Menu

Ujawnione dokumenty pokazują, że Bill Gates przekazał mediom co najmniej 319 milionów dolarów

11 grudnia, 2021 - Zagrożenie dla zdrowia
Ujawnione dokumenty pokazują, że Bill Gates przekazał mediom co najmniej 319 milionów dolarów

Przeszukując ponad 30 000 dotacji w bazie danych firm, MintPress ujawnił, że Fundacja Gatesa sfinansowała setki mediów i przedsięwzięć na kwotę co najmniej 319 milionów dolarów.

Do czasu swojego niedawnego niechlujnego rozwodu, Bill Gates cieszył się czymś w rodzaju wolnej przepustki w korporacyjnych mediach. Generalnie przedstawiany jako życzliwy kujon, który chce ratować świat, współzałożyciel Microsoftu został nawet nieironicznie ochrzczony przez The Guardian „Świętym Billem”.

O ile imperia medialne innych miliarderów są stosunkowo dobrze znane, o tyle zakres, w jakim pieniądze Gatesa wpływają na współczesny krajobraz medialny, nie jest znany. Po przesortowaniu ponad 30 000 indywidualnych dotacji, MintPress ujawnił, że Fundacja Billa i Melindy Gates przekazała ponad 300 milionów dolarów darowizn na finansowanie projektów medialnych.

Wśród odbiorców tej gotówki jest wiele najważniejszych amerykańskich stacji informacyjnych, w tym CNN, NBC, NPR, PBS i The Atlantic. Gates sponsoruje również wiele wpływowych organizacji zagranicznych, w tym BBC, The Guardian, The Financial Times i The Daily Telegraph w Wielkiej Brytanii; prominentne gazety europejskie, takie jak Le Monde (Francja), Der Spiegel (Niemcy) i El País (Hiszpania) a także dużych nadawców globalnych, takich jak Al-Jazeera.

Pieniądze Fundacji Gatesa przeznaczone na programy medialne zostały podzielone na kilka sekcji, przedstawione w malejącym porządku wartościowym, zawierające link do odpowiednich dotacji na stronie organizacji.

Nagrody przekazane mediom:

Razem te darowizny wynoszą 166 216 526 USD. Pieniądze są na ogół kierowane na sprawy bliskie sercu Gatesów. Na przykład dotacja dla CNN o wartości 3,6 miliona dolarów została przeznaczona na „sprawozdania na temat równości płci, ze szczególnym uwzględnieniem krajów najsłabiej rozwiniętych, tworząc dziennikarstwo na temat codziennych nierówności, z jakimi borykają się kobiety i dziewczęta na całym świecie”, podczas gdy Texas Tribune otrzymało miliony „w celu zwiększenia świadomości społecznej i zaangażowania w kwestie reformy edukacji w Teksasie”. Biorąc pod uwagę fakt, że Bill jest jednym z najbardziej zagorzałych zwolenników szkół czarterowych, cynik mógłby zinterpretować to jako podrzucanie mediom propagandy pro-korporacyjnej szkół czarterowych, w przebraniu obiektywnych raportów informacyjnych.

Fundacja Gatesa przekazała również prawie 63 miliony dolarów organizacjom charytatywnym ściśle powiązanym z dużymi mediami, w tym prawie 53 miliony dolarów na BBC Media Action, ponad 9 milionów dolarów na MTV ‘s Staying Alive Foundation i 1 milion na The New York Times Neediest Causes Fund.

Gates nadal wspiera również szeroką sieć centrów dziennikarstwa śledczego, o łącznej wartości nieco ponad 38 milionów dolarów, z czego ponad połowa została przekazana do Międzynarodowego Centrum Dziennikarzy z siedzibą w Waszyngtonie, którego celem jest rozszerzanie i rozwój afrykańskich mediów.

Do ośrodków tych należą:

Oprócz tego Fundacja Gatesów zasila pieniędzmi stowarzyszenia dziennikarzy i prasy na sumę co najmniej 12 milionów dolarów. Na przykład National Newspaper Publishers Association – grupa reprezentująca ponad 200 placówek – otrzymała 3,2 miliona dolarów.

Lista tych organizacji obejmuje:

Dzięki temu nasza bieżąca suma wzrosła do 216,4 mln dolarów.

Fundacja przeznacza również pieniądze na bezpośrednie szkolenia dziennikarzy na całym świecie w formie stypendiów, kursów i warsztatów. Dziś można szkolić się na reportera dzięki stypendium Fundacji Gatesa, znaleźć pracę w wydawnictwie finansowanym przez Gatesa, a także należeć do stowarzyszenia prasowego finansowanego przez Gatesa. Dotyczy to zwłaszcza dziennikarzy zajmujących się zdrowiem, edukacją i globalnym rozwojem, czyli tymi dziedzinami, w których sam Gates jest najbardziej aktywny i gdzie kontrola działań i motywów miliardera jest najbardziej potrzebna.

Dotacje Fundacji Gatesa na kształcenie dziennikarzy obejmują:

Fundacja Billa i Melindy Gates finansuje również szereg konkretnych kampanii medialnych na całym świecie. Na przykład od 2014 roku przekazała 5,7 miliona dolarów na rzecz Population Foundation of India w celu stworzenia dramatów promujących zdrowie seksualne i reprodukcyjne, z zamiarem zwiększenia liczby metod planowania rodziny w Azji Południowej. W międzyczasie przeznaczyła ponad 3,5 miliona dolarów dla senegalskiej organizacji na stworzenie audycji radiowych i treści online, które zawierałyby informacje o zdrowiu. Zwolennicy uważają, że jest to pomoc dla krytycznie niedofinansowanych mediów, podczas gdy przeciwnicy mogą uważać, że jest to przypadek miliardera wykorzystującego swoje pieniądze do umieszczania swoich pomysłów i opinii w prasie.

Projekty medialne wspierane przez Fundację Gatesa:

Łącznie: 97 315 ​​408 $

319,4 miliona dolarów i dużo więcej

Suma tych sponsorowanych przez Gatesa projektów medialnych wynosi łącznie 319,4 mln dolarów. Ta lista ma jednak wyraźne braki, co oznacza, że prawdziwa liczba dotacji jest bez wątpienia znacznie wyższa. Po pierwsze, nie liczy sub-dotacji – pieniędzy przekazanych przez odbiorców mediom na całym świecie. I chociaż Fundacja Gatesa promuje atmosferę otwartości na swój temat, tak naprawdę niewiele jest informacji publicznych o tym, co dzieje się z pieniędzmi z każdej dotacji, poza krótkim, jedno- lub dwuzdaniowym opisem napisanym przez samą fundację na jej stronie internetowej. Liczono tylko darowizny na rzecz samych organizacji prasowych lub projekty, które można było zidentyfikować na podstawie informacji na stronie internetowej Fundacji Gatesa jako kampanie medialne, co oznacza, że ​​na tej liście nie ma tysięcy dotacji zawierających jakiś element medialny.

Przykładem jest partnerstwo Fundacji Billa i Melindy Gates z ViacomCBS, firmą kontrolującą CBS  NewsMTV, VH1, NickelodeonBET. Media donosiły wówczas, że Fundacja Gatesa płaciła gigantowi rozrywkowemu za umieszczanie informacji w swoich programach i że Gates interweniował, aby zmienić fabułę w popularnych programach, takich jak  ER i Law & Order: SVU.

Jednak podczas sprawdzania bazy danych dotacji Fundacji Billa i Melindy Gates, nigdzie nie można znaleźć „Viacom” i „CBS”. Prawdopodobna dotacja (o łącznej wartości ponad 6 milionów dolarów) opisuje jedynie projekt jako „kampanię zaangażowania publicznego mającą na celu poprawę wskaźników ukończenia szkół średnich i wskaźniki ukończenia szkoły policealnej skierowane specjalnie do rodziców i uczniów”, co oznacza, że ​​nie zostały uwzględnione w oficjalnej sumie. Takich przykładów jest z pewnością znacznie więcej. „Jak na uprzywilejowaną podatkowo organizację charytatywną, która tak często trąbi o znaczeniu przejrzystości, niezwykłe jest to, jak bardzo Fundacja Gatesów jest skryta w kwestii swoich przepływów finansowych” – powiedział portalowi MintPress Tim Schwab, jeden z niewielu dziennikarzy śledczych, którzy przyglądali się miliarderowi technologicznemu. 

Nie uwzględniono również dotacji mających na celu przygotowanie artykułów do czasopism akademickich. Artykuły te nie są przeznaczone do masowej konsumpcji, ale regularnie stanowią podstawę artykułów w prasie głównego nurtu i pomagają kształtować narrację wokół kluczowych kwestii. Fundacja Gatesa przekazywała dotacje do wielu źródeł akademickich, z czego co najmniej 13,6 miliona dolarów przeznaczyła na tworzenie treści dla prestiżowego czasopisma medycznego The Lancet.

I oczywiście, nawet pieniądze przekazywane uniwersytetom na czysto badawcze projekty w końcu trafiają do czasopism naukowych, a ostatecznie do mediów masowych. Naukowcy są pod silną presją, aby drukować swoje wyniki w prestiżowych czasopismach; „publikuj albo giń” jest mantrą na wydziałach uniwersyteckich. Dlatego nawet tego rodzaju dotacje mają wpływ na nasze media. Ani te dotacje, ani dotacje finansujące druk książek lub tworzenia stron internetowych nie są wliczane do całości, chociaż one również stanowią formę mediów.

Niski profil, długie macki

W porównaniu z innymi miliarderami z branży technologicznej, Gates utrzymuje swój profil jako kontrolera mediów na stosunkowo niskim poziomie. Zakup The Washington Post przez założyciela Amazona, Jeffa Bezosa za 250 milionów dolarów w 2013 roku był bardzo jasną i oczywistą formą wpływu na media, podobnie jak stworzenie przez założyciela eBay Pierre’a Omidyara firmy First Look Media, która jest właścicielem The Intercept.

Pomimo tego, że Gates i jego firmy są coraz bardziej niewidoczne, zdobyły znaczne wpływy w mediach. Już teraz polegamy na produktach należących do Microsoftu w zakresie komunikacji (np. Skype, Hotmail), mediów społecznościowych (LinkedIn) i rozrywki (Microsoft XBox). Co więcej, sprzęt i oprogramowanie, którego używamy do komunikacji, często pochodzi dzięki uprzejmości 66-letniego mieszkańca Seattle. Ile osób czytających to robi to na platformie Microsoft lub telefonie z systemem Windows i robi to za pośrednictwem systemu operacyjnego Windows? Mało tego, Microsoft posiada udziały w takich gigantach medialnych jak Comcast i AT&T. A „MS” w MSNBC to skrót od Microsoft.

Gates opiekunem mediów

Fakt, że Fundacja Gatesów finansuje znaczną część naszego ekosystemu medialnego, prowadzi do poważnych problemów z obiektywizmem. “Dotacje fundacji dla organizacji medialnych (. . . ) rodzą oczywiste pytania o konflikt interesów: jak relacjonowanie może być bezstronne, gdy główny gracz trzyma za sznurki?” napisał Gatesa w Seattle Times w 2011 roku. Było to zanim gazeta przyjęła pieniądze od Fundacji Billa i Melindy Gates na finansowanie swojej sekcji “laboratorium edukacyjnego”.

Badania Schwaba wykazały, że ten konflikt interesów sięga samego szczytu dwóch felietonistów „New York Timesa”, które od lat pisało entuzjastycznie o Fundacji Gatesa, nie ujawniając, że pracują również dla grupy – Solutions Journalism Network – która, jak pokazano powyżej, otrzymała ponad 7 milionów dolarów dotacji od organizacji charytatywnej technologicznego miliardera.

Gates, który zgromadził fortunę budując monopol i gorliwie strzegąc swojej własności intelektualnej, ponosi znaczną winę za niepowodzenie wprowadzenia szczepionek na koronawirusa na całym świecie. Naciskał on na Uniwersytet Oksfordzki, aby nie udostępniał publicznie szczepionki o otwartym kodzie źródłowym i nie udostępniał jej wszystkim za darmo, lecz zamiast tego nawiązał współpracę z prywatnym koncernem AstraZeneca, co oznaczało, że ci, którzy nie mogli zapłacić, nie mogli z niej skorzystać. To, że Gates przekazał uniwersytetowi ponad 100 darowizn o łącznej wartości setek milionów dolarów, zapewne odegrało jakąś rolę w tej decyzji.

Pomijając głębokie i potencjalnie trwające dziesiątki lat powiązania Gatesa z niesławnym Jeffreyem Epsteinem, jego  próby radykalnej zmiany afrykańskiego społeczeństwa i inwestycje w kontrowersyjnego giganta chemicznego Monsanto, jest on być może kluczową siłą napędową amerykańskiego ruchu szkół czarterowych – próby prywatyzacji amerykańskiego systemu edukacji. Szkoły czarterowe są głęboko niepopularne wśród związków zawodowych nauczycieli, które postrzegają ten ruch jako próbę ograniczenia ich autonomii i zmniejszenia publicznego nadzoru nad tym, jak i czego uczą się dzieci.

W większości relacji darowizny Gatesa są przedstawiane jako altruistyczne gesty. Jednak wielu wskazuje na wady tego modelu zauważając, że pozwolenie miliarderom na decydowanie o tym, co robią ze swoimi pieniędzmi, pozwala im na ustalanie agendy publicznej, dając im ogromną władzę nad społeczeństwem. “Filantropia może być i jest celowo wykorzystywana do odwracania uwagi od różnych form wyzysku ekonomicznego, które leżą u podstaw dzisiejszych globalnych nierówności”powiedział  Linsey McGoey, profesor socjologii na Uniwersytecie Essex w Wielkiej Brytanii i autorka książki “Nie ma czegoś takiego jak darmowy prezent: Fundacja Gatesa i ocena filantropii”. Dodaje ona:

Nowy “filantrokapitalizm” zagraża demokracji poprzez zwiększenie władzy sektora korporacyjnego kosztem organizacji sektora publicznego, które coraz częściej borykają się z ograniczeniami budżetowymi, częściowo poprzez nadmierne wynagradzanie organizacji nastawionych na zysk za świadczenie usług publicznych, które mogłyby być świadczone taniej bez udziału sektora prywatnego.”

Dobroczynność, jak zauważył były brytyjski premier Clement Attlee, “jest zimną, szarą, bezduszną rzeczą. Jeśli bogaty człowiek chce pomóc biednym, powinien chętnie płacić podatki, a nie rozdawać pieniądze według własnego kaprysu. “

Fundacja Gatesa wprowadza rażący konflikt interesów. Instytucje, na których polegamy, aby pociągnąć do odpowiedzialności jednego z najbogatszych i najpotężniejszych ludzi w historii planety, są przez niego po cichu finansowane. Ten konflikt interesów został przez korporacyjne media w dużej mierze zignorowany, podczas gdy rzekomo altruistyczny filantrop Gates staje się coraz bogatszy.

Polecam również artykuł: “WHO: Fundacja Gatesów drugim największym fundatorem, po rządzie USA.”

Źródło: https://www.greenmedinfo.com/blog/revealed-documents-show-bill-gates-has-given-319-million-media-outlets

Zarejestruj się tutaj, dowiedz się więcej i skorzystaj z wielu zalet. 
Rejestracja do niczego nie zobowiązu
je!

Spread the love
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x