Menu

Gruźlica (zapomniana pandemia): witaminy mogą pomóc ją zakończyć

10 grudnia, 2021 - Gruźlica
Gruźlica (zapomniana pandemia): witaminy mogą pomóc ją zakończyć

Niepokojącą konsekwencją obsesyjnego relacjonowania COVID-19 przez media głównego nurtu w ciągu ostatnich 2 lat jest to, że zgony z powodu innych poważnych chorób zakaźnych zostały zasadniczo zignorowane. Godnym uwagi przykładem jest gruźlica – choroba, na którą co roku zapada 10 milionów ludzi na całym świecie, a 1,5 miliona umiera. Przypominając nam, że gruźlica pozostaje jednym z największych zabójców zakaźnych na świecie, nowy przegląd naukowy analizuje potencjalną rolę witamin w jej zapobieganiu i leczeniu. Co obiecujące, autorzy badania nie tylko sugerują i zachęcają do stosowania witamin przeciwko gruźlicy, ale stwierdzają, że ich stosowanie może znacząco poprawić wyniki leczenia.

Opublikowany w czasopiśmie Antibiotics przez naukowców z Włoch przegląd analizuje wpływ witaminy A, kompleksu witamin B, witaminy C, witaminy D i witaminy E na zakażenie gruźlicą. Zauważając, że niski poziom mikroelementów jest powszechnie obserwowany wśród pacjentów z gruźlicą, naukowcy sugerują, że suplementacja wieloma mikroelementami może być korzystna w walce z chorobą.

Witaminy przeciwko gruźlicy

Naukowcy opisują, w jaki sposób badania wykazały związek między niedoborem witaminy A a różnymi chorobami zakaźnymi, w tym gruźlicą. Zauważając, że cynk jest niezbędny do mobilizacji witaminy A z wątroby, opisują ten minerał jako kluczowy składnik metabolizmu witaminy A. Powołując się na badania wykazujące, że niedobór cynku może powodować wtórny niedobór witaminy A, sugerują oni, że suplementacja witaminą A może nie być korzystna w gruźlicy, jeśli nie zostanie skorygowany również niedobór cynku.

Badając grupę witamin z grupy B, naukowcy zwracają uwagę, że Światowa Organizacja Zdrowia zaleca stosowanie witaminy B6 podczas podawania leku izoniazyd. Terapia izoniazydem, silnym antybiotykiem stosowanym w zapobieganiu i leczeniu gruźlicy, często prowadzi do niedoboru witaminy B6 i rozwoju formy uszkodzenia nerwów zwanej neuropatią obwodową. Witamina B6 może zapobiegać neuropatii obwodowej podczas terapii izoniazydem, jeśli jest przyjmowana w dawkach do 25 mg na dobę.

W przypadku witaminy C, naukowcy zauważają, że ilości spożywane w normalnej diecie ludzkiej są znacznie poniżej tych, które są potrzebne do uzyskania optymalnych wyników w walce z gruźlicą. Potwierdzają również, że megadawki podawane ludziom powodują wysokie stężenie witaminy C w osoczu i wykazano, że są bezpieczne. Co istotne, w przeglądzie opisano, jak w kilku sprawozdaniach wykazano poprawę efektu, gdy witamina C jest podawana doustnie w celu zapobiegania i leczenia gruźlicy. Badania cytowane przez naukowców pokazują, że niedobór witaminy C jest związany z wysokim ryzykiem zachorowania na gruźlicę, a także z ciężkim przebiegiem choroby.

Opisując, w jaki sposób kilka badań wykazało, że pacjenci z gruźlicą mają niski poziom witaminy D, naukowcy przytaczają poprzednią metaanalizę, w której stwierdzono, że niedobór witaminy D był pozytywnie i znacząco związany ze zwiększonym ryzykiem gruźlicy. Sugerują, że potrzebne są dalsze badania, aby ocenić skuteczność suplementów witaminy D w walce z chorobą.

Naukowcy zauważają również, że witamina E odgrywa obiecującą rolę w leczeniu gruźlicy w wyniku jej powiązania z równowagą oksydacyjną. Twierdzą, że suplementacja witaminą E prawdopodobnie chroni przed progresją gruźlicy w kontaktach domowych, a także przed toksycznością narządową wynikającą z leczenia farmakologicznego gruźlicy oraz pośrednimi powikłaniami gruźlicy pozapłucnej, takimi jak tworzenie się kamieni nerkowych.

Podejście medycyny komórkowej do gruźlicy

Demonstrując doskonałą skuteczność wieloskładnikowego podejścia medycyny komórkowej, naukowcy pracujący w Instytucie Badawczym Dr Ratha przeprowadzili badanie kliniczne na 120 hospitalizowanych pacjentach z aktywną gruźlicą płuc. Opublikowane w 2008 roku badanie dotyczyło tego, jak starannie opracowana kombinacja specyficznych mikroskładników odżywczych wpływa na proces leczenia gruźlicy, gdy jest stosowana równolegle ze standardową terapią lekami przeciwgruźliczymi. Dla celów porównawczych, wyniki badań mikroskładników odżywczych zostały ocenione wraz z wynikami uzyskanymi przez dopasowaną grupę 100 pacjentów kontrolnych, którzy otrzymywali wyłącznie standardowe leczenie gruźlicy.

Pod koniec okresu próbnego u pacjentów przyjmujących mikroelementy stwierdzono znacznie większe oznaki zdrowienia, widoczne na zdjęciach rentgenowskich klatki piersiowej i innych mierzonych parametrach. Gojenie jamy ustnej było prawie 30 procent wyższe niż w grupie kontrolnej. Co więcej, podczas gdy u wszystkich (100 procent) pacjentów przyjmujących mikroskładniki odżywcze wynik testu na bakterie gruźlicy był negatywny, tylko 88 procent pacjentów z grupy kontrolnej uzyskało wynik negatywny.

Kolejną ważną korzyścią zaobserwowaną u pacjentów przyjmujących mikroelementy było to, że tylko 11 procent zgłosiło jakiekolwiek skutki uboczne przyjmowanych przez nich leków przeciwgruźliczych. Co imponujące, u 89% pacjentów nastąpiła poprawa tolerancji na leczenie. Z kolei w grupie chorych na gruźlicę, którzy nie przyjmowali mikroelementów, u 46% wystąpiły działania niepożądane wymagające dalszego leczenia.

Pilna potrzeba zastosowania metod żywieniowych i medycyny komórkowej w profilaktyce i leczeniu gruźlicy znajduje odzwierciedlenie w najnowszym Globalnym Raporcie Gruźlicy Światowej Organizacji Zdrowia. Po raz pierwszy od ponad dekady liczba zgonów z powodu gruźlicy na świecie faktycznie wzrosła i oczekuje się, że nadal będzie tak postępować. Przesłanie tutaj nie mogło być jaśniejsze. Podczas gdy świat nadal zmaga się z “pandemią” COVID-19, na własne ryzyko ignoruje gruźlicę.

Źródło: https://www.dr-rath-foundation.org/2021/12/tuberculosis-the-forgotten-pandemic-how-vitamins-can-help-end-it/

Print Friendly, PDF & Email
Rozpowszechniaj zdrowie
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za opinie, proszę o komentarz.x