6]. Badanie RCT z podwójnie ślepą próbą wykazało również, że podawanie cynku dwa razy dziennie (25 mg) zmniejszyło ryzyko przyjęcia na oddział intensywnej terapii o ponad 50% i skróciło czas pobytu w szpitalu[7].

Przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne działanie może pomóc w zapobieganiu i leczeniu infekcji oraz poprawić i przyspieszyć powrót do zdrowia. Ponadto, zapobiegając kaskadzie zapalnej i postępowi choroby, leczenie może zapobiegać sepsie. Sugeruje to, że pacjenci zagrożeni sepsą, zwłaszcza ci z niższym poziomem, powinni być leczeni.

Dowody wskazują, że leczenie cynkiem (monohydrat siarczanu cynku w dawce 3 mg/kg dwa razy dziennie doustnie przez 10 dni wraz ze standardowymi antybiotykami) może znacznie zmniejszyć śmiertelność o około 50% u pacjentów z sepsą noworodkową [8,9]. [Nowsze badanie wykazało, że u dzieci w wieku poniżej pięciu lat leczenie cynkiem (≥ 10 mg/d) zmniejszyło ryzyko zgonu z powodu biegunki, zapalenia płuc, infekcji i posocznicy o 15%, 30%, 44% i 57%. Śmiertelność ze wszystkich przyczyn również zmniejszyła się o połowę, zarówno u niemowląt z prawidłową masą ciała, jak i niemowląt z niską masą urodzeniową. [10]

Leczenie cynkiem prawdopodobnie byłoby również skuteczne w przypadku sepsy u dorosłych. Oczywiście zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie. Wczesne leczenie infekcji cynkiem prawdopodobnie pomoże zapobiec rozwojowi sepsy.

Skuteczność cynku może być dodatkowo zwiększona przez jednoczesne podawanie jonoforów cynku, które pomagają zwiększyć wewnątrzkomórkowy poziom cynku (takich jak kwercetyna, chinina lub ekstrakt z zielonej herbaty i jej główny związek EGCG)[11,12]. Na przykład badania wykazały, że znaczne spożycie zielonej herbaty zmniejsza ryzyko chorób zakaźnych. Infekcje grypą lub Covid-19 zostały zmniejszone o 40% dzięki częstemu spożywaniu zielonej herbaty [13,14]. Suplementacja polifenolowej kwercetyny (w postaci fitosomu kwercetyny dla lepszej biodostępności) znacznie przyspieszyła usuwanie wirusów i skróciła czas powrotu do zdrowia u pacjentów z infekcją wirusową [15]. [Jest prawdopodobne, że przynajmniej niektóre z efektów działania tych substancji wynikają z ich spożycia prowadzącego do zwiększenia wewnątrzkomórkowego poziomu cynku.

N-acetylocysteina (NAC) i glicyna

Glutation jest jednym z najważniejszych przeciwutleniaczy, który pomaga zapobiegać wielu poważnym schorzeniom i infekcjom poprzez hamowanie stresu oksydacyjnego i procesów zapalnych. Jednak poziom glutationu jest niski u wielu osób, szczególnie u osób starszych, z nadwagą lub przewlekle chorych, co predysponuje je do powikłań poważnych chorób zakaźnych [16,17]. [Synteza glutationu wymaga wystarczającej ilości trzech aminokwasów: cysteiny, glicyny i glutaminy.

Suplementacja NAC jest skutecznym sposobem na zwiększenie poziomu cysteiny, a tym samym poprawę syntezy glutationu. Badanie przeprowadzone na osobach starszych wykazało, że długotrwała suplementacja NAC (600 mg dwa razy dziennie) zmniejszyła liczbę objawowych epizodów infekcji dróg oddechowych. Podczas gdy NAC nie chroniła przed infekcjami grypy, chroniła przed klinicznie widocznymi epizodami. Tylko 25% osób zakażonych wirusem w grupie NAC rozwinęło objawy typowe dla infekcji dróg oddechowych, podczas gdy 79% osób zakażonych wirusem w grupie placebo rozwinęło takie objawy [18]. Zwiększając poziom glutationu, NAC poprawiła obronę immunologiczną organizmu, a tym samym zmniejszyła chorobę wywołaną wirusem, zmniejszając nasilenie i czas trwania pozostałych objawów grypopodobnych. Sugeruje to, że suplementy NAC mogą zmniejszyć częstość występowania poważnych powikłań chorób zakaźnych, takich jak zapalenie płuc i posocznica.

Ryzyko wystąpienia zapalenia płuc związanego z respiratorem (VAP), jednej z głównych przyczyn sepsy szpitalnej, zostało zmniejszone (o 42%) po podaniu NAC[19]. Jednak wdychanie NAC może być jeszcze bardziej skuteczne. U pacjentów wentylowanych mechanicznie, którzy otrzymywali NAC w aerozolu, częstość występowania VAP zmniejszyła się o 65% [20]. [W związku z tym NAC jest prawdopodobnie skuteczna w zapobieganiu zarówno sepsie środowiskowej, jak i szpitalnej. Należy jednak zauważyć, że może ona nie być skuteczną terapią ostrą u pacjentów z posocznicą. [21]

Ponieważ glicyna jest również wymagana do syntezy glutationu, połączenie NAC + glicyny może być bardziej skuteczne w poprawie stanu glutationu niż monoterapia NAC. Wykazano, że połączenie glicyny i NAC zwiększa długość życia o 24% (u myszy), ze względu na zwiększenie poziomu glutationu i zdrowia mitochondriów, zmniejszenie stresu oksydacyjnego i procesów zapalnych [22]. [Co więcej, ostatnie badania wykazały, że długotrwała suplementacja glicyną znacznie zmniejsza ryzyko infekcji dróg oddechowych (wirusowych, bakteryjnych itp.) poprzez wzmocnienie macierzy zewnątrzkomórkowej. Wiele osób stosujących “normalną” dietę nie otrzymuje wystarczającej ilości glicyny – wydaje się to być jednym z najważniejszych czynników ryzyka infekcji dróg oddechowych. Zwiększając spożycie glicyny, można by zapobiec wielu corocznym infekcjom [23]. [Suplementacja zarówno NAC, jak i glicyną może być zatem bardzo pomocną strategią zapobiegania infekcjom i zmniejszania częstości występowania niebezpiecznych powikłań chorób zakaźnych, takich jak sepsa.

Probiotyki

Niedawne badanie z udziałem mechanicznie wentylowanych pacjentów urazowych wykazało, że profilaktyczne podawanie formuły probiotycznej, składającej się z Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus plantarum, Bifidobacterium lactis i Saccharomyces boulardii przez zgłębnik nosowo-żołądkowy i rozprowadzanie na części ustnej gardła, zmniejszyło ryzyko rozwoju VAP o 66%, a ryzyko rozwoju sepsy o 78%. [24]

Kurkumina

Kurkumina (aktywny składnik kurkumy) jest jedną z najlepszych naturalnych odpowiedzi na stany zapalne. Dane przedkliniczne wskazują, że kurkumina może silnie hamować procesy zapalne w sepsie i poprawiać przeżywalność poprzez hamowanie powikłań narządowych wywołanych sepsą[25]. [Ponieważ kurkumina ma niską biodostępność, opracowano preparaty, które znacznie poprawiają wchłanianie z przewodu pokarmowego.

Ostatnie badania z udziałem pacjentów z sepsą wykazały, że nanokurkumina (160 mg przez zgłębnik nosowo-żołądkowy dwa razy dziennie) znacząco zmniejszyła markery stanu zapalnego, stres oksydacyjny, nasilenie sepsy i progresję niewydolności narządów, a także poprawiła funkcję śródbłonka. Pozwoliło to na skrócenie czasu wentylacji mechanicznej i pobytu w szpitalu, co sugeruje, że kurkumina może przyspieszyć czas powrotu do zdrowia pacjentów z sepsą. Dlatego też wysoce biodostępne preparaty kurkuminy (takie jak nanokurkumina lub kurkumina + piperyna itp.) mogą być skuteczną strategią terapeutyczną dla krytycznie chorych pacjentów z sepsą. [26,27]

Wiele innych badań pokazuje, że kurkumina może zmniejszać ryzyko wystąpienia poważnych powikłań związanych z chorobami zakaźnymi. W badaniu z udziałem pacjentów z Covid-19 wczesne leczenie nanokurkuminą całkowicie zapobiegło postępowi choroby i przyspieszyło powrót do zdrowia[28]. Pacjenci z Covid-19, którzy otrzymywali kurkuminę, mieli do 83% niższe ryzyko zgonu[29,30]. Kurkumina może nawet hamować rozwój malarii[29,30]. Wyniki badań przedklinicznych wykazały, że leczenie kurkuminą może wyeliminować tego pasożyta i znacznie zmniejszyć ryzyko śmierci [31].

Nigella sativa (czarnuszka siewna)

Nigella sativa (surowe nasiona lub olej z nasion w kapsułkach) jest wysoce skuteczna w zapobieganiu, leczeniu i zwalczaniu wirusowych i bakteryjnych chorób zakaźnych, w tym zapalenia wątroby typu C, helicobacter pylori i infekcji dróg oddechowych. Wykazano, że przyjmowanie nasion nigella sativa stymuluje obronę immunologiczną i zmniejsza ryzyko poważnych infekcji. Pacjenci z częstymi infekcjami dróg oddechowych znacznie szybciej wracają do zdrowia po podaniu czarnuszki siewnej. Spożycie 40 mg / kg / dobę zmniejszyło ryzyko objawowych zakażeń Covid-19 o ponad 60%. Ponadto pacjenci z Covid-19, którzy otrzymali wczesne leczenie nasionami czarnuszki siewnej, mieli o 93% niższe ryzyko progresji do ciężkiego przypadku podczas choroby. Ciężko chorzy hospitalizowani pacjenci z Covid-19, którzy otrzymywali nasiona czarnuszki siewnej w dawce 80 mg/kg/d (+miód) mieli o 82% niższe ryzyko zgonu i szybszy powrót do zdrowia niż ci, którzy otrzymywali placebo, co pokazuje, że leczenie to może skutecznie zatrzymać progresję zapalną chorób zakaźnych. [32]

Wyniki badań przedklinicznych sugerują, że leczenie wysokimi dawkami tymochinonu (jednego z głównych związków aktywnych nasion czarnuszki siewnej) może zmniejszyć śmiertelność w sepsie o 70-90%. Dlatego też rozsądne może być stosowanie tego leczenia u (hospitalizowanych) pacjentów z posocznicą lub u tych, którzy są narażeni na zwiększone ryzyko sepsy. [33,34]

Żółty krokosz barwierski

Krokosz barwierski jest głównym składnikiem aktywnym pochodzącym z Carthamus tinctorius L i był stosowany w medycynie tradycyjnej w leczeniu wielu chorób. Jego działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe i przeciwutleniające czyni go doskonałym kandydatem do leczenia sepsy. Bardzo chorzy pacjenci cierpiący na ciężką sepsę lub wstrząs septyczny, którzy otrzymali standardową opiekę + 200 mg krokosza barwierskiego dożylnie, mieli znacznie niższe ryzyko zgonu niż ci, którzy otrzymali tylko standardową opiekę. [35]

Xuebijing

Xuebijing to preparat ziołowy składający się z: Carthamus tinctorius L., Paeonia lactiflora Pall., Ligusticum chuanxiong Hort., Salvia miltiorrhiza Bge. i Angelica sinensis (Oliv.) Diels. Niedawne badanie wykazało, że stosowanie xuebijing może zmniejszyć śmiertelność u pacjentów z sepsą [36]. [Inne niedawne badanie potwierdziło, że leczenie to znacząco zmniejsza ryzyko 28-dniowej śmiertelności o 27%. Drugorzędne wyniki wykazały, że śmiertelność na OIOM-ie i w szpitalu również uległa znacznemu zmniejszeniu [37].

Akupunktura

Akupunktura okazała się również skuteczną terapią w przypadku sepsy. Nowa metaanaliza 17 badań RCT wskazuje, że adiuwantowa terapia akupunkturą oprócz standardowej opieki może zmniejszyć śmiertelność w ciągu 28 dni o ponad 30% w porównaniu z samą standardową opieką. Wiele innych parametrów, w tym liczba białych krwinek i poziomy prokalcytoniny, czynnika martwicy nowotworów (TNF)-α, interleukiny (IL)-6, kwasu mlekowego i ciśnienia wewnątrzbrzusznego oraz CD3 +, CD4 + również uległo poprawie [38]. Zwiększone przeżycie pacjentów z sepsą po akupunkturze można przynajmniej częściowo wyjaśnić znaczącym działaniem przeciwzapalnym tego leczenia [39].

Odżywianie, post, zdrowie jelit i łagodzenie stresu psychicznego

Funkcjonalność układu odpornościowego zależy od jakości diety. Wielu infekcjom i ciężkim chorobom zakaźnym można zapobiec stosując dietę przeciwzapalną bogatą w mikroelementy, polifenole, nienasycone kwasy tłuszczowe, białko roślinne i błonnik. Badanie wykazało, że osoby spożywające >500 g/d warzyw i owoców oraz >10 g/d orzechów mają o ~80% niższe ryzyko zachorowania na infekcję dróg oddechowych [40]. [Pracownicy służby zdrowia z Covid-19, którzy stosowali głównie dietę roślinną bogatą w mikroelementy, mieli o 70% niższe ryzyko wystąpienia umiarkowanych lub ciężkich objawów Covid-19. Osoby spożywające dietę bogatą w białko zwierzęce miały znacznie zwiększone ryzyko ciężkiego przebiegu choroby [41]. Co więcej, badanie z udziałem ponad 30 000 dorosłych w wieku powyżej 45 lat wykazało, że wysokie przestrzeganie przeciwzapalnej diety śródziemnomorskiej, bogatej w pokarmy roślinne i oliwę z oliwek, wiązało się z 25% niższym ryzykiem rozwoju sepsy [42].

Jednym z mechanizmów, dzięki którym zdrowa dieta roślinna zmniejsza infekcje i powikłania chorób zakaźnych, jest regulacja bakterii jelitowych. Wysokie spożycie błonnika (warzywa, owoce, orzechy, nasiona, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste) i polifenoli pomaga poprawić skład bakteryjny jelit. To z kolei znacząco poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego. Jednak spożycie błonnika jest poważnie niewystarczające u setek milionów ludzi, co znacznie predysponuje ich do poważnych chorób, takich jak sepsa. Osoby o najwyższym spożyciu błonnika, >29 g/dzień, miały od 56 do 59% niższe ryzyko zgonu z powodu choroby zakaźnej w porównaniu z osobami o najniższym spożyciu [43]. Podobnie, zwiększenie dziennego spożycia orzechów (niesolonych) o 28 g, zwłaszcza orzechów z drzew orzechowych, takich jak orzechy włoskie, migdały, orzechy nerkowca, orzechy laskowe, pistacje, wiązało się z 75% niższym ryzykiem zgonu z powodu choroby zakaźnej [44]. [44]

Chociaż zdrowe odżywianie jest niezwykle ważne, należy również wziąć pod uwagę częstotliwość posiłków. Nasze ciała nie są przystosowane do nowoczesnych wzorców żywieniowych z kilkoma posiłkami dziennie. Takie wzorce żywieniowe sprzyjają chorobom i sprzyjają rozwojowi chorób metabolicznych, cukrzycy, nadwagi, a nawet, niezależnie od nadwagi, cichego stanu zapalnego z nieznacznie podwyższonymi markerami stanu zapalnego, takimi jak hsCRP. Podwyższony poziom hsCRP we krwi znacząco zwiększał ryzyko rozwoju sepsy [45]. Karmienie ograniczone czasowo lub przerywany post (na przykład brak przyjmowania pokarmu przez 16 do 18 godzin dziennie lub post przez 2 dni w tygodniu bez ogólnego ograniczenia kalorii) znacznie zmniejszyły hs / CRP lub CRP we krwi [46,47]. Zmniejszenie częstotliwości posiłków bez ogólnego ograniczenia kalorii pomaga zmniejszyć przewlekły stan zapalny.

Ponieważ przewlekłe procesy zapalne są głównym czynnikiem ryzyka wielu chorób i ciężkich chorób zakaźnych, w tym sepsy, przerywany post może znacznie pomóc w zmniejszeniu śmiertelności i sepsy. Niedawne badanie wykazało, że osoby stosujące okresowy post miały o około 40% niższe ryzyko hospitalizacji lub zgonu z powodu wirusowej choroby zakaźnej (Covid-19). [48]

Emocje i myśli również wpływają na układ odpornościowy. Naukowa dziedzina psychoneuroimmunologii opisuje, w jaki sposób umysł/mózg, hormony i układ odpornościowy oddziałują na siebie i wpływają na siebie nawzajem. Stwierdzono, że stres psychologiczny ma negatywny i prozapalny wpływ na układ odpornościowy. Zwiększony stres psychospołeczny wiąże się z podwyższonym ryzykiem rozwoju sepsy. [49] Dlatego higiena psychiczna i relaks, w tym ćwiczenia, wizyty na łonie natury, medytacja, zmniejszenie toksycznych relacji, ograniczenie konsumpcji mediów głównego nurtu szerzących panikę itp., zaowocują poprawą zdrowia immunologicznego i niższym ryzykiem rozwoju ciężkiej choroby zakaźnej.

To, czy wirusy lub bakterie, które dostaną się do naszego organizmu lub żyją w nas, mogą powodować choroby, czy nie, zależy od czynników związanych ze stylem życia, takich jak podaż mikroelementów, jakość diety, częstotliwość posiłków, mikroflora jelitowa, poziom stresu, higiena psychiczna itp. Jak powiedział dr Antoine Béchamp: “Mikrob jest niczym. Środowisko jest wszystkim”.

Co możesz zrobić, jeśli krewny jest w szpitalu, ma infekcję i jest narażony na zwiększone ryzyko rozwoju lub już rozwinęła się sepsa?

Niestety, terapia naprawdę wysokimi dawkami składników odżywczych i ekstraktów roślinnych nie jest częścią standardowej opieki w wielu krajach – chociaż w ten sposób można by uratować miliony istnień ludzkich. Często toczyły się pilne dyskusje na temat suplementów odżywczych w dużych dawkach między krewnymi ciężko chorego hospitalizowanego pacjenta, który poprosił o takie leczenie, a odpowiedzialnymi pracownikami służby zdrowia, którzy często próbują odmówić, ponieważ nie nauczyli się tego podejścia w szkole medycznej.

Jednak opis przypadku w literaturze naukowej opisuje ciężko chorą 74-letnią pacjentkę z Covid-19 z zespołem ostrej niewydolności oddechowej w szpitalu w Michigan, która otrzymała dożylnie witaminę C od swoich lekarzy na prośbę rodziny. Doprowadziło to do znacznej poprawy wyników i znacznie szybszego powrotu do zdrowia niż przeciętna pacjentka. Lekarze byli tak zaskoczeni tym wynikiem, że opublikowali raport na ten temat. [50] Nie poddałaby się takiemu leczeniu, gdyby jej rodzina o to nie poprosiła. Być może pokazanie tego raportu innym pracownikom służby zdrowia pomoże ich przekonać.

Oczywiście większość lekarzy to bardzo dobrzy ludzie, którzy chcą tylko tego, co najlepsze dla swoich pacjentów. Ale ponieważ w szkole medycznej nie nauczyli się zbyt wiele o tym, jak leczyć sepsę za pomocą opisanych powyżej metod leczenia, a leczenie to nie jest częścią standardowej opieki, wielu lekarzy odmawia próśb o ich podanie. To bardzo niefortunna sytuacja, a grożenie komuś podjęciem kroków prawnych jest ostatnim krokiem, jaki powinniśmy podjąć. Ale ponieważ chodzi o uratowanie życia krewnego, jeśli nic innego nie pomoże w tej sytuacji, konieczne może być zastosowanie się do rady dr Thomasa Levy’ego, który jest nie tylko internistą i kardiologiem, ale także prawnikiem. Zaleca, aby jeśli masz członka rodziny z sepsą w szpitalu i chcesz, aby otrzymywał wysokie dawki składników odżywczych i ekstraktów roślinnych, dla których istnieją dowody bezpieczeństwa i skuteczności, powinieneś tego zażądać, a “jeśli odmówiono ci tej opcji, upewnij się, że lekarz rozumie, że nastąpi natychmiastowe działanie prawne w celu rozpoczęcia terapii, i że śmierć ukochanej osoby zapewni wszczęcie przeciwko niej procesu o błąd w sztuce lekarskiej”. [51]

Oczywiście, niektórzy lekarze będą twierdzić, że badania są “niewystarczające” lub że “potrzeba więcej badań, aby określić ilościową skuteczność” itp. Debata na temat skuteczności będzie zawsze kontynuowana. Jednak nauka rozwija się powoli i na całym świecie każdego roku odnotowuje się 11 milionów zgonów z powodu sepsy, co odpowiada ponad 30 000 zgonów dziennie. I jak wyjaśnia dr Levy, jeśli istnieje terapia, która ma przynajmniej pewne dowody skuteczności (a wiele z przedstawionych tu metod leczenia ma więcej niż tylko niektóre dowody) i która jest tania i zwykle bezpieczna dla pacjentów z sepsą, pod warunkiem, że jest podawana prawidłowo, to żadnemu pacjentowi nie należy odmawiać takiej terapii.

Konkluzja

Jednoczesne stosowanie kilku z tych zabiegów może być skuteczniejsze niż wybór tylko jednego z nich. Badania wskazują, że składniki odżywcze i zioła współpracują ze sobą. Na przykład RCT wykazało, że połączona suplementacja kwasów tłuszczowych omega-3 + nano-kurkuminy zmniejsza procesy zapalne (hsCRP i IL-6) bardziej niż monoterapia z każdym z nich osobno, co sugeruje efekt synergiczny. [52] Inne RCT wykazało, że łączne podawanie czarnuszki siewnej + witaminy D prowadzi do szybszego powrotu do zdrowia po chorobie wirusowej niż monoterapia z każdym z nich osobno. [32]

Pacjenci z Hashimoto z Covid-19, którzy byli leczeni witaminą D, i selenem, mieli o 99% mniejsze ryzyko hospitalizacji w porównaniu z tymi, którzy nie byli leczeni tymi składnikami odżywczymi. [53] Również u ciężko chorych hospitalizowanych pacjentów cierpiących na poważną chorobę wirusową (Covid-19) jednoczesne podawanie kilku witamin, minerałów, ziół, alg i probiotyków oprócz standardowej opieki zmniejszyło ryzyko zgonu o prawie 90% w porównaniu z samą standardową terapią. Pojedynczy związek prawdopodobnie nie byłby tak skuteczny. To właśnie synergiczne połączenie kilku naturalnych substancji immunomodulujących uratowało tak wiele istnień ludzkich. Taki system wsparcia żywieniowego powinien być również traktowany priorytetowo, aby zmniejszyć śmiertelność hospitalizowanych pacjentów z powodu sepsy lub zapobiec występowaniu sepsy. [54] Im wcześniej rozpocznie się leczenie sepsy, tym większa szansa na sukces.

Uwaga: Ten artykuł nie zawiera ani nie zastępuje porady medycznej, ponieważ służy wyłącznie celom edukacyjnym. Przed zażyciem jakichkolwiek suplementów lub leków lub przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w stylu życia, skonsultuj się z wykwalifikowanym (naturalnym) terapeutą lub lekarzem ortomolekularnym, który może udzielić spersonalizowanych porad oraz szczegółów dotyczących ryzyka i korzyści w oparciu o historię medyczną i sytuację. Zarówno suplementy (bez recepty), jak i leki mogą mieć skutki uboczne, które nie zostały wymienione w tym artykule. W niektórych przypadkach możliwe mogą być interakcje między lekami i suplementami. Ten artykuł nie zawiera listy wszystkich potencjalnych korzyści i zagrożeń (w tym skutków ubocznych) opisanych metod leczenia. Ponadto niektóre z opisanych tutaj metod leczenia nie powinny być stosowane przed zabiegiem chirurgicznym ze względu na ich silną skuteczność przeciwzakrzepową. Na przykład z tego powodu nie zaleca się podawania kurkuminy przed operacją.

Odnośniki

1: Caro CR, Del C Coronell M, Arrollo J, et al. (2016) Zinc deficiency: A global problem that affect the health and cognitive development. Arch Latinoam Nutr. 66:165-175. English, Spanish. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29870603

2: Bao B, Prasad AS, Beck FW, et al. (2008) Zinc supplementation decreases oxidative stress, incidence of infection, and generation of inflammatory cytokines in sickle cell disease patients. Transl Res. 152:67-80. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18674741

3: Prasad AS, Beck FW, Bao B, et al. (2007) Zinc supplementation decreases incidence of infections in the elderly: effect of zinc on generation of cytokines and oxidative stress. Am J Clin Nutr. 85:837-844. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17344507

4: Hunter J, Arentz S, Goldenberg J, et al. (2021) Zinc for the prevention or treatment of acute viral respiratory tract infections in adults: a rapid systematic review and meta-analysis of randomised controlled trials. BMJ Open. 11:e047474. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34728441

5: Wang L, Song Y (2018) Efficacy of zinc given as an adjunct to the treatment of severe pneumonia: A meta-analysis of randomized, double-blind and placebo-controlled trials. Clin Respir J. 12:857-864. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28488366

6: Tabatabaeizadeh SA (2022) Zinc supplementation and COVID-19 mortality: a meta-analysis. Eur J Med Res. 27:70. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35599332

7: Ben Abdallah S, Mhalla Y, Trabelsi I, et al. (2023) Twice-Daily Oral Zinc in the Treatment of Patients With Coronavirus Disease 2019: A Randomized Double-Blind Controlled Trial. Clin Infect Dis. 76:185-191. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36367144

8: Tang Z, Wei Z, Wen F, Wu Y (2019) Efficacy of zinc supplementation for neonatal sepsis: a systematic review and meta-analysis. J Matern Fetal Neonatal Med. 32:1213-1218. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29103346

9: Banupriya N, Bhat BV, Benet BD, et al. (2018) Short Term Oral Zinc Supplementation among Babies with Neonatal Sepsis for Reducing Mortality and Improving Outcome – A Double-Blind Randomized Controlled Trial. Indian J Pediatr. 85:5-9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28891027

10: Rouhani P, Rezaei Kelishadi M, Saneei P (2022) Effect of zinc supplementation on mortality in under 5-year children: a systematic review and meta-analysis of randomized clinical trials. Eur J Nutr. 61:37-54. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34120246

11: Margolin L, Luchins J, Margolin D, et al. (2021) 20-Week Study of Clinical Outcomes of Over-the-Counter COVID-19 Prophylaxis and Treatment. J Evid Based Integr Med. 26:2515690X211026193. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34225463

12: Bodiga VL, Vemuri PK, Kudle MR, Bodiga S (2021) Zinc ionophores isolated from Terminalia bellirica fruit rind extract protect against cardiomyocyte hypoxia/reoxygenation injury. Bioorg Med Chem. 46:116394. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34509160

13: Nanri A, Nakamoto K, Sakamoto N, et al, (2021) Green tea consumption and influenza infection among Japanese employees. Eur J Clin Nutr. 75:976-979. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33139853

14: Nanri A, Yamamoto S, Konishi M, et al. (2022) Green tea consumption and SARS-CoV-2 infection among staff of a referral hospital in Japan. Clin Nutr Open Sci. 42:1-5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35039809

15: Di Pierro F, Khan A, Iqtadar S, et al. (2023) Quercetin as a possible complementary agent for early-stage COVID-19: Concluding results of a randomized clinical trial. Front Pharmacol. 13:1096853. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36712674

16: Polonikov A (2020) Endogenous Deficiency of Glutathione as the Most Likely Cause of Serious Manifestations and Death in COVID-19 Patients. ACS Infect Dis. 6:1558-1562. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32463221

17: Kumar P, Osahon O, Vides DB, et al. (2021) Severe Glutathione Deficiency, Oxidative Stress and Oxidant Damage in Adults Hospitalized with COVID-19: Implications for GlyNAC (Glycine and N-Acetylcysteine) Supplementation. Antioxidants (Basel). 11:50. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35052554

18: De Flora S, Grassi C, Carati L. (1997) Attenuation of influenza-like symptomatology and improvement of cell-mediated immunity with long-term N-acetylcysteine treatment. Eur Respir J. 10:1535-1541. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9230243

19: Sharafkhah M, Abdolrazaghnejad A, Zarinfar N, et al. (2018) Safety and efficacy of N-acetyl-cysteine for prophylaxis of ventilator-associated pneumonia: a randomized, double blind, placebo-controlled clinical trial. Med Gas Res. 8:19-23. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29770192

20: Qu D, Ren XX, Guo LY, et al. (2016) [Effect of N-acetylcysteine inhalation on ventilator-associated pneumonia caused by biofilm in endotracheal tubes]. Zhonghua Er Ke Za Zhi. 54:278-282. Chinese. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27055427

21: Szakmany T, Hauser B, Radermacher P (2012) N-acetylcysteine for sepsis and systemic inflammatory response in adults. Cochrane Database Syst Rev. 2012:CD006616. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22972094

22: Kumar P, Osahon OW, Sekhar RV (2022) GlyNAC (Glycine and N-Acetylcysteine) Supplementation in Mice Increases Length of Life by Correcting Glutathione Deficiency, Oxidative Stress, Mitochondrial Dysfunction, Abnormalities in Mitophagy and Nutrient Sensing, and Genomic Damage. Nutrients. 14:1114. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35268089

23: Melendez-Hevia E, de Paz-Lugo P, Sánchez G (2021) Glycine can prevent and fight virus invasiveness by reinforcing the extracellular matrix. Journal of Functional Foods. 76:104318 https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1756464620305429

24: Tsilika M, Thoma G, Aidoni Z, et al. (2022) A four-probiotic preparation for ventilator-associated pneumonia in multi-trauma patients: results of a randomized clinical trial. Int J Antimicrob Agents. 59:106471. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34757134

25: Vieira BM, Caetano MAF, de Carvalho MT, et al. (2023) Impacts of Curcumin Treatment on Experimental Sepsis: A Systematic Review. Oxid Med Cell Longev. 2023:2252213. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36756300

26: Naeini F, Tutunchi H, Razmi H, et al. (2022) Does nano-curcumin supplementation improve hematological indices in critically ill patients with sepsis? A randomized controlled clinical trial. J Food Biochem. 46:e14093. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35150143

27: Karimi A, Pourreza S, Vajdi M, et al. (2022) Evaluating the effects of curcumin nanomicelles on clinical outcome and cellular immune responses in critically ill sepsis patients: A randomized, double-blind, and placebo-controlled trial. Front Nutr. 9:1037861. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36562037

28: Saber-Moghaddam N, Salari S, Hejazi S, et al. (2021) Oral nano-curcumin formulation efficacy in management of mild to moderate hospitalized coronavirus disease-19 patients: An open label nonrandomized clinical trial. Phytother Res. 35:2616-2623. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33389761

29: Pawar KS, Mastud RN, Pawar SK, et al. (2021) Oral Curcumin With Piperine as Adjuvant Therapy for the Treatment of COVID-19: A Randomized Clinical Trial. Front Pharmacol. 12:669362. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34122090

30: Tahmasebi S, Saeed BQ, Temirgalieva E, et al. (2021) Nanocurcumin improves Treg cell responses in patients with mild and severe SARS-CoV2. Life Sci. 276:119437. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33789145

31: Reddy RC, Vatsala PG, Keshamouni VG, et al. (2005) Curcumin for malaria therapy. Biochem Biophys Res Commun. 326:472-474. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15582601

32: Langen M (2023) Black cumin and vitamin D equals a top antiviral combination. Orthomolecular Medicine News Service. http://orthomolecular.org/resources/omns/v19n27.shtml

33: Alkharfy KM, Al-Daghri NM, Al-Attas OS, Alokail MS (2011) The protective effect of thymoquinone against sepsis syndrome morbidity and mortality in mice. Int Immunopharmacol. 11:250-254. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21145996

34: Alkharfy KM, Ahmad A, Jan BL, Raish M (2018) Thymoquinone reduces mortality and suppresses early acute inflammatory markers of sepsis in a mouse model. Biomed Pharmacother. 98:801-805. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29571249

35: Li XJ, Wang RR, Kang Y, et al. (2016) Effects of Safflower Yellow on the Treatment of Severe Sepsis and Septic Shock: A Randomized Controlled Clinical Trial. Evid Based Complement Alternat Med. 2016:3948795. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26989426

36: Li C, Wang P, Zhang L, et al. (2018) Efficacy and safety of Xuebijing injection (a Chinese patent) for sepsis: A meta-analysis of randomized controlled trials. J Ethnopharmacol. 224:512-521. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29860133

37: Liu S, Yao C, Xie J, et al. (2023) Effect of an Herbal-Based Injection on 28-Day Mortality in Patients With Sepsis: The EXIT-SEP Randomized Clinical Trial. JAMA Intern Med. 2023 May 1:e230780. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37126332

38: Xian J, Wang L, Zhang C, et al. (2023) Efficacy and safety of acupuncture as a complementary therapy for sepsis: a systematic review and meta-analysis. Acupunct Med. 41:3-15. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35579024

39: Lee S, Kim SN (2022) The Effect of Acupuncture on Modulating Inflammatory Cytokines in Rodent Animal Models of Respiratory Disease: A Systematic Review and Meta-Analysis. Front Immunol. 13:878463. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35784312

40: Jagielski P, Łuszczki E, Wnęk D, et al. (2022) Associations of Nutritional Behavior and Gut Microbiota with the Risk of COVID-19 in Healthy Young Adults in Poland. Nutrients. 14:350. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35057534

41: Kim H, Rebholz CM, Hegde S, et al. (2021) Plant-based diets, pescatarian diets and COVID-19 severity: a population-based case-control study in six countries. BMJ Nutr Prev Health. 4:257-266. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34308134

42: Gray MS, Wang HE, Martin KD, et al. (2018) Adherence to Mediterranean-style diet and risk of sepsis in the REasons for Geographic and Racial Differences in Stroke (REGARDS) cohort. Br J Nutr. 120:1415-1421. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30375291

43: Park Y, Subar AF, Hollenbeck A, Schatzkin A (2011) Dietary fiber intake and mortality in the NIH-AARP diet and health study. Arch Intern Med. 171:1061-1068. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21321288

44: Aune D, Keum N, Giovannucci E, et al. (2016) Nut consumption and risk of cardiovascular disease, total cancer, all-cause and cause-specific mortality: a systematic review and dose-response meta-analysis of prospective studies. BMC Med. 14:207. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27916000

45: Wang HE, Shapiro NI, Safford MM, et al. (2013) High-sensitivity C-reactive protein and risk of sepsis. PLoS One. 8:e69232. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23935961

46: Li C, Xing C, Zhang J, et al. (2021) Eight-hour time-restricted feeding improves endocrine and metabolic profiles in women with anovulatory polycystic ovary syndrome. J Transl Med. 19:148. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33849562

47: Wang X, Yang Q, Liao Q, et al. (2020) Effects of intermittent fasting diets on plasma concentrations of inflammatory biomarkers: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Nutrition. 79-80:110974. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32947129

48: Horne BD, May HT, Muhlestein JB, et al. (2022) Association of periodic fasting with lower severity of COVID-19 outcomes in the SARS-CoV-2 prevaccine era: an observational cohort from the INSPIRE registry. BMJ Nutr Prev Health. 5:145-153. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36619318

49: Ojard C, Donnelly JP, Safford MM, Griffin R, Wang HE (2015) Psychosocial stress as a risk factor for sepsis: a population-based cohort study. Psychosom Med. 77:93-100. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25469683

50: Waqas Khan HM, Parikh N, Megala SM, Predeteanu GS. (2020) Unusual Early Recovery of a Critical COVID-19 Patient After Administration of Intravenous Vitamin C. Am J Case Rep. 21:e925521. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32709838

51: Levy TE (2017) Vitamin C and sepsis. The Genie is now out of the bottle. Orthomolecular Medicine News Service. http://orthomolecular.org/resources/omns/v13n12.shtml

52: Abdolahi M, Sarraf P, Javanbakht MH, et al. (2018) A Novel Combination of ω-3 Fatty Acids and Nano-Curcumin Modulates Interleukin-6 Gene Expression and High Sensitivity C-reactive Protein Serum Levels in Patients with Migraine: A Randomized Clinical Trial Study. CNS Neurol Disord Drug Targets. 17:430-438. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29938621

53: Asimi ZV, Hadzovic-Dzuvo A, Al Tawil D (2021) Selenium, zinc, and vitamin D supplementation affect the clinical course of COVID-19 infection in Hashimoto’s thyroiditis. Endocr Abstr. 73 PEP14.2. https://c19early.org/asimiz.html https://www.endocrine-abstracts.org/ea/0073/ea0073pep14.2

54: Langen M (2023) Millions of Preventable Deaths from Covid-19. Orthomolecular Medicine News Service. http://orthomolecular.org/resources/omns/v19n16.shtml

Źródło: http://orthomolecular.org/resources/omns/v19n33.shtml

Print Friendly, PDF & Email
Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x